Reklama

Świat

Nowości obecnego Synodu

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Nowy sposób pracy rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów przedstawił dziś w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej kard. Lorenzo Baldisseri.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz generalny Synodu Biskupów wskazał, iż nowością był dokument przygotowawczy wraz z załączonym kwestionariuszem, skierowanym do episkopatów, na który odpowiedziało także wielu kapłanów, zakonników oraz osób świeckich. Pozwolił on na ukazanie wielu aspektów rzeczywistości obecnej w poszczególnych Kościołach partykularnych i środowiskach duszpasterstwa rodzin. Podkreślił wielką otwartość i swobodę dyskusji, która będzie również charakteryzowała obrady synodalne. Zaznaczył, że wolność, możliwość jasnego i odważnego wypowiadania się służyć będzie wspólnemu poszukiwaniu prawdy.

Kard. Baldisseri wskazał również na nowe sposoby organizacji pracy. Relacja przed dyskusją (relatio ante disceptationem) zredagowana zostanie z uwzględnieniem treści wystąpień ojców synodalnych, które napłynęły z wyprzedzeniem do sekretariatu generalnego. W ten sposób stanie się ona punktem odniesienia podczas obrad w auli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugą nowością będzie uporządkowanie w pierwszym tygodniu prac poruszanych kwestii zgodnie z tekstem Instrumentu laboris. Począwszy od drugiej kongregacji generalnej (popołudnie 6 października) obrady podejmą następujące kwestie: Plan Boży względem małżeństwa i rodziny, Znajomość i recepcja Pisma św. oraz dokumentów Kościoła o małżeństwie i rodzinie. 3 kongregacja generalna, we wtorek 7 października podejmie do południa kwestie: "Ewangelia rodziny i prawo naturalne" oraz "Rodzina i powołanie osoby w Chrystusie". Podczas czwartej, tego samego dnia po południu - "Duszpasterstwo rodziny - różne aktualne propozycje". W środę, 8 października do południa poruszone zostaną trzy kwestie: "Wyzwania duszpasterskie dotyczące rodzin", "Kryzys wiary i życie rodzinne/sytuacje krytyczne w obrębie rodziny", "Zewnętrzne naciski na rodzinę/pewne sytuacje szczególne". Po południu tego dnia mowa będzie o trudnych sytuacjach duszpasterskich, sytuacjach rodzinnych, w tym związkach osób tej samej płci. W czwartek, 9 października do południa mowa będzie o wyzwaniach duszpasterskich związanych z otwarciem na życie, zaś po południu o wychowaniu chrześcijańskim.

Reklama

Każda kongregacja generalna rozpocznie się od ogłoszenia tematu przez przewodniczącego delegowanego, następnie swoje świadectwo złoży jedna z par małżeńskich uczestnicząca w Synodzie jako audytorzy.

Trzecią nowością będzie to, że przedstawiona w poniedziałek 13 października relacja po dyskusji (Relatio post disceptationem) stanowić będzie podstawę prac w małych grupach językowych, w których przygotowywana będzie relacja synodu - dokument końcowy, który zostanie przekazany Ojcu Świętemu.

Nowością będą także codzienne briefingi z udziałem niektórych ojców synodalnych. W biuletynach prasowych zawarte będą aktualne informacje. Ponadto uruchomione zostanie konto Twiter, gdzie syntetycznie zawarte będą najważniejsze wiadomości w czasie realnym.

Pracy Ojców synodalnych będzie towarzyszyła modlitwa ludu Bożego. W Rzymie jej punktem centralnym będzie bazylika Santa Maria Maggiore, gdzie w kaplicy Salus Populi Romani co wieczór o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji rodziny przez jednego z kardynałów lub biskupów. Obecne też będą relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej rodziców błogosławionych, Zelii i Ludwika Martin oraz małżonków Marii i Alojzego Beltrame Quattrocchi.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-03 14:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki podczas synodu przypomina o nauczaniu Kościoła na temat nierozerwalności małżeństwa

Paweł Wysoki

Niezmienne nauczanie Kościoła na temat nierozerwalności małżeństwa od czasu pierwszych synodów w IV w. przypomniał abp Stanisław Gadecki podczas swojego wystąpienia 9 października podczas kongregacji generalnej synodu biskupów obradującego w Watykanie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie