Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin: "papiescy" stypendyści kończą letni obóz

AGNIESZKA BUGAŁA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Poruszyliście Szczecin, Wolin i Świnoujście. Poruszyliście wiele strun ludzkich serc swoją obecnością, radością, spontanicznością, normalnością. Nie dlatego, żeście młodzi, ale dlatego, żeście Chrystusowi i papiescy – mówił do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył 27 lipca Mszy św. w bazylice archikatedralnej podczas Jarmarku Jakubowego, na której też dziękował za pobyt w Szczecinie młodym stypendystom. Ich letni obóz integracyjny zakończy się w poniedziałek.

– Drodzy młodzi przyjaciele, ucząc się intensywnie spraw ludzkich, spraw świata, sercem uczcie się też nieustannie spraw Bożych. Dopiero wtedy będzie w was mądrość, nie tylko wiedza - zachęcał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponad 1200 młodych ludzi z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia od 17 lipca wypoczywa w Szczecinie na letnim obozie integracyjnym. W poniedziałek rozjadą się do swoich diecezji.

W programie stypendyści poznawali szczecińskie uczelnie wyższe, odwiedzili też Świnoujście, organizowali dzień sportu, flashmoba, koncert ewangelizacyjny. Bawili się na dyskotece, ale także w niedzielę odwiedzili wszystkie szczecińskie parafie i dziękowali za zbiórkę przy okazji Dnia Papieskiego. Opowiadali też o tym, jak stypendium pomaga im w edukacji.

W obozie udział wzięli gimnazjaliści i licealiści z małych miejscowości i niezamożnych rodzin. Dzięki dobrym wynikom w nauce mają finansowe wsparcie na dalsze kształcenie. W organizację obozu byli też zaangażowani studenci - wychowankowie Fundacji.

Seweryn w tym roku rozpocznie studia na Uniwersytecie Warszawskim, a pochodzi z archidiecezji wrocławskiej. Wspomina moment, kiedy dowiedział się, że w ramach Dzieła, będą obozy integracyjne. - Łza mi się w oku zakręciła, że będę mógł pojechać pierwszy raz na obóz, na którym będę mógł wypocząć, bo wcześniej nie było to możliwe ze względów finansowych. Pamiętam, że z pierwszego obozu wyjeżdżałem ze łzami w oczach. Strasznie płakałem ze wzruszenia, bo poznałem jak ważnym aspektem Fundacji jest wspólnota - dodaje Seweryn.

Reklama

Najbardziej energetyczny dla szczecinian był niedzielny wieczór 20 lipca, kiedy ponad tysiąc stypendystów najpierw przed pomnikiem św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach zorganizowała flashmoba i zaśpiewała utwór napisany specjalnie na obóz integracyjny, a potem wystąpiła wspólnie z chrześcijańskim zespołem Deus Meus w amfiteatrze.

W poniedziałek i we wtorek stypendyści poznawali szczecińskie uczelnie. Wzięli udział w warsztatach z fotografii w Akademii Sztuki, poznawali tajniki marynarzy w Akademii Morskiej, odwiedzili Uniwersytet Szczeciński, Pomorski Uniwersytet Medyczny, a na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym sprawdzali zawartość witamin w owocach i warzywach.

W środę wielu z nich pierwszy raz w życiu zobaczyło morze. Odwiedzili Świnoujście, ale także Wolin, gdzie uczestniczyli w mszy świętej. W czwartek młodzież bawiła się na dyskotece przed Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Piątek to dzień skupienia i modlitwy oraz rozważania Pisma Świętego w małych grupach.

- Dzięki temu budujemy się pod względem duchowym. To pozwala nam naładować baterie na cały kolejny rok - mówi Ania z diecezji radomskiej, która studiuje w Warszawie. – Pamiętam swój pierwszy obóz i pierwszy dzień skupienia. Miałam duże obawy i wątpliwości przed obozem. Nie wiedziałam, co mnie tu czeka, nie słyszałam wiele o Fundacji. Mimo że byłam osobą wierzącą, moja relacja z Bogiem nie była chyba tak głęboka. Po pierwszym obozie i pierwszym dniu skupienia wszystko zmieniło się całkowicie w moim życiu i to trwa do tej pory i mam nadzieję, że tak zostanie - mówi Ania.

W sobotę stypendyści zorganizowali Dzień Sportu. Były turnieje w piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, spotkanie z Moniką Pyrek. Wicemistrzyni świata w skoku o tyczce opowiadała o swojej karierze sportowej, rozdawała autografy. Drugim gościem był były piłkarz Pogoni Szczecin, Wisły Kraków i reprezentacji Polski Olgierd Moskalewiczem, który opowiadał o swojej wierze.

Reklama

W niedzielę na zakończenie trwającego w Szczecinie Jarmarku Jakubowego stypendyści wzięli udział w Mszy św. w katedrze. W poniedziałek stypendyści rozjadą się do domów.

W poprzednich latach obozy odbyły się już m.in. w Warszawie, Krakowie, w Trójmieście, w Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi. Ks. Jan Drob, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wyjaśniał, że organizując coroczne obozy integracyjne wybierane są miasta największe i najważniejsze dla historii i kultury Polski "Chcemy, żeby stypendyści w przyszłości studiowali na dobrych i renomowanych uczelniach" - dodał.

Podopieczni Fundacji, która działa już 14 lat, mają stanowić "żywy pomnik" św. Jana Pawła II. Co roku kwestują w całej Polsce w Dzień Papieski. W ubiegłym roku na swoją edukację zebrali w ciągu jednej niedzieli ponad 7,5 mln złotych. Stypendia otrzymuje rocznie 2,5 tys. osób.

W poprzednich latach uczestnicy wypoczywali już m.in. w Warszawie, Krakowie, w Trójmieście, w Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi.

Organizatorem letniego wypoczynku dla stypendystów są: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Urząd Miasta w Szczecinie, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki i wyższe uczelnie Szczecina.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-28 10:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni Polskiej Wsi - Wąwolnica 2018

Kancelaria Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewoda Lubelski oraz Wójt Gminy Wąwolnica byli organizatorami ogólnopolskiego święta w podziękowaniu za trud, pracę oraz poświęcenie wszystkich rolników.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-06 10:00
Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Główne obchody jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej z udziałem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Zaplanowano też wiele atrakcji, między innymi jarmark lubuski i koncert zespołu Siewcy Lednicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?