Reklama

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które otrzyma papież Leon XIV

2025-05-17 13:11
Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, pasterz Kościoła powszechnego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród liturgicznych insygniów papieża rzymskiego jest paliusz, symbol biskupa jako dobrego pasterza, a zarazem Baraneka ukrzyżowanego dla zbawienia ludzkości.

Paliusz w swojej obecnej formie jest wąską taśmą utkaną z białej wełny, wygiętą pośrodku tak, aby na ramionach mogła leżeć na ornacie, z dwoma czarnymi pasmami materiału, zwisającymi z przodu i z tyłu tak, że całość przypomina literę „Y”. Ozdobiony jest sześcioma czarnymi jedwabnymi krzyżami, po jednym na pasmach schodzących na klatkę piersiową i plecy, oraz czterema na taśmie okalającej szyję i spoczywającej na ramionach. Jest także ozdobiony, z przodu i z tyłu, trzema szpilami symbolizującymi trzy gwoździe krzyża Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

Po nałożeniu paliusza następuje przekazanie Pierścienia Rybaka. Ma on szczególną wartość pierścienia-pieczęci, który stanowi potwierdzenie wiary, zadanie powierzone Piotrowi, aby utwierdzał swoich braci. Nazywa się go pierścieniem „rybaka”, ponieważ Piotr jest apostołem rybakiem.

Pierścień Rybaka, jaki będzie od niedzieli nosić Papież Leon XIV, przedstawia apostoła Piotra, który trzyma w jednej ręce klucze, w drugiej sieć. Od strony wewnętrznej wygrawerowany jest herb Ojca Świętego oraz napis „Leo XIV”.

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

Reklama

Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych opublikowało niedawno także książeczkę z obrzędami na najbliższą niedzielną Mszę św. Okazuje się, że jest to pierwsza modyfikacja obrzędów za pontyfikatu Leona XIV!

W niedzielę nie skorzysta on z wersji obrzędu inauguracji pontyfikatu biskupa rzymskiego z 2013 r., kiedy to wydano poprawkę do edycji księgi z 2005 r., lecz w pełni powróci do wersji z 2005 r.

Oznacza to, że wszystkie obrzędy związane z przekazaniem paliusza i pierścienia będą miały miejsce po Ewangelii, a nie na początku celebracji, jak to przewidywała modyfikacja z 2013 r., dokonana jeszcze za pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Podziel się:

Oceń:

+44 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Franciszek poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów-metropolitów

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Podobnie jak ma to miejsce każdego roku w środę 29 czerwca papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów-metropolitów – poinformowało Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Więcej ...

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego papieża... cukierkami

2025-05-14 14:30
Kard. Tagle miał

Adobe Stock

Kard. Tagle miał "poratować" przyszłego papieża... cukierkami

Filipiński kardynał Luis Antonio Tagle w szczególny sposób wspierał papieża Leona XIV na finiszu konklawe. Kard. Tagle powiedział na konferencji prasowej w Rzymie, że kiedy kard. Robert Francis Prevost, który siedział obok niego na konklawe, zdał sobie sprawę podczas liczenia głosów, że zostanie wybrany, zaczął ciężko oddychać, dlatego zaproponował przyszłemu papieżowi słodycze.

Więcej ...

Watykan: papież odwiedził swoją dawną dykasterię

2025-05-20 11:45

Vatican Media

Dziś rano Ojciec Święty niespodziewanie udał się do Dykasterii do spraw Biskupów. Czarnym vanem, którym zwykle porusza wjechał do garażu umożliwiającego dostęp do budynku, którego główne wejście znajduje się przy placu Piusa XII.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież mianował wielkiego kanclerza Instytutu Jana Pawła...

Kościół

Papież mianował wielkiego kanclerza Instytutu Jana Pawła...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowy papież ma serce maryjne

Leon XIV

Nowy papież ma serce maryjne

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką