Reklama

Niedziela Małopolska

Głosowaliśmy!

Tadeusz Warczak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielne wybory samorządowe, które zostały przeprowadzone 16 listopada, były niewątpliwie wydarzeniem dominującym w naszym kraju. Podobnie jak w innych regionach, również w Małopolsce wybieraliśmy włodarzy gmin, miast; wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz radnych. Wobec wyborów trudno było przejść obojętnie. Plakaty, ulotki, banery wypełniały od tygodni przestrzeń publiczną. Samorządowcy wszystkich szczebli dwoili się i troili, aby udowodnić, że zasługują na kolejną kadencję. Również osoby starające się o wybór na stanowiska samorządowe po raz pierwszy przekonywali, często nie przebierając w środkach, że to właśnie im powinniśmy zaufać.

Niestety, a może na szczęście, coraz trudniej jest Polakom uwierzyć w przedwyborcze obietnice. Afery, nepotyzm, „kolesiostwo” nie przysparzają zaufania tym, którzy mają w naszym imieniu sprawować władzę, w naszym imieniu podejmować ważne i dla lokalnej, i dla regionalnej społeczności, decyzje. Ci rozczarowani zdecydowali się nie skorzystać z przysługującego im prawa głosu. Jednakże wciąż są tacy, którzy wierzą, że będzie lepiej i na wybory idą. Wciąż są tacy, którzy z przysługującego im prawa wyborczego korzystają. Z wstępnych danych wynika, że w Małopolsce uczestniczyło w wyborach samorządowych 47,8 proc., a w Krakowie – 42,5 proc. uprawnionych do głosowania. Lokale wyborcze zapełniały się zwłaszcza po kolejnych niedzielnych Mszach św. W wielu kościołach modlono się o mądry wybór naszych przedstawicieli do samorządów. Głosować przychodzili starsi, którzy z namaszczeniem czytali opasłe nieraz listy kandydatów do samorządów, rodziny z dziećmi, chętnie wrzucającymi za rodziców karty wyborcze, oraz młodzież w mniejszych i większych grupach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Krakowie trudno było nie zauważyć odczytanego w kościołach listu duszpasterskiego, który kard. Stanisław Dziwisz wystosował do wiernych, informując ich o inicjatywie, jaką podjęli studenci, aby modlić się za Kraków. Toteż gdy wieczorem Metropolita Krakowski przybył spełnić swój obywatelski obowiązek, czekający nań dziennikarze zapytali o zapowiedziane na wtorek, 18 listopada, wydarzenie, na co Kardynał odpowiedział: – To jest inicjatywa środowisk akademickich; studentów i duszpasterzy. Oni przyszli do mnie, zwracając uwagę na panujący w Krakowie nieporządek moralny. I to oni zaproponowali jako formę przeciwdziałania modlitwę. Wskazali i kościół, i sposób, a ja przyjąłem to z zadowoleniem.

Kardynał po raz kolejny podkreślił, że wszyscy uprawnieni powinni uczestniczyć w wyborach. – Przecież to obywatele mogą decydować, kto będzie nami rządził, kto będzie pracował dla dobra wspólnego i opiekował się województwem, miastem czy gminą – przekonywał Hierarcha. Równocześnie wyznał, że modli się, aby mieszkańcy Małopolski dobrze zagłosowali. – Małopolska, Kraków potrzebują dobrego gospodarza, bo musimy się w sposób godny i dobry przygotować do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. – mówił Kardynał. Przekonywał, że demokratyczny wybór powinni przyjąć, uznać i uszanować wszyscy, w tym przegrani!

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-11-20 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiceszef MSZ: mamy zarejestrowane dotąd 290 tys. osób, które chcą głosować za granicą

Adobe.Stock.pl

Mamy zarejestrowane dotąd 290 tys. osób, które chcą głosować za granicą. To ok. 100 tysięcy więcej niż było zarejestrowanych pięć lat temu na I turę - przekazał w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Więcej ...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Czas biegnie! Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego

2024-06-24 11:51

Fot.: Tomasz Szwajkowski, Dominika Rakszewska - Festiwal Biegowy)

Już za niecałe trzy miesiące całe rodziny biegaczy przyjadą do Piwnicznej-Zdrój. W tym roku Festiwal Biegowy potrwa od 6 do 8 września. To będzie kolejne wielkie święto! Miasteczko Biegowe ponownie zatętni życiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024