Reklama

Kościół

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej: ekumenizm będzie potrzebny, dopóki obowiązuje Ewangelia

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025

Polska Rada Ekumeniczna

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025

Ekumenizm będzie potrzebny tak długo, jak długo obowiązuje Ewangelia – powiedział PAP bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Zaznaczył, że w zmaterializowanym świecie chrześcijanie powinni nieść ludziom nadzieję, którą daje Ewangelia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie przebiegał od 18 do 25 stycznia pod hasłem "Czy wierzysz w to?". Słowa te nawiązują do dialogu Jezusa z Martą po śmierci jej brata Łazarza w Ewangelii św. Jana (J 11,17-27).

"Ekumenizm tak długo będzie potrzebny, jak długo obowiązuje Ewangelia" – powiedział PAP bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła ewangelicko-metodystycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że Chrystus w swojej "arcykapłańskiej modlitwie" w Ewangelii według Jana modlił się do Ojca o jedność tych, którzy będą w Niego wierzyć: "Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś" – czytamy u ewangelisty.

"Jedność rozumiem bardziej w kontekście duchowym zwłaszcza, jeśli chodzi o wspólną modlitwę" – powiedział prezes PRE. Przyznał, że o jedność instytucjonalną "może być bardzo trudno".

Na pytanie, jak w kraju mocno spolaryzowanym - jakim jest Polska - budować jedność, powiedział, że to, co mogą zrobić chrześcijanie, "to poważnie potraktować słowa Ewangelii Jezusa Chrystusa i budować jedność począwszy od najmniejszych komórek takich jak małżeństwo i rodzina". "Być może Kościół znowu musi się stać taką małą komórką, która będzie katalizatorem rozpalenia ludzkich serc" – ocenił.

Reklama

Podkreślił, że tym, co powinno łączyć wszystkich chrześcijan poza wiarą w Jezusa Chrystusa, to przede wszystkim "troska o to miejsce, w którym żyją, w którym Pan Bóg ich postawił".

"Żyjemy w świecie bardzo zateizowanym i zmaterializowanym, w którym bardzo wielu ludzi straciło nadzieję i szukają pomocy u psychologów czy u psychiatrów. Uważam, że chrześcijanie, jako ludzie wierzący, powinniśmy zrobić wszystko, aby trafić do takich osób z dobrą nowiną, która zmienia ludzkie serce, która wnosi wewnętrzny pokój, inną perspektywę spojrzenia na codzienną egzystencję" – powiedział bp Malicki. Jak ocenił, "Kościół powinien być dla takich osób swego rodzaju pogotowiem ratunkowym".

Tegoroczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan nawiązują do 1700. rocznicy pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się w Nicei, niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. Jego owocem było obowiązujące do dziś "Wyznawane wiary", czyli "Credo nicejsko-konstantynopolitańskie".

"W dziejach Cesarstwa Rzymskiego było on przypieczętowaniem faktu zerwania z kultami panteonu rzymskich bóstw i zatwierdzeniem prawdy wiary chrześcijańskiej jako fundamentu jedności Imperium Rzymskiego. Wypracowane na soborze decyzje miały ostatecznie uspokoić konflikty na tle religijnym, które dotyczyły bardzo fundamentalnej prawdy wiary w Boga w Trójcy Jedynego. Do dziś niemal wszystkie kościoły chrześcijańskie bazują na decyzjach z IV wieku" – zwrócił uwagę bp Malicki.

Reklama

Przyznał, że "po niemal XVI wiekach od tamtego wydarzenia, wydaje się, że żyjemy w świecie, który zaczyna powracać do kultu +panteonu rzymskich bóstw+". "Wielu ludzi chce wierzyć w sztuczną inteligencję, w samowystarczalność, w humanizm bez chrześcijaństwa. Stąd jednym z najważniejszych zadań jakie stoi dziś przed chrześcijanami jest powrót do źródła, do postanowień pierwszego soboru powszechnego w Nicei, a więc do credo nicejsko-konstantynopolitańskiego" – wskazał duchowny.

Zdaniem bp Malickiego, okazją do odnowienia wiary jest tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

"W ciągu poszczególnych dni będziemy zastanawiać się: Czy wierzymy w to, co objawione jest w Piśmie Świętym? Czy wierzymy, że Bóg posłał na ziemię swojego Syna Jezusa Chrystusa? Czy wierzymy, że Chrystus wstąpił do nieba? Czyli czy wierzymy w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego?" – powiedział.

Zwrócił uwagę, że centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w tym roku, 23 stycznia w Kościele Świętej Trójcy, Ewangelickim Kościele Świętej Trójcy w Warszawie. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosi nowy metropolita warszawski arcybiskup Adrian Galbas. Nabożeństwo odbędzie się dokładnie w 25 rocznicę podpisania przez sześć kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościół rzymskokatolicki deklaracji uznającej chrzest. Dokumentu nie podpisał wówczas Kościół chrześcijan-baptystów.

Bp Malicki powiedział, że w znaczeniu teologicznym chrzest jest obmyciem z grzechu pierworodnego i włączeniem w rodzinę chrześcijańską.

Reklama

"Wbrew pewnej modzie, żeby odkładać chrzest dziecka do wieku dojrzałego zachęcamy, aby zostało ono ochrzczone po narodzeniu" – powiedział duchowny. Dodał, że w Kościele ewangelicko-metodystycznym nie ma np. przymusu, żeby rodzice chrzestni byli tego samego wyznania. "Zakładamy jednak, że są to ludzie świadomie wierzący, czyli praktykujący, bo zobowiązują się oni do przekazania i podtrzymywania wiary w młodym człowieku" – wyjaśnił.

Ofiary zbierane w trakcie nabożeństw ekumenicznych zostaną w tym roku przekazane na pomoc osobom, które ucierpiały wskutek powodzi na Dolnym Śląsku.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest organizowany co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych diecezjach, czy miastach, czas wydarzeń ekumenicznych ograniczony jest do jednego nabożeństwa, w innych wydłuża się do kilku tygodni, a jeszcze inne wybierają z ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych świętowanych najczęściej w niedzielę.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-18 06:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki i Polska Rada Ekumeniczna przygotowali petycję do I prezes Sądu Najwyższego

EpiskopatNews/flickr.com

Prezydium Episkopatu i Polska Rada Ekumeniczna chcą, żeby I prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie MEN ws. lekcji religii - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak. Petycja w tej sprawie została złożona w SN w czwartek.

Więcej ...

Papież do premiera Izraela: najwyższą cenę płacą w tej wojnie dzieci, osoby starsze i chore

2025-07-18 15:04

Vatican Media

Benjamin Netanyahu zadzwonił dziś rano do Leona XIV, dzień po izraelskim ataku na parafię Świętej Rodziny w Gazie. Papież ponownie wyraził swoją troskę w związku z „dramatyczną sytuacją humanitarną” w Strefie Gazy, a także podkreślił pilną potrzebę ochrony miejsc kultu oraz wszystkich mieszkańców Palestyny i Izraela.

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat