Kolejny atak władz na struktury kościelne znajdującej się na północy kraju diecezji Matagalpa. Z seminarium zostało usuniętych co najmniej trzydziestu alumnów.
W poniedziałek po południu funkcjonariusze policji i prokuratury wkroczyli do Wyższego Seminarium Filozoficznego diecezji Matagalpa, znajdującej się w północnej części Nikaragui. Co najmniej 30 seminarzystów zostało usuniętych. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Niekończąca się przemoc
Niespełna tydzień temu rząd prezydenta Daniela Ortegi nakazał wywłaszczenie centrum duszpasterskiego „La Cartuja”, które również należy do diecezji Matagalpa. Również wtedy, jak relacjonowali liczni świadkowie, przedstawiciele służb siłą weszli do obiektu i usunęli z niego dziesiątki wiernych uczestniczących w rekolekcjach.
Dach nad głową, zbiórki, transport darów, modlitwa - seminaria duchowne pomagają Ukrainie
lk / Warszawa (KAI)
pwsd.archidiecezja.pl
Organizują zbiórki i transport darów na Ukrainę oraz wielkopostne kwesty pieniężne, udzielają pomieszczeń na noclegi, klerycy przygotowują pożywienie, włączają się w wolontariat na miejscu i na granicy, oddają krew lub pracują jako tłumacze - polskie seminaria duchowne od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę pomagają w różny sposób zarówno uchodźcom zza naszej wschodniej granicy, jak i tym, którzy mimo wojny pozostali na Ukrainie. We wsparcie zaangażowanych jest co najmniej 26 diecezjalnych i zakonnych uczelni.
Niektórzy wciąż powtarzają: „To tylko religia. To przecież wybór. Nikt nie musi chodzić”. Inni dodają z przekąsem: „A katecheci? Oni to nie nauczyciele. Oni są od Kościoła”. Ale fakty mówią coś innego – i dziś nie chodzi już tylko o lekcje religii. Chodzi o ludzi; o uczniów i nauczycieli. O system edukacji dla wartości. I o to, czy polska szkoła będzie miejscem przyjaznym czy pustym
Salus Populi Romani – ikona ukochana przez Franciszka
2025-05-03 20:10
Maria Milvia Morciano
Agata Kowalska
Matka Boża Śnieżna
Papież Franciszek w swoim testamencie poprosił, aby został pochowany w ziemi obok ukochanej przez niego ikony maryjnej Salus Populi Romani. Przechowywana w Kaplicy Paolińskiej bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej), otoczona wystawnym marmurem i pozłacanym brązem ikona od pierwszych wieków splata się z dziejami Rzymu.