Reklama

Niedziela Małopolska

Nowohuckie CCC

Magdalena Niebudek/niedziela

„Całą Ewangelię - Całe Ciało - Całemu Światu” pod takim hasłem od 14 do 16 listopada w Krakowie-Nowej Hucie odbędzie się Forum Ewangelizacyjne. Przyjadą na nie goście z Polski i zagranicy, którzy wspólnie z uczestnikami spotkania będą dzielić się doświadczeniem ewangelizacji, podejmą nad nią pogłębioną refleksję teologiczną, przeżytą również na modlitwie

Na forum zaproszone są szczególnie osoby mające powołanie do głoszenia Chrystusa - osoby duchowne i konsekrowane, liderzy wspólnot, katecheci, ale także inni ludzie, czynnie uczestniczący w tym dziele. Zapisy ruszą 15 września, a szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej: ne.diecezja.pl/ccc.

- Zainteresowanie jest ogromne, dlatego pierwszeństwo będą miały osoby, którym wyślemy zaproszenia ze specjalnym kodem, m.in. proboszczowie z naszej archidiecezji, liderzy wspólnot zarejestrowanych w wykazie środowisk podejmujących dzieła nowej ewangelizacji - informuje Karol Sobczyk, rzecznik prasowy listopadowego wydarzenia, którego organizatorem jest Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia. W składzie sekretariatu, oprócz przewodniczącego, jest 3 kapłanów i 7 osób świeckich.

Reklama

Warto podkreślić, że wieczorne celebracje, które będą miały miejsce w cysterskim sanktuarium Krzyża Świętego w Nowej Hucie - Mogile (miejscu, gdzie bł. Jan Paweł II po raz pierwszy mówił o potrzebie „nowej ewangelizacji”), będą otwarte dla wszystkich, nie tylko dla zarejestrowanych uczestników trzydniowego forum. Mieszkańcy Krakowa mogą także czynnie włączyć się w organizację tego wydarzenia, m.in. poprzez ugoszczenie jego uczestników w swoich domach i zapewnienie im noclegu. W tym celu od października zostanie uruchomiona strona internetowa przenocccuj.pl, za pośrednictwem której będzie można zgłosić chęć przenocowania pielgrzyma.

Po co?

- Mamy w tej chwili ogromną ilość inicjatyw, jest wielki wysiłek, który angażuje tysiące ludzi w Kościele w Polsce. Widać, jak jest nam potrzebna pogłębiona refleksja nad ewangelizacją, także nad tym wszystkim, co się w Kościele dzieje. Potrzebujemy momentu zatrzymania się, refleksji w kluczu uczniostwa. Temu ma to forum służyć - uzasadnia bp Grzegorz Ryś. Natomiast Andrzej Sionek z Katolickiego Stowarzysznia „En Cristo”, członek Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji, odpowiedzialny za ułożenie programu forum, uzupełnia: - Chcemy się spotkać na wspólnej refleksji, by podzielić się tym, czego nauczyliśmy się o Panu Bogu, przez co ostatnio On nas przeprowadza jako Kościół. Potrzebujemy być razem, uzgodnić język, podzielić się doświadczeniem. Chcemy też uczyć się, czerpać od ludzi, którzy być może zbierają teraz ostatnie owoce życia. To dla nas wydarzenie, które nie wiemy, dokąd nas poprowadzi, ale już dzisiaj się nim cieszymy!

Zapraszając na spotkanie, bp Grzegorz Ryś dodaje, że ma ono pomóc odpowiedzieć na szereg pytań: Co mamy robić, żebyśmy, jako chrześcijanie, nie byli niewiarygodni? W jaki sposób mamy się otworzyć na Ducha, który jednoczy chrześcijan w jednym Kościele? Co to znaczy kerygmat? Co znaczy głosić całą Ewangelię, całemu światu? Jakie jest nasze rozeznanie co do świata, Polski, małych ojczyzn? Krakowski Biskup pomocniczy dopowiada, że udział w forum potwierdzili ludzie czynni, namaszczeni do ewangelizacji, zarówno z Polski, jak i z całego świata.

Goście

Reklama

Jako prelegenci krajowi zaproszeni zostali, m.in.: bp Edward Dajczak (ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej), bp Andrzej Czaja (ordynariusz opolski), ks. prof. Łukasz Kamykowski (dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie), ks. Artur Godnarski (koordynator ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”).

Długa jest również lista gości z zagranicy. Z Meksyku ma przylecieć - Jose Prado Flores (teolog katolicki, biblista, lider i założyciel międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja, pisarz, dziennikarz). Gościem z Austrii będzie ks. dr Peter Hocken, teolog i historyk katolickiej odnowy charyzmatycznej. Z USA - Donald Turbitt, emerytowany strażak, biznesmen, od ponad 40 lat zaangażowany w katolicką odnowę charyzmatyczną, założyciel międzynarodowej posługi dla mężczyzn: Mężczyźni św. Józefa.

Z Londynu ma do Krakowa przylecieć Sandy Millar - emerytowany biskup anglikański, który wraz z Nicky Gumblem odegrał główną rolę w powstaniu ewangelizacyjnego Kursu Alfa. Z Paryża - Marc de Leyritz, który wspólnie z żoną Florence, skutecznie wprowadzili Kursy Alfa we Francji 15 lat temu, a ostatnio rozpoczęli kursy przewodzenia dla kapłanów i biskupów. Byli oni także, na zaproszenie Benedykta XVI, aktywnymi uczestnikami Synodu Biskupów na temat Nowej Ewangelizacji w Rzymie.

Ze Szwecji zaproszony został pastor Ulf Ekman, reprezentujący kościół Słowo Życia, założyciel Centrum Biblijnego. Ze Szkocji - Colin Symes (od 25 lat przewodzi zespołowi liderów w Community Church Edinburgh, kościołowi wyrastającemu z protestanckiej tradycji). Gościem spotkania będzie również Bruce Clewett z Austrii, propagator ruchu Młodzież z Misją (YWAM) oraz jego rodak Johannes Fichtenbauer (główny diakon rzymskokatolickiej archidiecezji wiedeńskiej, który wspólnie z żoną założył ekumeniczną i charyzmatyczną wspólnotę „Umkehr zum Herrn”), a także ks. Francis C. Santilli z USA (proboszcz, formator w seminarium duchownym w Providence).

2013-09-11 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody ma pomysły na głoszenie słowa Bożego online

Materiał prasowy

Do uczestnictwa w wirtualnym Eksternistycznym Seminarium Odnowy Wiary zachęcają przedstawiciele Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Licząca kilkaset osób wspólnota istnieje od 2006 roku. Podejmuje liczne działania ewangelizacyjne, zwłaszcza prowadząc kursy, rekolekcje i misje parafialne na terenie Polski i Wielkiej Brytanii. W sytuacji zagrożenia epidemicznego ewangelizatorzy zaproponowali szereg inicjatyw drogą internetową.

Więcej ...

Św. Wacław

Ks. Sławomir Marek

Więcej ...

Anielskie rekolekcje na Skałce

2021-09-28 12:47

Zygmunt Put, wikicommons

Od czwartku 30 września do soboty 2 października w kościele na Skałce odbędą się anielskie rekolekcje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w...

Wiara

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy