Reklama

Wiara

O. J. Sok: chcemy być postrzegani jako ludzie dojrzali, szczęśliwi i wiedzący po co żyją

Archiwum Redemptorystów

O wyzwaniach związanych z Rokiem Życia Konsekrowanego, zmianie wizerunku zakonników i przygotowaniach do ŚDM w Krakowie mówił w rozmowie z KAI o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Dzisiaj w Warszawie zakończyło się dwudniowe spotkanie tego gremium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich zakonnicy omawiali m.in. propozycje związane z Rokiem Życia Konsekrowanego, w tym zadbanie o poprawę swojego wizerunku. Wśród ogólnopolskich inicjatyw odbędzie się, we współpracy z zakonami żeńskimi i instytutami życia konsekrowanego, m.in. sympozjum na temat życia konsekrowanego. Zaplanowano je na koniec kwietnia 2015 roku na KUL w Lublinie. Poza tym zaplanowano zjazd młodych zakonników. Ma się on odbyć jesienią na Jasnej Górze. Według wstępnych szacunków weźmie w nim udział ok. 800 osób. Rok Życia Konsekrowanego rozpocznie się w Kościele powszechnym wraz z początkiem adwentu, czyli 29/30 listopada br.

Zakonnicy chcą też zadbać o dobre relacje z mediami. - Chcemy poprawić nasz obraz. Zrozumieć jak jesteśmy postrzegani i zastanowić się, jak chcemy, żeby nas postrzegano. Ale bez jakiegoś pozytywnego PR-u, który nie jest prawdą. Chcemy ukazać prawdę o nas samych. Prawdę, która nas zachwyca, skoro trwamy w zgromadzeniach zakonnych - mówi o. Janusz Sok, redemptorysta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak przyznaje, "łatwiej jest wstąpić do zakonu niż w nim wytrwać, bo właściwie codziennie trzeba sobie odpowiadać na pytanie, czy warto w ten sposób tracić życie". - Chcielibyśmy być postrzegani jako ludzie dojrzali, szczęśliwi i wiedzący po co żyją. Jako ludzie, którzy doświadczają Boga poprzez Jego objawienie, ale także spotykają Go w dzisiejszych czasach i w drugim człowieku.

O. Sok dodaje, że życie we wspólnocie zakonnej nie należy do najłatwiejszych. - Wspólnota bywa czasem bardzo trudnym miejscem, w którym można znaleźć różnorodność relacji, uczuć, życia, a jednak można tam też spotkać Boga. Zresztą Bóg nie chce być łatwy - On chce być wytęskniony, szukany, my jako osoby zakonne też często mamy do Niego "pod górkę" - przyznaje zakonnik. Chcą być postrzegani jako ci, którzy są bliscy ludziom.

Rok Życia Konsekrowanego to też dobra okazja dla duszpasterzy powołań, choć - jak zaznacza o. Sok, "zapewne błędem byłoby, gdyby sprawa powołań była t5raktowana jako cel pierwszy". - Choć daj Boże, żeby młodzi ludzie, szczególnie dzisiaj, mieli odwagę podjąć takie życie - mówi i dodaje, że dzielenie się radością życia konsekrowanego, która być może zaowocuje w kimś myślą, że może jest to także propozycja skierowana do niego, nie jest egoizmem czy dbaniem o to, żebyśmy przetrwali, ale dzieleniem się swoją pasją.

Reklama

- Mamy nadzieję, że będzie o nas trochę głośniej, może trochę więcej ludzi dowie się co robimy, jak żyjemy. Zakonnicy to nie tylko niezwykła siła duchowa, ale też ludzka - mówi o. Sok. Jak informuje, 1/3 osób duchownych żyjących w Polsce to osoby konsekrowane. Na każdy tysiąc mieszkańców Polski przypada jedna osoba życia konsekrowanego. - Jest nas wszystkich 35 tys. To jest statystyka, można by wymieniać wiele dzieł, które podejmujemy - sami jesteśmy zaskoczeni tym, jak wiele robimy, ale nie o to chodzi. Chodzi o ogrom serca, życzliwość dla ludzi, pasję. Tego się nie zmierzy. Ufamy, że to zaowocuje też powołaniowo.

Podczas spotkania rozmawiano także o włączeniu się w przygotowania do ŚDM w Krakowie. - Nie będziemy robić niczego obok, włączamy się w główne przygotowania Komitetu krakowskiego. Kilka dni wcześniej, przed rozpoczęciem ŚDM, niektóre zakony zorganizują spotkania dla młodzieży w różnych miejscach Polski. Ciekawostką jest to, że ci młodzi ludzie, przyjeżdżają na takie spotkania też dlatego, że są złączeni z jakimś instytutem zakonnym. Takie spotkania gromadzą po kilkanaście tysięcy młodych ludzi, spotykają się, modlą, jednoczą a potem ewangelizują. To chcemy zrobić - wyjaśnia o. Sok.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich gromadzi 79 przełożonych i delegatów, reprezentujących 59 różnych jurysdykcji. Spotkania tego gremium odbywają się dwa razy w roku.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-01 15:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: dziś rozpoczyna się 9. Ogólnopolski Kongres Małżeństw

9 Ogólnopolski Kongres Małżeństw

kongresmalzenstw.pl

9 Ogólnopolski Kongres Małżeństw

Od dziś do 6 października w Świdnicy odbywa się 9. Ogólnopolski Kongres Małżeństw. W tym roku tematem jest: “Kariera i powołanie”. Będą prelekcje, modlitwa, a także wspólna zabawa.

Więcej ...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania