Reklama

Niedziela Lubelska

Golgota stanęła pośród nas

Niedziela lubelska 35/2014, str. 5

Katarzyna Szczablewska-Siwek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotni wieczór, 9 sierpnia, mieszkańcy os. Malowanego i „wierni od Matki Teresy” uczestniczyli w pożegnaniu kopii Krzyża Trybunalskiego i przekazaniu go do kolejnej parafii, tym razem do Bukowy Wielkiej. Do wspólnoty modlitewnej dołączyli również kapłani: ks. inf. Kazimierz Bownik, ks. kan. Józef Piłat – dziekan dekanatu Chełm-Zachód, ks. Leszek Wira, ks. Marek Gontarz oraz ks. Sławomir Mazurek – proboszcz z Bukowy Wielkiej. Liturgii przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Miejscowy proboszcz ks. Dariusz Tkaczyk, witając zgromadzonych w kościele, przypomniał, że ostatnie dni były czasem intensywnej modlitwy w parafii, gdy wierni gromadzili się wokół krzyża, by z niego czerpać mądrość do codziennego życia. Uczestniczyli w modlitwie, adoracji, w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. – Był to czas, gdy Golgota stanęła pośród nas – mówił – a to za sprawą maleńkiej cząstki Krzyża Świętego, która została umieszczona w kopii cudownego Krzyża Trybunalskiego. – Pod tym krzyżem stała Matka Jezusa i choć serce przeszywał Jej miecz boleści, po raz kolejny Swoją postawą wypowiedziała „fiat” – niech tak się stanie – zaznaczyła przedstawicielka parafian – i jednocześnie dodała, że 15 sierpnia była obchodzona uroczystość Najświętszej Maryi Panny. Ta data była ważna jeszcze z jednego powodu, mianowicie wówczas swoje urodziny obchodził Biskup Mieczysław, który z tej okazji otrzymał bukiet róż.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na powitanie wybrzmiała również krótka, a jakże intensywna historia najmłodszej chełmskiej wspólnoty. 22 lutego 2006 r. erygowano parafię, 8 lipca 2006 r. poświęcono kaplicę i plac pod budowę kościoła, 5 września 2008 r. wmurowano kamień węgielny, a już 15 grudnia 2013 r. poświęcono nowy kościół. Parafia, która powstała jako wotum wdzięczności za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II, w swoją historię wpisała również misje ewangelizacyjne i nawiedzenie relikwii Krzyża Pańskiego. Radni zapewnili, że choć dziś krzyż bywa wyszydzany, to wierni z parafii pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie odważnie wyznają swoją wiarę, nie wstydzą się krzyża, klękają pod nim, bo w nim jest moc i męstwo, w nim jest zwycięstwo. W krzyżu zawiera się radość i smutek, miłość i nienawiść. Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża.

Reklama

Bp Mieczysław Cisło w homilii przypomniał ideę rekolekcji ewangelizacyjnych i peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego. Jest to pokłosie ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary. Zauważył, że w niektórych diecezjach w Polsce pielgrzymuje krzyż papieski – ten, który w swych rękach trzymał Jan Paweł II w czasie swojej ostatniej Drogi Krzyżowej, której już nie mógł przeżywać w Koloseum ze względu na stan zdrowia. Diecezja lubelska też ma wyjątkowy krzyż, który obecnie znajduje się w archikatedrze lubelskiej, a wcześniej był świadkiem wielu sporów, sądów i tragedii ludzkich w Trybunale Koronnym. Sąd w Lublinie rozpatrywał sprawy z Małopolski, a od jego wyroków nie było odwołania. W trakcie posiedzenia 9 maja 1727 r. woźny trybunału ujrzał łzy spływające z oczu figury Chrystusa. Zebrani uznali to za cud, dlatego krzyż został przeniesiony do kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła (obecnie nie istnieje). Od 1832 r. krucyfiks jest w katedrze lubelskiej. Kopia tego krzyża z umieszczonymi w niej relikwiami Drzewa, na którym konał nasz Pan i Zbawiciel, nawiedza wszystkie parafie archidiecezji. Ksiądz Biskup wskazał też, w jaki sposób cząstka Krzyża Świętego znalazła się w Lublinie.

Czas peregrynacji krzyża jest dla wiernych szansą na spotkanie z żywym i prawdziwym Panem. Jak podkreślał bp Cisło, pod krzyż przyprowadziła nas wiara. – Wiara, która została człowiekowi dana i jednocześnie zadana. Przecież obserwujemy wiele osób, które mimo szczerego poszukiwania Boga nie mają wiary; wielu jest też takich, którzy zmarnowali ten dar. Natomiast obecność w kościele w środku wakacji, u stóp krzyża, świadczy o tym, że ocalało w nas dziecięctwo Boże, które otrzymaliśmy na chrzcie św. I mimo że czasem trudno nam przyjąć wolę Bożą, to z tymi wątpliwościami, rozterkami i trudnościami przychodzimy pod krzyż, gdzie jak setnik możemy powiedzieć: „Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym” – mówił Ksiądz Biskup.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-28 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Golgota Młodych 2014 "Wędrowcy do świtu"

Więcej ...

Ksiądz a media społecznościowe

2024-04-25 15:10
Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

Więcej ...

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

2024-04-25 18:00

BPJG

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim