Reklama

Polska

Prymas: wniebowzięcie Maryi mówi nam, że celem życia człowieka jest Bóg

MONIKA RYBCZYŃSKA/BP KEP

„Prawda o wniebowzięciu Maryi mówi nam, że celem życia człowieka jest Bóg. Upomina nas, że wciąż żyjemy pod Bożym niebem, choć często wydaje się nam, że mamy już takie sposoby i możliwości, aby to niebo ograniczyć do naszego życia na ziemi” – mówił w uroczystość Wniebowzięcia NMP Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w pocysterskim klasztorze w Wągrowcu, gdzie od ubiegłego roku posługują ojcowie paulini. Tamtejszy kościół nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP, a obchodzona 15 sierpnia uroczystość jest dniem odpustu parafialnego.

Wskazując na prawdę przypominaną tego dnia przez Kościół abp Polak podkreślił, że jest ona dla współczesnego człowieka swego rodzaju „odtrutką” na zbyt powierzchowne i ograniczone jedynie do ziemskich wymiarów przeżywanie życia.

Reklama

„Co mówi nam prawda o wniebowzięciu Maryi? Mówi nam niewątpliwie, że przeznaczeniem, że celem życia człowieka jest Niebo, a dokładniej jest Bóg. Przypomina więc o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym. Przypomina o życiu w Bogu. Pokazuje jednocześnie – jak ktoś to dobrze ujął – że zapatrzenie się w niebo nie odrywa nas od ziemi, lecz zaostrza odpowiedzialność za czas dany nam przez Boga” – mówił w homilii Prymas.

Metropolita gnieźnieński, przytaczając dalej fragment książki „Schronienie dla duszy” Paula Michaela Zulehnera, podkreślił, że współczesny człowiek zdaje się skupiać wyłącznie na doczesności. Branie z życia tego, co najlepsze – tu i teraz – jest dewizą ponad 70 proc. Europejczyków. Ale takie życie może zmęczyć, bo w ograniczonym czasie trzeba osiągnąć nieograniczone szczęście. Zaczyna się więc wyścig. Wielu ludzi – cytował dalej teologa abp Polak – próbuje daremnie znaleźć, a dokładniej zmusić się do przeżywania nieba na ziemi. Ale w wielu wymiarach jest to niemożliwe.

„Ziemia nie jest i nie może być niebem. Jest drogą do nieba” – mówił Prymas podkreślając, że Tą, która wskazuje nam ten nasz ostateczny cel jest właśnie Maryja, z duszą i ciałem wzięta do nieba. „Każdy człowiek, podobnie jak Ona, wezwany jest z duszą i ciałem do życia z Bogiem. Jest więc – jak zaznaczył hierarcha – już teraz odpowiedzialny za wszystkie wymiary swego życia. Nie jest bowiem jedynie duchem, który wyrywa się zbrukanej materii. I nie jest samą materią pozbawioną Bożego tchnienia”.

Reklama

Wniebowzięcie jest zatem świętem naszego wewnętrznego powołania – mówił na koniec za św. Janem Pawłem II abp Polak. Jest „świętem powołania do pełni człowieczeństwa i na taką pełnię wskazuje. Jest świętem, które przypomina nam o naszym człowieczeństwie i jego niezbywalnej wartości. Jest świętem, w którym trzeba wracać do pełnej prawdy o człowieku, do prawdy o ludzkim życiu od poczęcia aż do naturalnej śmierci, do prawdy o ludzkiej wolności i odpowiedzialności, do prawdy o sumieniu i o szacunku dla sumienia, do prawdy o przeznaczeniu człowieka do życia z Bogiem i w Bogu”.

W odpustowej Mszy św. wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi uczestniczyli wągrowieccy duchowni oraz przedstawiciele bractw i stowarzyszeń działających w mieście ks. Jakuba Wujka, m.in. Bractwa Strzeleckiego oraz Towarzystwa św. Wojciecha. Pod koniec liturgii abp Polak pobłogosławił dzieci i poświęcił przyniesione do kościoła bukiety ziół, kwiatów i zbóż. Na koniec zawierzył paulińską parafię Matce Bożej oraz udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

2014-08-15 16:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mocne wezwanie Prymasa o obronę małżeństwa

Archiwum Parafia Cielądz

„Trudno zaprzeczyć, że dla niektórych osób rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz częściej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się jej własne miejsce” – mówił abp Wojciech Polak podczas VIII Święta Dziękczynienia w Warszawie.

Więcej ...

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi. Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...