Reklama

Niedziela Podlaska

W hołdzie bł. Janowi Pawłowi II – jubileuszowa Cecyliada 2013 w Boćkach

Teresa Modzelewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach, hymnach i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach” – tak pisał św. Paweł Apostoł. Natomiast św. Augustyn uważał, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”– tym samym podkreślając wagę pieśni religijnych. W myśl tych przekazów w niedzielę 24 listopada odbyła się w Zespole Szkół w Boćkach jubileuszowa, 10. Cecyliada. W tym roku hasłem przewodnim przeglądu chórów i solistów młodzieżowych były słowa: „W hołdzie Janowi Pawłowi II”.

Spotkanie z pieśnią religijną

– Papież Polak jest patronem naszego gimnazjum – mówił dyrektor Kazimierz Pietraszko, otwierając przegląd. – Niech muzyka religijna będzie świadectwem naszego uwielbienia Boga i patrona. Cecyliada organizowana jest dla uczczenia święta patronki muzyki kościelnej, muzyków, śpiewaków i poetów, czyli św. Cecylii, które przypada 22 listopada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy tego pięknego spotkania z pieśnią religijną to: schola „Karmelki” z Bielska Podlaskiego, zespół „Serio” z Dziadkowic, Koło Przyjaciół Jana Pawła II z Zespołu Szkół jego imienia w Bielsku Podlaskim, schola parafialna „Jutrzenka” z Dziadkowic, schola „Ziarenka Miłosierdzia Bożego” z Bielska Podlaskiego, zespół „Iskierki” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, Karolina Jurczuk, Agata Roszkowska i Anna Kudrewicz z Bociek, zespół ze Szkoły Podstawowej w Andryjankach, Chór Zespołu Szkół w Boćkach, Ewa Lipińska i Maksymilian Michalski – absolwenci boćkowskiej szkoły.

W trosce o wartości

– Moim zdaniem to szczególny wieczór – mówiła Wiesława Ćwiklińska, wicekurator z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, opiekun podlaskich szkół im. Jana Pawła II. – Możemy chwilę odpocząć i zastanowić się nad tym, co jest w życiu ważne. Cieszę się, że tak licznie zebrała się tutaj społeczność gminy: władze, księża obu wyznań, ludzie różnych pokoleń i zawodów. Takie spotkania inspirują w poszukiwaniu sposobów na wychowanie w szkole i w domu. O wartości musimy się troszczyć wszyscy wokół. Jeżeli nie będziemy o tym przypominać, to dziecko nie będzie potrafiło odróżnić dobra od zła i prawdy od fałszu. To nie wychowamy ani dobrego człowieka, ani dobrego Polaka.

Reklama

Andrzej Porowski ze swoimi dziećmi z Łubina Kościelnego jest na Cecyliadzie w Boćkach od początku jej istnienia. Dla niego przygotowania do festiwalu to codzienna praca. – W tym roku przyjechałem z dziećmi ze szkoły, w której jestem katechetą i prowadzę naukę gry na gitarze. Repertuar przygotowuję zależnie od tematu, szukając w internecie, w śpiewnikach, a od kilku lat sam piszę teksty i muzykę – mówi.

Trochę historii

Przegląd pieśni religijnej został utworzony 10 lat temu z inicjatywy ówczesnej dyrektor Hanny Puchalskiej wraz z kilkoma nauczycielami. Wielu z nich tworzy rokrocznie do dziś pełen modlitwy spektakl. Panie Anetta Malinowska, Małgorzata Pietraszko, Jolanta Łucjan piszą scenariusze, projektują scenografię, w której piękną część stanowią szydełkowe napisy i anioły p. Joli. Pozostali nauczyciele Zespołu Szkół w Boćkach służą swoim wsparciem.

– Zmieniały się zespoły, ale większość jest z nami od początku – opowiada Małgorzata Pietraszko. – Są to zespoły: „Serio”, „Jutrzenka”, „Karmelki”, „Ziarenka Miłosierdzia”, chór Zespołu Szkół w Boćkach. Od czasu, kiedy powstała Podlaska Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, nasze zaproszenia kierujemy głównie do szkół noszących imię Papieża Polaka oraz do scholi parafialnych z okolicznych miejscowości. Cecyliada ma charakter przeglądu, obdarowujemy wszystkich uczestników statuetkami i pamiątkami. Podczas zapowiedzi zespołów i wykonywanych piosenek „przemycamy” myśli Jana Pawła II, nawiązujemy do jego życiorysu i głoszonych nauk. Niewątpliwie ważną sprawą dla wszystkich uczestników przeglądu jest wspólny posiłek, który możemy przygotować dzięki pozyskiwanym sponsorom oraz dużemu wkładowi nauczycieli Zespołu Szkół w Boćkach. Najważniejsze przesłania naszej Cecyliady to: utrzymywanie kontaktu z Podlaską Rodziną Szkół im. Jana Pawła II, integracja środowiska szkolnego i gminy, danie możliwości zaprezentowania swoich talentów zespołom, solistom. Cecyliada jest jedną ze sztandarowych imprez naszej placówki, skierowaną do mieszkańców naszej i okolicznych miejscowości.

Reklama

Jak co roku na zakończenie uczestnicy przeglądu i publiczność śpiewa wspólnie „Barkę”, ulubioną pieśń Ojca Świętego.

Od 2012 r. patronatem honorowym boćkowską Cecyliadę objął Podlaski Kurator Oświaty. Od 2013 r. patronat medialny sprawuje Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-12 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Bogu śpiewa moja dusza

Ks. Adam Stachowicz

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady