Reklama

Polska

Dziennikarze katoliccy z pielgrzymką na Jasnej Górze

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

„Dziennikarze i ludzie mediów powinni być współpracownikami prawdy” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który 20 września przewodniczył Mszy św. W bazylice jasnogórskiej z racji XVIII Pielgrzymki Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i III Pielgrzymki Dziennikarzy Polskich na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Totus Tuus”.

Mszę św. koncelebrowali m. in. o. Arnold Chrapkowski generał Zakonu Paulinów, ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor honorowy tygodnika katolickiego „Niedziela”, ks. prał. Jerzy Bielecki zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, kapłani pracujący w edycjach diecezjalnych „Niedzieli” oraz kapłani zaangażowani w promocję tygodnika i jego dzieł. Obecny był również o. Jerzy Tomziński, paulin, wieloletni współpracownik Tygodnika.

Na pielgrzymkę przybyli dziennikarze z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy na czele z nowym prezesem Stowarzyszenia Marcinem Maruszakiem oraz b. prezesem ks. Bolesławem Karczem, dziennikarze ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z prezesem Krzysztofem Skowrońskim, ludzie kultury, świata polityki i życia społecznego oraz czytelnicy.

Wszystkich zebranych w imieniu paulinów witał o. Marian Waligóra - przeor Jasnej Góry. - Pod skrzydłami ‘Niedzieli’ przybywają na Jasną Górę w pielgrzymce dziennikarze polscy, dla których wartości duchowe, chrześcijańskie, katolickie są fundamentem rzetelnego przekazu informacji, medialnej służby Polsce - mówił o. Waligóra - Za tę rzetelną, bez manipulacji, bez grania na emocjach człowieka, bez przekazywania tylko wrażeń służbę, wszystkim wam bardzo dziękujemy - kontynuował o. Przeor Jasnej Góry.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że „Kościół jest nie tylko zwykłym zgromadzeniem ludzi, ale wspólnotą słowa Bożego”. - Trzeba wejść w tajemnice słowa Bożego, które jest światłem dla ludzkich dróg - mówił abp Depo.

„Ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem: Kościół towarzyszący w drodze potrafi wyruszyć z każdym”. - mówił za papieżem Franciszkiem abp Depo i wskazał na „znaczenie budowania autentycznej kultury spotkania”.

„Świadectwo chrześcijańskie nie polega na bombardowaniu wiadomościami religijnymi, ale na chęci dania samego siebie innym przez gotowość cierpliwego i naznaczonego szacunkiem angażowania się w ich pytania i wątpliwości na drodze poszukiwania prawdy i sensu ludzkiego istnienia” - przypomniał słowa papieża Franciszka Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski i dodał, że „zadaniem mediów katolickich jest służyć prawdzie Bożej o człowieku i świecie, służyć człowiekowi w jego najbardziej podstawowych pytaniach o sens życia”. - Wówczas bowiem społeczeństwo informacji, którego jesteśmy adresatami, będzie się przeobrażać w społeczeństwo i wspólnotę komunikacji, i kultury spotkań. - kontynuował abp Depo.

Nawiązując do ewangelicznej przypowieści o Siewcy abp Depo przypomniał, że „plon zależy nie tylko od ziarna, ale także od rodzaju gleby”. - Słowo - ziarno dostosowuje się do rodzaju gleby ludzkiego serca - mówił abp Depo i pytał „jaką glebą my jesteśmy?” - Niestety dzisiaj człowiek podlega prądom antyewangelizacji i zamętu. Czy pobłażanie dla zła i manipulacja nie jest celem samym w sobie - kontynuował metropolita częstochowski i podkreślił, że „bolesnym bowiem zjawiskiem jest to, że kłamstwo, i brutalna agresja, nie tylko przed wyborami, stały się już zasadą polityki”. - A ona ma być szukaniem dobra wspólnego - dodał abp Depo.

Podczas Mszy św. złożony został Akt Oddania Dziennikarzy Matce Bożej Jasnogórskiej wypowiedziany przez redaktor naczelną „Niedzieli” Lidię Dudkiewicz. Mszę św. oprawiła swoim śpiewem grupa śpiewających kapłanów Servi Domini Cantores oraz Miejska Orkiestra Dęta z Szydłowca.

Po Mszy św. w Auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyło się spotkanie z uczestnikami pielgrzymki, połączone m. in. z wręczeniem medali Mater Verbi 2014 dla osób angażujących się w apostolat Słowa i tkwiących w obszarze medialnym Kościoła polskiego i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Medal otrzymał m. in. prof. Andrzej Jurga, wieloletni dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, medioznawca. - Trzeba jednoczyć umysły w prawdzie a serca w miłości - mówił red. Lidia Dudkiewicz otwierając spotkanie w auli „Niedzieli”.

Na program spotkania złożyły się wypowiedzi Marcina Maruszaka prezesa KSD, który podkreślił, że „dziennikarstwo ma służyć prawdzie” i zaznaczył, że Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy chce „wspierać dziennikarzy, którzy mają odwagę pisać prawdę” oraz Krzysztofa Skowrońskiego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, który przypomniał, że „dziennikarz jest po to, by pomnażać dobro w świecie” i wskazał na „konieczność wzajemnego spotykania się dziennikarzy”.

Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali również wykładów wybitnych znawców mediów: prof. dr. hab. Aleksandry Pethe, o. Leona Dyczewskiego OFM Conv.

Prof. Aleksandra Pethe przeanalizowała wywiady - rzeki papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, omawiając relację dziennikarz a papież. Prelegentka wskazała, że wszystkie wywiady w formie książkowej z papieżami to „przekaz prawd wiary w nowej formie, to ukazywanie prawdy o Bogu, Kościele i świecie współczesnym”.

„Wywiady z papieżami pokazują, że rośnie zapotrzebowanie na autentyczną informację o świecie i człowieku” - mówiła prof. Pethe i podkreśliła, że „to ważne spotkanie sfer kultury, teologii i mediów oraz budowanie wizerunku Kościoła oraz więzi z wiernymi”.

Natomiast o. Leon Dyczewski OFM Conv. pokazał media katolickie „na tle rynku medialnego w Polsce”. - Dzisiaj obserwujemy walkę o rynek medialny, na którym coraz ważniejszą rolę odgrywa internet - mówił o. Dyczewski.

W tym roku pielgrzymka była dziękczynieniem za 33 lata pracy ks. inf. Ireneusza Skubisia na stanowisku redaktora naczelnego naszego tygodnika. Dlatego podczas pielgrzymki zaprezentowany został film dokumentalny Studia Telewizyjnego „Niedzieli” pt. „Ksiądz Redaktor” oraz wystąpił zespół DA Piwnica Band - wychowanków Duszpasterstwa Akademickiego w Częstochowie.

4 kwietnia 1926 r., ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą "Vixdum Poloniae unitas" z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880-1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor "Gościa Niedzielnego". Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014) Od 1 lipca br. jego obowiązki przejęła red. Lida Dudkiewicz.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu 88 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (XII 1981).

Obecnie „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym; jest instytucją multimedialną z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym, ma również własną serię wydawniczą „Biblioteka Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-09-20 16:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież przebywał w Albanii - kraju współczesnych męczenników

Korea.net/foter.com

Msza św. z udziałem setek tysięcy Albańczyków na placu bł. Matki Teresy z Kalkuty w Tiranie, spotkania z prezydentem i władzami kraju, z przedstawicielami innych religii i wyznań chrześcijańskich w gmachu Uniwersytetu Katolickiego Matki Bożej Dobrej Rady, nieszpory w katedrze św. Pawła z udziałem kapłanów, zakonników i zakonnic, seminarzystów oraz świeckich z ruchów katolickich oraz w kościele ośrodka Betania z dziećmi i przedstawicielami podopiecznych innych ośrodków charytatywnych złożyły się na jednodniowy pobyt pielgrzymkę papieża w Albanii. Trwał on 11 godz. i ograniczyła się do stołecznej Tirany i wioski Bubq.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-27 07:11

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z innym papieżem Janem XXIII. Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „Mszą czterech papieży”, ponieważ przewodniczył jej papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

Więcej ...

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego