Reklama

Niedziela Legnicka

Drodzy czytelnicy „Niedzieli Legnickiej”!

Niedziela legnicka 37/2013, str. 1, 5

Już 20 lat „Niedziela” pracuje na rzecz Kościoła legnickiego. Pamiętam chwilę, gdy pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak zaprosił nas do współpracy. Z radością przyjąłem serdeczne zaproszenie Pasterza. Lata, które od tego czasu upłynęły, pełne były pracy i wysiłku ze strony Kościoła legnickiego, jego pasterzy, kapłanów. Pamiętam ingres pierwszego Biskupa legnickiego, jakże bardzo barwny, słoneczny i bogaty w wielorakie treści. Podobnych radosnych dni i spotkań było w Kościele legnickim wiele. Dziś razem z kapłanami oraz redakcją „Niedzieli Legnickiej” na czele z ks. Piotrem Nowosielskim wracam do nich serdeczną pamięcią.

Ze szczególnym ukłonem kieruję się do bp. Tadeusza Rybaka: Księże Biskupie, serdecznie dziękuję za wielką otwartość Waszej Ekscelencji, za to, że nigdy nie mieliśmy wątpliwości, iż Ksiądz Biskup poważa, docenia, zgadza się z linią naszego tygodnika i że z troską myśli o jego przyszłości. Księdzu Biskupowi po prostu zależało na tym, by diecezja legnicka była obecna w swojej edycji diecezjalnej, ale i na łamach ogólnopolskich. Niekiedy nawet robił mi Ekscelencja wyrzuty, że za mało dbamy o obecność Legnicy w „Niedzieli” ogólnej. Muszę powiedzieć, że dla mnie każde słowo Księdza Biskupa było rozkazem i zawsze chciałem wychodzić naprzeciw Pasterzowi Waszego pięknego Kościoła. Z perspektywy czasu dobrze oceniam też piękną i rzetelną współpracę z księżmi i świeckimi Waszej diecezji.

Reklama

Oczywiście, czasy się zmieniają i zmieniają się też ludzie. Nowym biskupem diecezji legnickiej jest dziś bp Stefan Cichy, któremu przy okazji naszego jubileuszu także chciałbym bardzo podziękować za życzliwość i kulturę, z jaką odnosi się do „Niedzieli”. Mam nadzieję, że współpraca między naszym tygodnikiem a diecezją legnicką będzie się rozszerzać i pogłębiać z obopólną korzyścią. Chcielibyśmy w dalszym ciągu być owym wikarym dla proboszcza w każdej parafii Waszej diecezji. Współpracę „Niedzieli” z diecezją postrzegam bardzo jako rzecz ogromnej wagi.

W tym miejscu pragnę także bardzo serdecznie podziękować za niezwykle cenną pracę ks. Piotra Nowosielskiego, który poprzez „Niedzielę Legnicką” zapisał się w diecezji iście złotymi zgłoskami, a swoją kompetencją i życzliwością wobec wszystkich daje nam przykład, jak kapłan w sposób cichy i pokorny, ale jednocześnie bardzo charyzmatyczny może służyć Bogu i wiernym. Jako redaktor ks. Piotr realizuje swoją misję kapłańską przez apostolat „Niedzieli”. To pismo wymaga bowiem ducha apostolskiego, by mogło stawać się oparciem dla duszpasterzy w naszych parafiach.

Gdy patrzymy na „Niedzielę”, zauważamy w niej z jednej strony nauczanie papieży i głos Episkopatu, ale też przyglądamy się wielu sprawom ważnym z punktu widzenia życia duszpasterskiego w parafiach. „Niedziela” pragnie również służyć naszym rodzinom, otwierać na Pana Boga oczy młodzieży - w każdym numerze znajdują się stronice jej poświęcone, z tytułem „Niedziela Młodych”. To wszystko jest wyrazem naszej troski o współczesnego człowieka, gubiącego niekiedy sens i drogę swojego życia.

Reklama

Patrząc na ostatnie lata pracy „Niedzieli” w Legnicy, zauważamy, jak pilnie i odpowiedzialnie Wasza redakcja dostrzegała problemy parafii, ale i diecezji, jak starała się zwracać uwagę na aspekty duszpasterskie opisywanych wydarzeń, co miało niewątpliwie wpływ na rozwój młodego Kościoła legnickiego. Zespołowi redakcyjnemu pod wodzą ks. red. Piotra Nowosielskiego, a także współpracujących - ks. red. Waldemara Wesołowskiego i red. Moniki Łukaszów zależało, żeby „Niedziela Legnicka” była pismem żywotnym, radosnym i pełnym życia - bo tylko w ten sposób można skutecznie docierać do ludzi.

Oczywiście, w swoim wyrazie ogólnopolskim „Niedziela” rejestruje także sprawy całego narodu, sprawy ludzkie, poszczególnych stanów, sprawy małżeństwa i rodziny, wychowania i szkoły, sprawy dotyczące zdrowia Polaków i kultury. Nic, co jest ważne dla Polski, nie może ujść uwagi katolickiego pisma. Czujemy się więc potrzebni i staramy się sprostać zadaniom stawianym nam przez życie. Dlatego oferta, którą co tydzień składamy naszym Czytelnikom, jest godna uwagi, a dla katolika wprost niezbędna. Zwracam uwagę na te walory „Niedzieli”, bo są to wartości ważne, których nie powinniśmy przeoczyć.

Serdecznie dziękuję dzisiaj, gdy obchodzimy 20-lecie „Niedzieli Legnickiej” wszystkim naszym wiernym Czytelnikom za niezwykłą przyjaźń, za to, że pośród innych tytułów wybierają „Niedzielę” i razem z nami kroczą w kierunku najlepszych rozwiązań.

Redakcji „Niedzieli Legnickiej” z okazji jubileuszu jeszcze głębszej obecności wśród wiernych Kościoła legnickiego, przyjaźni ze strony kapłanów oraz łaskawości władzy diecezjalnej.

Niech Pani Nasza Jasnogórska, Patronka „Niedzieli” i jej Główna Redaktorka darzy swoimi charyzmatami zarówno Redakcję, jak i wszystkich Czytelników „Niedzieli Legnickiej”.

Szczęść Boże!

2013-09-11 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niedziela w Episkopacie

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Więcej ...

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18
Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...