Reklama

Wiara

Nie tylko Całun

Prof. Jorge Manuel Rodriguez Almenar
podczas pobytu w Warszawie – drugi od lewej.
Przemawia Grzegorz Górny

Wojciech Łączyński

Prof. Jorge Manuel Rodriguez Almenar podczas pobytu w Warszawie – drugi od lewej. Przemawia Grzegorz Górny

Dzięki badaniom nad Sudarionem z Oviedo możemy wytłumaczyć, co widać na Całunie Turyńskim - powiedział dr Jorge Manuel Rodriguez Almenar podczas wykładu w Domu Arcybiskupów Warszawskich

Naukowiec jest wykładowcą prawa na Uniwersytecie w Walencji oraz prezesem Hiszpańskiego Centrum Syndologii. - CES to stowarzyszenie kulturalne, którego celem jest badanie relikwii Chrystusowych wyłącznie z punktu widzenia nauki - wyjaśnił dr Jorge Manuel Rodriguez Almenar, który przyjechał do Polski, aby wziąć udział w prezentacji nowej książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia „Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha”.

Wieloaspektowe analizy prowadzone przez centrum koncentrują się na płótnie pogrzebowym Jezusa z Grobu Jerozolimskiego (Sudarion) oraz na Kielichu Pańskim z Ostatniej Wieczerzy (św. Graal). Obie relikwie znajdują się w Hiszpanii.

Reklama

W trakcie wykładu dr Almenar opowiedział, jak relikwie trafiły na Półwysep Iberyjski oraz gdzie przez wieki były przechowywane. Największe jednak zainteresowanie wśród słuchających wzbudziły wyniki badań naukowych oraz sposób ich prowadzenia.

CES zaangażował do badań wybitnych ekspertów z kilku krajów. - Zaczynali oni swoją pracę od „zera”, czyli bez żadnych sądów wyjściowych - podkreślił prezes centrum. W przypadku Graala badanie skupiło się m.in. na analizach archeologicznych, jubilerskich oraz kwerendzie historycznych zapisów. - Obecny stan naszej wiedzy pozwala stwierdzić, że jeśli na świecie jest św. Graal, to jest nim kielich, który znajduje się w katedrze w Walencji - mówił naukowiec.

Do zespołu badającego Sudarion poza specjalistami od starożytności weszli także eksperci z takich dziedzin, jak: hematologia, biologia, kryminalistyka, palinologia, obrazowanie trójwymiarowe itd.

Reklama

Płótno pogrzebowe badano w ultrafiolecie i za pomocą mikroskopów elektronowych. Dzięki temu naukowcy potrafią powiedzieć, jak powstały każde zgięcie materiału i każda plamka na Sudarionie. - Na płótnie jest krew AB. Jest ona zmieszana z płynem płucnym, co jest charakterystyczne dla osób umierających na krzyżu - powiedział dr Rodriguez Almenar i podkreślił: - Taka sama grupa krwi jest na Całunie oraz w większości cudów eucharystycznych.

Podobieństw między Całunem i Sudarionem jest tak dużo, że naukowcy porównujący oba obiekty doszli do wniosku, że na pewno została w nie owinięta ta sama osoba. - Plamy krwi są znacząco podobne. Na Całunie możemy też odnaleźć ślady po węźle, którym zakończony był Sudarion - powiedział dr Almenar i dodał: - Warto też zwrócić uwagę, że nie znamy żadnego ukrzyżowanego poza Chrystusem, któremu nałożono by koronę cierniową. Podobieństwo plam krwi w tym zakresie jest bardzo znaczące.

Wyniki badań, do których doszli naukowcy, prezes CES przedstawił osobiście Benedyktowi XVI. - Ówczesny papież zachęcił nas do ich kontynuowania, bo, jak stwierdził, „umacniają one naszą wiarę” - powiedział dr Almenar.

2014-12-02 14:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Pawła II zawitały do Korytnicy

Niedziela podlaska 46/2017, str. 1

Procesyjne wniesienie relikwii św. Jana Pawła II

Ks. Rafał Romańczuk

Procesyjne wniesienie relikwii św. Jana Pawła II

Parafia pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Korytnicy 21 października przeżywała uroczyste wniesienie relikwii św. Jana Pawła II do parafialnego kościoła.

Więcej ...

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Więcej ...

Pielgrzym Story 3

2021-08-03 23:42

Michalina Stopka

Czy na pielgrzymce tylko się modlimy i śpiewamy? Filmik z dzisiejszej trasy, gdzie pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, przeszli z Dobrosławic do Trzebnicy pokazuje, że tak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów