Reklama

Niedziela Małopolska

Co powie Duch Święty?

Niedziela małopolska 45/2013, str. 5

Archiwum prywatne

W dniach 14-16 listopada w Nowej Hucie będzie mieć miejsce Forum Ewangelizacyjne pod hasłem: „Całą Ewangelię, Całe Ciało, Całemu Światu”. Wezmą w nim udział zaangażowani w nową ewangelizację goście z Polski i z zagranicy, a uczestnikami będą kapłani i przedstawiciele wspólnot z całego kraju. Wieczorne celebracje są otwarte dla wszystkich chętnych.

MAŁGORZTA CICHOŃ: – Jeden z kapłanów z parafii w Nowej Hucie, patrząc na program Forum, pytał, dlaczego nie jest on skoncentrowany wokół liturgii, która jest źródłem i szczytem życia Kościoła?

KAROL SOBCZYK: – Liturgia jest podczas Forum CCC punktem dojścia. Patrzymy na różne aspekty ewangelizacji, ale zaznaczamy wyraźnie, że punktem docelowym, do którego doprowadzamy osobę, jest Eucharystia. Podobnie było w przypadku zeszłorocznego wydarzenia ewangelizacyjnego „Bliżej Mocniej Więcej”, kiedy Msza św. odbywała się w niedzielę, była momentem ostatnim, a jednocześnie kluczowym. Podczas Forum będzie można uczestniczyć w Eucharystii codziennie. W czwartek zostanie odprawiona o godz. 15, w piątek o godz. 7 lub 7.30, a jej główna celebracja będzie miała miejsce w sobotę o godz. 20.

– Jaki jest cel „nowohuckiego CCC”? Czy chodzi o to, by w parafiach wprowadzać np. nowe kursy ewangelizacyjne, choćby „Kursy Alfa”? Czy też raczej o zaktywizowanie już istniejących wspólnot?

– Naszym oczekiwaniem jest to, by na koniec Roku Wiary zebrać doświadczenie ewangelizacyjne, jakie Kościół już posiada, aby się tym podzielić, a także zobaczyć, że nie tylko to, co „moje” jest najlepsze, ale Pan Bóg działa na różne sposoby. Chcemy spróbować znaleźć pewne wspólne zrozumienie i wymieniając się doświadczeniem, móc podążać dalej, by ewangelizować w sposób jeszcze lepszy niż do tej pory. Jak to mówi bp Grzegorz Ryś, nie chodzi nam tylko o „know how”, by wiedzieć np. skąd wziąć ludzi, pieniądze, itd. Ale zatrzymujemy się na pytaniu: czym jest ewangelizacja i jak Bóg pragnie, abyśmy ewangelizowali. W jaki sposób zanosić Ewangelię do naszych rodzin, miejsc pracy, a także jak powinniśmy wyposażać do posługi ewangelizacyjnej tych, którzy już poszli za Jezusem? Nie chodzi o to, abyśmy przedstawiali, jakie mamy do wyboru kursy czy możliwości, bo do tego służył chociażby II Kongres Nowej Ewangelizacji w Warszawie. Tutaj chcemy się skupić na wspólnym zrozumieniu tego, w jakim punkcie jesteśmy jako Kościół, co nam mówi Duch Święty dzisiaj, w jaki sposób otwiera nowe drzwi, byśmy mogli pójść dalej.

Reklama

– Potocznie Forum nazywane jest „ewangelizacją Nowej Huty”, a tylko mniej więcej po dwie osoby z tutejszych parafii mogą wziąć w nim udział…

– Zacznę od tego, że nie jest to stricte ewangelizacja Nowej Huty. Takie wydarzenie jest wstępnie planowane na czerwiec 2014 r. Jeśli chodzi o uczestnictwo w Forum, każdy ksiądz, który chce wziąć w nim udział, może się do nas zgłosić poprzez formularz mailowy czy telefon do biura prasowego i otrzymać odpowiedni kod rejestracji. Do wszystkich proboszczów archidiecezji krakowskiej zostały wysłane po dwa zaproszenia na parafię, a w razie potrzeby czy konieczności zaproszenia większej ilości osób, też można się z nami skontaktować.

– Nie jest to więc stricte ewangelizacja Nowej Huty, stąd nie było preferencji dla parafii z tego dekanatu?

– Z tą tylko różnicą, że ze wszystkimi duszpasterzami z Nowej Huty odbywały się spotkania, podczas których – przez bp. Grzegorza Rysia lub inne osoby z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji – prowadzone były rozmowy. Dopytywaliśmy o dekanat nowohucki, jakie ma potrzeby, problemy, jak wygląda tam dotychczasowa ewangelizacja. W wyniku tych rozmów, w kilku parafiach dekanatu nowohuckiego rozpoczęły się np. „Kursy Alfa”, zapoczątkowane przez Antoniego Tompolskiego z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji.

– Warto zaznaczyć, że podczas trzydniowego wydarzenia wieczorne celebracje będą otwarte dla wszystkich, a nie tylko dla „zarejestrowanych”.

– O godz. 20 w Opactwie Cystersów przy ul. Klasztornej 11 w Krakowie-Mogile będą odbywały się celebracje (wieczorne czuwania), w których wezmą udział goście z Polski i zagranicy. Natomiast w sobotę przeżyjemy wspólnie Eucharystię, pomodlimy się w intencji świata i będziemy rozesłani, by dawać świadectwo. Warto być wtedy z nami w nowohuckiej Mogile, miejscu, gdzie bł. Jan Paweł II po raz pierwszy użył określenia „Nowa Ewangelizacja”.

* * *

Reklama

Gośćmi Forum Ewangelizacyjnego będą m.in. bp Edward Dajczak, bp Grzegorz Ryś, Sandy Millar – biskup anglikański, Jose Prado Flores, ks. dr Peter Hocken, Donald Turbitt, pastor Ulf Ekman, Colin Symes, Bruce Clewett, Johannes Fichtenbauer. Miejscem CCC będzie Opactwo Cystersów w Mogile oraz pobliska hala widowiskowo-sportowa przy ul. Ptaszyckiego 4 w Krakowie (dawna hala „Hutnika”).

* * *

Karol Sobczyk – rzecznik prasowy Forum CCC, członek Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej, psycholog, publicysta, prezes zarządu Chrześcijańskiej Fundacji „Głos na Pustyni”. Wraz z żoną prowadzi w Krakowie wspólnotę „Głos na Pustyni”. Jest współautorem (wraz z o. Adamem Szustakiem) książki „Błogosławieństwo ma moc”.

2013-11-07 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wystawa „Kościół krakowski. 1939-1945”

Bożena Sztajner

Od wczoraj w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Fabryce Emalii Oskara Schindlera, można zwiedzać wystawę „Kościół krakowski. 1939-1945”. W ekspozycji znalazł się m. in. unikatowy, jeden z pierwszych medalików przedstawiających wizerunek Jezusa Miłosiernego.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w...

Wiara

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy