Reklama

Niedziela Łódzka

Studia dla osób 55+

Henryk Tomczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wykład pt. „Fryderyk Chopin i jego fenomen”, który wygłosił prof. dr hab. Antoni Wierzbiński, zainaugurował czwarty semestr w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi. Powołując UTW Fundacja spełniła oczekiwania mieszkańców łódzkiego Teofilowa i sąsiednich dzielnic, a także mieszkańców miejscowości położonych w pobliżu Łodzi, którzy nadal pragną rozwijać swoją sprawność intelektualną i psychofizyczną. UTW otwiera przed osobami w wieku 55+ możliwość udziału w procesie edukacyjnym, życiu kulturalnym i społecznym, realizacji osobistych zainteresowań i pasji.

Z myślą o nich system pracy UTW ulega twórczym modyfikacjom. Obecnie wykłady odbywają się nie tylko we wtorki, ale także w czwartki. Zgodnie z sugestiami słuchaczy, odbyły się cztery wykłady religijne, trzy z muzyki i tańca, po dwa z psychologii, kultury politycznej i historii, dwa przyrodnicze, zdrowotne oraz techniczne. Z dużym zainteresowaniem słuchano wykładu o Łodzi, a także wykładu poświęconego polszczyźnie, jakiej nie znamy, oraz wykładu z prawa cywilnego. Systematycznie odbywały się zajęcia z języka angielskiego w dwóch grupach: podstawowej i średnio zaawansowanej. Powodzeniem cieszyły się zajęcia sportowe, w tym gimnastyka dla seniorów, gimnastyka prozdrowotna, basen i nordic walking. Jedna z grup ukończyła podstawowy kurs komputerowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach integracji międzypokoleniowej i środowiskowej na zajęcia są zapraszani uczniowie szkół oraz osoby zaprzyjaźnione. Kontakty nawiązane z UTW w Zgierzu i Łęczycy umożliwią słuchaczom uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach w województwie łódzkim. Dla zainteresowanych będą organizowane wieczory literackie, a także treningi i rozgrywki ping-ponga, szachów, warcabów. Zaangażowanie słuchaczy w budowę pomnika Jana Pawła II zostało zaznaczone wpisem na tablicy pamiątkowej. Kanonizację bł. Jana Pawła II poprzedzą spotkania, które poprowadzi dyrektor ks. prał. Tadeusz Bednarek. Odbędą się one w kolejne poniedziałki marca w godz. 15-17 w Sali Patrona, w budynku Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi, ul. K.K. Baczyńskiego 156.

Reklama

Nad programem i realizacją wykładów oraz zajęć warsztatowych czuwa Rada Programowa, w skład której wchodzą profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni oraz osoby z dużym doświadczeniem w edukacji. Jej przewodniczącym jest prof. dr hab. n. med. Marek Pawlikowski, były rektor Akademii Medycznej w Łodzi. W Radzie zasiadają: ks. prał. Tadeusz Bednarek, dyrektor KGiLO im. Jana Pawła II, prof. dr hab. Piotr Arkuszewski, dr Jerzy Dresler, prof. dr hab. Krystyna Górska, prof. dr hab. Zofia Kiliańska, prof. dr hab. inż. Jan Krysiński, dr Teresa Lesiak, prof. dr hab. Eugeniusz Ponczek, prof. dr hab. inż. Franciszek Rybicki, prof. dr hab. Elżbieta Waszczykowska, prof. dr hab. Antoni Wierzbiński, mgr Jadwiga Wojewoda, prof. dr hab. Jerzy Krzysztof Wranicz, prof. dr hab. inż. Kazimierz Zakrzewski.

Fundacja KGiLO im. Jana Pawła II działa od 1991 r., wspierając najpierw nowo powstałe Liceum, a następnie Gimnazjum im. Jana Pawła II. Od wielu lat prowadzi Szkołę Języków Obcych, kursy przedmiotowe i komputerowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także Specjalistyczną Poradnię Lekarską i Punkt Porad Prawnych. Kolejne dzieło Fundacji – Uniwersytet Trzeciego Wieku – wpisuje się w Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Jest również wyrazem stałej troski Kościoła katolickiego w Polsce o osoby, które zakończyły karierę zawodową, ale nadal pragną rozwijać swoją sprawność intelektualną i psychofizyczną.

Duże zainteresowanie, jakie wzbudził nowy UTW, świadczy o tym, że seniorzy chcą i potrafią być ludźmi aktywnymi, pełnymi pasji życia, pragnącymi poszerzać posiadaną wiedzę i umiejętności. Na koniec I semestru liczba wszystkich uczestników UTW wynosiła 173 osoby.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-20 13:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielczanie leczą dziewczynkę z Kamerunu i zbudują kolejną studnię w Afryce

Flavijus Piliponis/Fotolia.com

Dalsza pomoc dla chorej Kamerunki, która po amputacji nóg jest hospitalizowana i leczona dzięki pomocy kielczan oraz budowa studni w Afryce - w rejonie, skąd pochodzi 11-latka, były przedmiotem czwartkowej konferencji prasowej w Urzędzie miasta.

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?