Reklama

Niedziela w Warszawie

Dla feministek i wojowników

Zapraszamy na spotkania dla kobiecych pań i męskich panów - to nie jest anons agencji towarzyskiej. Tak najkrócej można zapowiedzieć Msze św. dla kobiet i mężczyzn w kościele Zesłania Ducha Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyjemy w czasach, gdy próbuje się nam wmówić, że nawet tak oczywiste pojęcia jak płeć kobiety i mężczyzny, są względne. Ideologia „gender” sieje coraz większe spustoszenie. - Wiele się mówi o tym, że mamy kryzys rodziny. Ale gdy ten kryzys rozłożymy na czynniki, to okazuje się, że u jego podstaw są kłopoty z tożsamością płci - mówi Mariusz Marcinkowski, lider wspólnoty „Przymierze Wojowników” oraz pomysłodawca Mszy św. z konferencją dla mężczyzn w parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie. Natomiast jego żona Katarzyna zaangażowała się w tworzenie duszpasterstwa dla kobiet.

Dla niej i dla niego

Comiesięczne Msze św. dla mężczyzn są nowością w Warszawie. We wrześniu odbyło się pierwsze takie spotkanie, a najbliższe zaplanowano na 17 października. - Jesteśmy jeszcze w powijakach - mówi Mariusz Marcinkowski. To on podczas spotkań głosi formacyjne konferencje, po której ks. Piotr Łapa odprawia Mszę św. i mówi homilię. Na zakończenie wszyscy panowie wspólnie adorują Najświętszy Sakrament.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żeńskie spotkania modlitewne wyglądają bardzo podobnie. Z tą tylko różnicą, że konferencje przed Mszą św. głosi żona Mariusza, Katarzyna Marcinkowska. - Z Mszami św. dla kobiet ruszyliśmy w kwietniu. Ich popularność przerosła nasze oczekiwania. Przychodziło ponad sto pań - mówi ks. Piotr Łapa, wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego oraz duszpasterz Mszy św. dla kobiet i mężczyzn.

Z panami może być trudniej. Płeć piękna z natury lubi spotkania, rozmowy. - Nasza konstrukcja jest zupełnie inna. Inaczej też przeżywamy swoją wiarę - tłumaczy Mariusz Marcinkowski. - Jestem jednak przekonany, że każdy mężczyzna potrzebuje do duchowego wzrostu drugiego mężczyzny. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy mamy kryzys rodziny.

Przymierze Wojowników

Pomysł na Msze św. dla mężczyzn jest poszerzeniem formuły, która zadomowiła się już przy parafii na Piaskach. Trzydziestu młodych mężczyzn z całej Warszawy należy tu do ruchu „Przymierza Wojowników”, którego liderem jest Mariusz Marcinkowski, a kapelanem ks. Piotr Łapa.

Reklama

- Staramy się w grupie kształtować swoje charaktery, tak aby dobrze pełnić później rolę męża, ojca, przyjaciela i pracownika. Przymierze jest inicjatywą dla tych, którzy pragną żyć pełnią swej męskości i stawiają sobie wysoką poprzeczkę - tłumaczy Marcinkowski.

To właśnie „Wojownicy” są trzonem powstającego duszpasterstwa dla mężczyzn. - Chcieliśmy poszerzyć formułę o bardziej otwarte spotkania, w których mogliby wziąć udział wszyscy - mówi lider wspólnoty. „Wojownicy”, to oferta dla tych, którzy szukają stałej formacji w niewielkich męskich grupach. - To nie jest propozycja dla aniołów, tylko dla facetów, którzy chcą walczyć ze swoimi słabościami, walczyć o swoją męskość we wszystkich sferach życia - mówi Mariusz.

Pierwsza Msza św. dla mężczyzn poświęcona była wierności, której przykładem jest biblijny Dawid. Ks. Piotr Łapa oraz Mariusz Marcinkowski mówili o zdradzie, nieczystości, niewierności, braku zaufania i pożądliwości.

Nowy feminizm

Liderka kobiet Katarzyna Marcinkowska mówi o sobie, że jest „nową feministką” i kochającą żoną „Wojownika”. Oprócz tego z zapałem prowadzi konferencje i warsztaty dla płci pięknej. Od lat interesuje się personalizmem chrześcijańskim, teologią ciała oraz tzw. nowym feminizmem.

- To nurt, który nie odrzuca dobrych postulatów emancypacji kobiet. Różni się jednak od popularnego feminizmu tym, że akcentuje piękno odmienności płci. Jest to więc coś przeciwstawnego do ideologii „gender” - tłumaczy ks. Łapa.

Katarzyna wiele mówi o powołaniu kobiety. Jest to trudne, bo dziś sfeminizowane panie coraz bardziej odrzucają naturę swej płci i chcą być takie same, jak mężczyźni. - Namawiam do pokochania swojej kobiecości. Akcentuję jej inność - tłumaczy Marcinkowska. Na portalu, który prowadzi (www.sercekobiety.pl) pisze, że płeć kobiety jest jak przywilej nadany jej przez władcę, czyli Stwórcę.

Reklama

- Feminizm kojarzony jest najczęściej z walką o prawa kobiet, z walką wobec przejawów dyskryminacji. Jednak często pomija się nasz przywilej, np. macierzyństwa, ukazując go jedynie jako balast. Natomiast nowy feminizm, do którego wzywał bł. Jan Paweł II, jest w tym kontekście wyjątkowy. Oprócz postulatów zwalczania wszelkiej dyskryminacji, podkreśla nasze przywileje - tłumaczy Marcinkowska.

Przepis na miłość

Oprócz męskich i żeńskich Mszy św. Marcinkowscy prowadzą w parafii na Piaskach kursy przedmałżeńskie „Przepis na Miłość” oraz „Randki dla Zakochanych”. Biorą w nich udział zarówno młode pary, narzeczeni, jak i małżeństwa. - Mamy świece, ciasto, herbatę oraz wiele pytań, które pary muszą ze sobą przepracować. W ten sposób uczą się słuchać siebie nawzajem, aby być dobrym mężem i żoną - podkreśla Mariusz.

Teologia małżeństwa i rodziny od lat zajmuje się problemem złej kondycji rodziny, której owocem jest m. in. kryzys tożsamości płci. To zamknięte koło, bo rozchwiane pokolenie z niepełnych rodzin, nie potrafi później zbudować trwałych związków.

Państwo Marcinkowscy do spółki z ks. Piotrem Łapą odkurzają więc stare i sprawdzone wzorce kulturowe. Opakowują je w nowy atrakcyjny sposób i próbują „sprzedać” go na rynku idei. Ich celem jest stworzenie mody na kobiece panie i męskich panów. - Choć pewnie nie przedrzemy się do zatwardziały feministek, to jednak przynajmniej uczulimy na piękno płci te kobiety, które szukają swojej życiowej drogi - podkreśla Katarzyna Marcinkowska.

* * *

Katarzyna i Mariusz Marcinkowscy są młodym małżeństwem. Za kilka tygodni spodziewają się przyjścia na świat synka Ireneusza. Jak na młodych i dynamicznych liderów chrześcijańskich przystało ich działanie w realu, ma odzwierciedlenie także w świecie wirtualnym. Niemal każda inicjatywa prowadzana przez nich ma swoją stronę internetową, bloga i profil na facebooku. Niektóre z nich: www.za-kochanie.pl, www.sercekobiety.pl, www.wposzukiwaniumeskosci.pl

Msze św. z konferencją dla mężczyzn odprawiane są, w każdy III czwartek miesiąca, a dla kobiet w IV czwartek miesiąca. Spotkania rozpoczynają się o godz. 19.15 w kościele Zesłania Ducha Świętego na warszawskich Piaskach, ul. Broniewskiego 44.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-09-25 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prekursorzy gender (cz. 3)

Dorota Niedźwiecka

Nikt nie rodzi się kobietą, kobietą się staje”, „Dziecko w łonie matki jest intruzem” – te zdania, wypowiedziane przez Simone de Beauvoir (1908-86), francuską pisarkę i filozof, służą dziś za koronny argument w dyskusjach społecznych, dotyczących tematu.

Więcej ...

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ks. dr Scąber o Helenie Kmieć: pokazuje, że internet nie przeszkadza w drodze do świętości

2024-05-12 08:33

BP Archidiecezji Krakowskiej

Helena Kmieć pokazuje, że internet, dobra współczesnego świata, kultura, rozrywka nie przeszkadzają w drodze do świętości – ocenił ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej, gdzie ruszył proces beatyfikacyjny młodej wolontariuszki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto