Reklama

Niedziela Częstochowska

Kłobuckie Dni Długoszowskie

Archiwum PSE "Wieniowa"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni Długoszowskie w Kłobucku – miejscu, gdzie słynny kronikarz i wychowawca królewskich synów w latach 1434-48 był proboszczem parafii – odbyły się już po raz 13. Organizatorami imprezy są: Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. Jana Długosza w Kłobucku.

– Dni, których celem jest popularyzacja wybitnego dziejopisarza, w tym roku miały szczególny charakter, wprowadziły nas bowiem w przyszłoroczne obchody 600-lecia urodzin ks. Jana Długosza – mówi Andrzej Sękiewicz, prezes PSE „Wieniawa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Impreza, która na początku miała wymiar lokalny, obecnie ma zasięg krajowy. Do Kłobucka przyjeżdżają delegacje niemal wszystkich polskich szkół, które noszą imię ks. Długosza: od Włocławka po Nowy Sącz. Dni rozrosły się też czasowo – planowane początkowo na 2 dni, obecnie trwają 8, co także jest miernikiem ich popularności. W zorganizowanie tak dużej imprezy włączyły się m.in. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, parafia pw. św. Marcina w Kłobucku oraz inne instytucje i urzędy.

– Dni były bardzo udane – relacjonuje Andrzej Sękiewicz. – Rozpoczęliśmy 14 września festynem sportowo-rekreacyjnym, następnego dnia w ramach Wszechnicy Długoszowskiej odbyło się spotkanie: „Rozum mój – dialog sztuki i nauki”, w którym wzięli udział Leszek Długosz – aktor, poeta i muzyk oraz prof. Jerzy Vetulani. W Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę IV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Długoszowe impresje” im. Wiesława Szeweluka. Jak co roku, odbył się Międzyszkolny Konkurs pt.: „Jan Długosz i jego czasy”. Mieliśmy też znakomitą sesję naukową z udziałem profesorów z UJ, UPJPII i AJD. Były koncerty, rozgrywki sportowe, rajd rowerowy, warsztaty malarskie. Zgodnie z tradycją, Dni zakończyła uroczysta Suma w kościele parafialnym pw. św. Marcina. Głównym celebransem był ks. płk dr Wiesław Korpeta – proboszcz parafii, a współcelebransami: ks. Marek Bator – dyrektor diecezjalnej Caritas i ks. Grzegorz Paszka.

Reklama

Już teraz przygotowywana jest kolejna edycja Dni Długoszowskich. Jednym z uroczystych punktów programu będzie odsłonięcie we wrześniu przyszłego roku pomnika ks. Jana Długosza na rynku w Kłobucku. Autorem projektu jest Jerzy Kędziora. Wiadomo też, że sesja poświęcona bohaterowi Dni będzie miał wymiar międzynarodowy, a jej organizacją zajmie się AJD w Częstochowie. Stowarzyszenie „Wieniawa”, które wkłada tak wiele wysiłku w popularyzowanie postaci polskiego biskupa, dyplomaty i ojca polskiej historiografii, ma nadzieję, że w związku z 600. rocznicą jego urodzin Sejm ogłosi przyszły rok Rokiem ks. Jana Długosza.

To on napisał znamienne słowa: „Podjąłem się przekazać na piśmie rocznik dziejów Polski, a także innych ludów sąsiadujących z Polską (...) ponieważ boleję, że wiele przesławnych, godnych poznania dzieł, tak czasów przeszłych, jak i naszych, idzie w wieczną niepamięć”.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-01 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

IV Dni bł. ks. Gerharda Hirschfeldera

Bł. ks. Gerhard Hirschfelder

Archiwum "Niedzieli Świdnickiej"

Bł. ks. Gerhard Hirschfelder

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania