Reklama

Jasna Góra

„Solus cum Deo solo” – Ciemnica na Jasnej Górze

Ciemnica na Jasnej Górze.

BPJG

Ciemnica na Jasnej Górze.

STOP! Zatrzymaj się na chwilę i, zgodnie z zawołaniem Ojców Paulinów „Solus cum Deo solo”, pobądź z Jezusem zanim ruszysz w dalszą drogę! Ciemnica, czyli Ołtarz Wystawienia, to upamiętnienie Jezusa uwięzionego. Tu przechowywany jest Najświętszy Sakrament od zakończenia Mszy Wieczerzy Pańskiej do Liturgii Męki Pańskiej. Tu można Go adorować.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Ołtarz adoracji i miejsce kontemplacji. Człowiek przychodzi do Ciemnicy, do miejsca w kolorze męczeństwa i tam z Panem Jezusem może na spokojnie porozmawiać o dniach, które nadchodzą w Triduum – powiedział o Ołtarzu Wystawienia br. Dawid Respondek, jasnogórski dekorator. Ciemnica to upamiętnienie Jezusa aresztowanego i uwięzionego. To tu przechowywany jest Najświętszy Sakrament od zakończenia Mszy Wieczerzy Pańskiej do Liturgii Męki Pańskiej.

W tym roku na Jasnej Górze kolor podświetlenia ma jeszcze jedno zadanie „przyciągać” wzrok wiernych. Dla większego zobrazowania br. Dawid porównał to do znaku Stop, który jest informacją dla kierowcy, że ma się zatrzymać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Całość kaplicy podświetlona jest na czerwono, by ludzie wchodzący do Bazylki widzieli, że tam jest Najświętszy Sakrament. Tak jak kierowca dla własnego bezpieczeństwa ma pomyśleć i dopiero jechać dalej, tak samo my w życiu; „lecimy”, nagle znak stop, zastanów się, a potem idź drogą właściwą. Pan Jezus powiedział, że to On jest Drogą Prawdą i Życiem – wyjaśnił zakonnik. Dodał też, że czas Triduum jest czasem, kiedy możemy przemyśleć pewne sprawy w swoim życiu. Zamiast forsować swoją wolę i robić wszystko „tak, jak chcemy”, postawić sobie granice, których nie przekroczymy.

Reklama

Po wejściu do kaplicy, elementy wystroju, które najbardziej przyciągają wzrok to trzy obrazy. Pochodzą z książki o rozważaniach różańcowych z XVI w., znajdującej się w jasnogórskiej Starej Bibliotece. Pierwszy z nich przedstawia Jezusa modlącego się w Ogrójcu. Dugi pokazuje biczowanie, a trzeci Chrystusa pozwalającego nałożyć sobie koronę cierniową.

Na obrazy można patrzeć dosłownie przypominając sobie poszczególne momenty męki Chrystusowej. Można też zagłębić się w ich symboliczny przekaz.

Przed obrazem przedstawiającym Jezusa modlącego się w Ogrójcu znajdują się krzaki, suche trawy i ciernie. Ułożone niczym mur tworzą dwie przestrzenie oddzielając Sacrum i Profanum. – Ten modlący się Jezus może pokazywać nam ludzi, którzy są samotni w swoich domach, do których nikt nie przychodzi, leżą chorzy w łóżkach. Oni są takim „Jezusem” – zauważył jasnogórski dekorator. Podkreślił też, że ci ciężko chorzy pytają czasami Pana Boga i samych siebie, dlaczego muszą leżeć, dlaczego są chorzy. - Zrozumieć chorobę i to taką ciężką, gdy człowiek jest naprawdę cierpiąc i leżący, to wielka tajemnica – dodał br. Dawid.

Przed obrazem przedstawiającym Jezusa biczowanego znajduje się belka z biczem. Tu także jest miejsce na Najświętszy Sakrament. W tym obrazie także można znaleźć symbolikę krzywdy wyrządzanej bliźniemu swoim ostrym językiem. - Codziennie, świadomi czy nie świadomi, biczujemy słowem innych ludzi. Mówimy to tak po prostu; „bo ten jest taki, ten taki”, czasami za plecami – powiedział autor dekoracji.

Przed obrazem przedstawiającym Jezusa koronowanego cierniami znajduje się purpurowy płaszcz i korona cierniowa. Br. Dawid płaszcz porównuje do zasłony, pod którą chcemy zakryć zło, jakie wyrządziliśmy. Tak samo, jak szkarłatny płaszcz pokrył ubiczowane ciało Chrystusa, tak samo my często nie chcemy podjąć refleksji nad swoim występkiem, próbując go ukryć i nie próbować naprawić tego, nawet jeśli jest to możliwe. - Korona cierniowa to pogarda Tak samo czasami my gardzimy innymi ludźmi – dodał zakonnik.

Ciemnica, czyli Ołtarz Wystawienia, to upamiętnienie Jezusa uwięzionego. To tu powinniśmy pomyśleć, jak my postępujemy. Czy chcemy zmienić nasze postępowanie, czy obrazy, które tutaj znajdujemy przemawiają do nas skłaniając do refleksji. Mamy na to trzy dni Triduum Paschalnego.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-18 16:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokora przesłaniem Ołtarza Wystawienia na Jasnej Górze

Ołtarz Wystawienia

BPJG

Ołtarz Wystawienia

Chrystus pełen pokory, cierpienie samotnych, dwie postawy ludzkie; jedna dyktowana przekonaniem o swojej potędze, druga przepełniona uniżeniem – takie przesłanie w tym roku niesie Ołtarz Wystawienia na Jasnej Górze.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Św. Anna – nauczycielka i pedagog

2025-07-27 19:00
Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Uroczystości odpustowe przeżywała parafia św. Anny we Wrocławiu-Oporowie. Parafianie przygotowywali się do nich od trzech dni poprzez konferencje głoszone przez O. Kuniberta Kubosza ze wspólnoty franciszkańskiej z klasztoru na Górze św. Anny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa