Reklama

Niedziela Legnicka

Otwarcie muzeum w Krzeszowie

Ks. Piotr Nowosielski

Obchodom tegorocznego diecezjalnego odpustu w Krzeszowie towarzyszył szereg wydarzeń. Wśród nich znalazło się otwarcie muzeum krzeszowskiego, w którym zaprezentowano eksponaty związane z pocysterskim opactwem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie miało miejsce 12 sierpnia podczas okolicznościowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano także nowe wydawnictwa związane z sanktuarium. Należą do nich film autorstwa Zdzisława Cozaca pt. „Skarby opactwa w Krzeszowie” oraz album pt. „Krzeszowskie sanktuarium. Europejska perła baroku”, ilustrowany zdjęciami Tadeusza Piotra Prociaka z tekstem Marka Perzyńskiego. Oba wydawnictwa przybliżaliśmy już czytelnikom „Niedzieli” na naszych stronach edycyjnych. Może warto tylko przypomnieć, że zarówno film, jak i album zostały wydane w kilku wersjach językowych (polski, angielski, czeski, niemiecki), co np. może stać się dobrym prezentem dla naszych zagranicznych gości. Jedno i drugie wydawnictwo przybliżają nam sanktuarium nie tylko jako miejsce ciekawe pod względem architektonicznym czy malarskim, ale także jako miejsce nieustannego kultu, tętniące życiem - i tym codziennym, i duchowym.

Konferencję poprzedził minikoncert organowy w bazylice, co dało uczestnikom pierwsze wyobrażenie - obok wrażeń wizualnych - o niezwykłości miejsca, w którym się znaleźli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zbiory otwartego muzeum zaprezentowała Barbara Skoczylas-Stadnik, dyrektor Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Przy tej okazji złożyła podziękowania na ręce obecnej na spotkaniu ksieni Klasztoru Benedyktynek s. Reginie Szewczyk za pomoc w zgromadzeniu i udostępnienie zbiorów, którymi do tej pory opiekowały się siostry.

- Zapraszamy państwa do nowo otwieranego muzeum, aby zobaczyć eksponaty, które wprawiają w zdumienie, zachwycają i przyczyniają się do tego, że ci, którzy pojawili się dzisiaj w Krzeszowie po raz pierwszy, pokochają to miejsce - mówiła dyrektor. - Krzeszów bowiem, to nie tylko miejsce sztuki, dobro kultury, ale przede wszystkim głębia duchowa. To jest siła wyższa, która nas tutaj przyciąga. Zapraszała także do zwrócenia uwagi, np. na zbiór zasłużonych dla tego miejsca opatów, na kielich „Emmanuel”, ofiarowany opatowi Fritschowi przez współbraci z okazji 50-lecia złożenia ślubów zakonnych, na rokokową monstrancję i wiele innych eksponatów. Przypomniała też, że obecne w tym miejscu od 1946 r. siostry benedyktynki, opiekowały się tym miejscem. Przekazane do muzeum np. tekstylia: ornaty, kapy, alby czy komże zachowały się w stanie doskonałym dzięki ich niezwykłej trosce i dbałość o powierzone rzeczy. - To właśnie budzi szacunek, z jaką pieczołowitością były te rzeczy przechowywane. To jest właściwy stróż kultury - mówiła, jeszcze raz dziękując siostrom za ich działania. Przypomniane zostały postacie najbardziej zaangażowane w rozwój opactwa, ale i przede wszystkim życia religijnego opatów, którzy wydawali okolicznościowe modlitewniki, książeczki do nabożeństw, a także powstała Kalwaria Krzeszowska, będąca rozszerzoną wersją rozważania Męki Pańskiej.

Reklama

Po prezentacji uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać zgromadzone zbiory, odwiedzając poszczególne miejsca wystawowe.

Odtąd, przybywający do Krzeszowa pielgrzymi i turyści, będą mogli poznać bogactwa duchowe tego miejsca, wyrażające się także w dziedzinie sztuki sakralnej.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-28 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Śpiewajmy Panu

Niedziela legnicka 20/2013, str. 6-7

Uczestnicy 20. edycji festiwalu

Grzegorz Żurek

Uczestnicy 20. edycji festiwalu

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj