Reklama

Leon XIV

„Z wami chrześcijanin, dla was biskup” – co znaczy pierwsze orędzie Leona XIV?

Vatican Media

W pierwszym orędziu po wyborze na Stolicę Piotrową papież Leon XIV przywołał słowa św. Augustyna: „z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem”, podkreślając zarazem, że jego posługa wyrasta z chrztu, wspólnoty z wiernymi i hierarchicznego kapłaństwa. To przesłanie, mocno zakorzenione w tradycji Kościoła, ma głębokie znaczenie duchowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszym swoim orędziu, wygłoszonym zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową, papież Leon XIV, augustianin, przytoczył między innymi słowa swojego ojca – św. Augustyna (+ 430 r.), które Biskup Hippony skierował do swoich diecezjan z okazji rocznicy święceń: „z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem” (Mowa 340, 1, PL 38, 1483).

Dla was i z wami

Tą samą augustiańską myślą posłużył się wcześniej św. Jan Paweł II w „Liście do kapłanów na Wielki Czwartek 1985 r.”, rozdz. 2, parafrazując ją nieco: „Jak już raz Wam napisałem, nawiązując do św. Augustyna – vobis sum episcopus [dla was jestem biskupem], równocześnie zaś vobiscum sum sacerdos [z wami jestem kapłanem]”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieża Leona XIV, Biskupa Rzymu, łączy z powierzoną mu przez Pana owczarnią fakt bycia chrześcijaninem, którym my wszyscy stajemy się, przyjmując sakrament chrztu, po którym następują nierozłącznie także pozostałe sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: bierzmowanie i Eucharystia. Dzięki nim każdy chrześcijanin, wyznawca Jezusa Chrystusa, staje się uczestnikiem królewskiego (Chrystusowego) kapłaństwa, należy do ludu wybranego przez Boga, uświęconego Krwią Jezusową, odkupionego Jego męką i chwalebnym zmartwychwstaniem.

Bez kapłaństwa nie ma Kościoła

Niemniej jednak, oprócz tegoż królewskiego kapłaństwa, którego częścią jest każdy chrześcijanin, istnieje także hierarchiczne, służebne kapłaństwo ustanowione przez naszego Pana, kapłaństwo istniejące od czasów apostolskich, które ma trzy stopnie: biskupstwo, prezbiterat i diakonat i, jak już nauczał święty męczennik Ignacy Antiocheński (umęczony w Rzymie przed 117 rokiem, w czasach cesarza Trajana), bez niego nie ma Kościoła. Tak więc, z woli naszego Pana i od czasów apostolskich, każdy biskup Kościoła Chrystusowego stoi na czele swojej owczarni i jest odpowiedzialny za losy i zbawienie wiernych, którym przewodzi; bez niego i jego owczarni nie ma Kościoła.

„Jestem waszym pasterzem”

Tak więc, papież Leon XIV, mówiąc „Dla was jestem biskupem”, chciał wyrazić tę prawdę: ja jestem waszym pasterzem, waszym biskupem, biskupem Rzymu i całego Kościoła, waszym ojcem, przewodnikiem; jestem waszym biskupem i pasterzem. Jestem nim, będąc także pasterzem całego Chrystusowego Kościoła. Jako taki jestem odpowiedzialny przed moim Panem, który mnie ustanowił waszym pasterzem, bym wam przewodził, byście byli zbawieni, byście żyli według Ewangelii, kochali się wzajemnie, co więcej, byście kochali waszych nieprzyjaciół i tych, którzy was i mnie nienawidzą, byście – czyniąc i postępując tak - osiągnęli życie wieczne.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-12 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież: kwestia sztucznej inteligencji wymaga głębokiej refleksji etycznej

2025-06-20 13:59

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Kwestia sztucznej inteligencji wymaga głębokiej refleksji etycznej - ocenił papież Leon XIV w przesłaniu na trwającą od piątku w Rzymie konferencję na temat AI. Przestrzegł przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Więcej ...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko polskiej granicy

2025-07-09 08:31
Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

List Dykasterii Nauki Wiary do arcybiskupa metropolity preszowskiego obrządku bizantyjskiego: liczne owoce duchowe w miejscu domniemanych objawień Maryi, do których miało dojść w latach 1990-1995 w pobliżu niewielkiej miejscowości Litmanowa.

Więcej ...

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką