Reklama

Niedziela Rzeszowska

XXII Światowy Dzień Chorego

Niedziela rzeszowska 6/2014, str. 1

Caritas diecezji rzeszowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego Ojciec Święty Franciszek pisze: „Przy okazji XXII Światowego Dnia Chorego zwracam się w szczególny sposób do osób chorych i do wszystkich, którzy się nimi opiekują i je leczą”.

Bł. Jan Paweł II ustanowił ten szczególny dzień w 1992 r. Od 11 lutego 1993 r. w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes jest on obchodzony w całym Kościele katolickim. Jan Paweł II pragnął, by lokalne obchody dnia miały miejsce w diecezjalnym sanktuarium maryjnym. Pierwszy biskup rzeszowski Kazimierz Górny wskazał sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W tym miejscu jak i w każdym sanktuarium słychać wołanie, które twórca tego dnia wyraził w orędziu na XIII jego obchody: „Maryjo, Niepokalana Dziewico, Niewiasto cierpienia i nadziei, bądź łaskawa dla każdego człowieka, wyjednaj każdemu pełnię życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dzień ten przeżywany ma być w każdym szpitalu oraz placówkach medycznych i rehabilitacyjnych. Jego organizacją zajmują się wówczas kapelani we współpracy z kierownictwem danej instytucji. Wolą Jana Pawła II było także, aby obchody Dnia Chorego miały miejsce również w każdej parafii poprzez organizowanie specjalnych nabożeństw z udziałem chorych. Tu organizacja spoczywa na barkach proboszcza oraz Parafialnego Zespołu Caritas. Nad całością obchodów w naszej diecezji z woli biskupa czuwa Caritas Diecezji Rzeszowskiej, dlatego 21 stycznia br. w biurze Caritas pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby odbyło się spotkanie kapelanów przygotowujące obchody tego dnia.

Centralna uroczystość Dnia Chorego odbędzie się 11 lutego o godz. 9.00 w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Dzięki współczesnym środkom przekazu będzie transmitowana przez Radio Rzeszów i katolickie Radio Via.

Uczył bł. Jan Paweł II: Drogą Kościoła jest człowiek i powtarzał za starożytnym św. Ireneuszem: „Chwałą Boga jest żywy człowiek”. Istotą tego Dnia jest chory i jemu pomagający. „Cierpieć i być obok cierpiących” – pisał Jan Paweł II. „Jesteście bezcenni, jesteście na wagę złota” – tak zwracał się Ojciec Święty do chorych i niepełnosprawnych w Częstochowie w 1979 r. mówiąc także „Przyjmijcie Ewangelię cierpienia”.

Przyjmując tę Ewangelię tak wielu staje się dla współbraci upadających i zniechęconych Cyrenejczykami. Bezpośrednio w tej roli służyć może cały personel medyczny i rehabilitacyjny na wszystkich szczeblach i wolontariusze. To także szansa, by jak Weronika przywracać zmęczonym twarzom człowieczy wygląd. Papież błogosławiąc niepełnosprawnych zgromadzonych w Rzymie 3 grudnia 2000 r. z racji Roku Jubileuszowego powiedział: „Niepełnosprawność nie jest ostatnim słowem ludzkiej egzystencji. Tym słowem jest miłość, która nadaje życiu sens”.

Świadomi tego wezwania włączmy się na miarę swoich możliwości w przeżywanie kolejnego Światowego Dnia Chorego. Niech motywacją będą ciągle aktualne słowa bł. Jana Pawła II, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej kanonizacji: „Jako chorzy jesteście w samym sercu modlącego się i cierpiącego Kościoła, jesteście obecni w każdej Mszy św., gdzie składana jest ofiara Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Swoim cierpieniem dopełniacie to, czego brakuje Kościołowi w wymiarze ludzkim, świętości kapłanów, miłości rodziców, czystości młodzieży, posłuszeństwa dzieci. Każdą waszą łzą oczyszczacie Kościół z egoizmu, bezduszność, zapatrzenia w doczesność”.

Papież Franciszek daje pouczenie w przesłaniu na obecny Dzień Chorego: „Na mocy chrztu i bierzmowania jesteśmy powołani, byśmy się upodobnili do Chrystusa, Miłosiernego Samarytanina dla wszystkich cierpiących... Kiedy z czułością zbliżamy się do tych, którzy potrzebują opieki, wnosimy nadzieje i uśmiech Boga w sprzeczności świata. Kiedy wielkoduszne oddanie innym staje się stylem naszego działania, robimy miejsce dla Serca Chrystusa i zostajemy przez nie ogrzani, a tym samym przyczyniamy się do nadejścia Królestwa Bożego”.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-06 15:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę obchody XXVI Światowego Dniach Chorego

Graziako

Msze św. z sakramentem namaszczenia, odwiedziny chorych przez duszpasterzy i biskupów w szpitalach, bezpłatne porady lekarskie oraz zbiórki na leczenie i rehabilitację dzieci oraz osób niepełnosprawnych - to stałe punkty diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorych.

Więcej ...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie objawień maryjnych?

2025-07-05 08:04
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wizyta papieża Leona XIV w Polsce w 150. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie byłaby podkreśleniem aktualności przesłania maryjnego - powiedział PAP kustosz sanktuarium w Gietrzwałdzie ks. Przemysław Soboń. Papieża do Polski zaprosił prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Leon XIV do watykańskiego czasopisma bezdomnych

2025-07-05 19:28

Vatican Media

Ojciec Święty skierował krótkie przesłanie z okazji 3. rocznicy powstania „L’Osservatore di Strada”, dodatku do watykańskiego dziennika, który jest redagowany przy współudziale ludzi ubogich i bezdomnych. „Wasza praca jest ważna, ponieważ pomaga nam pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” - napisał Leon XIV.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką