Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy herb diecezji

Niedziela legnicka 26/2013, str. 1

Tegoroczne diecezjalne uroczystości odpustowe, związane z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, miały szczególny charakter. Oto specjalnym dekretem Biskupa Legnickiego został ogłoszony herb diecezji

Jest to jeden z owoców naszego I Synodu Diecezji Legnickiej - mówi o tym wydarzeniu bp Marek Mendyk. - Raz po raz pojawiały się głosy osób związanych z życiem diecezji, czy nie przygotować propozycji nowego herbu zgodnie z kanonami sztuki i heraldyki. Na początku patrzyliśmy na to sceptycznie, bo już przyzwyczailiśmy się do dotychczasowego wizerunku, tzw. concordia apostolorum (przyjaźń Apostołów Piotra i Pawła), który znamy z rzeźby z katedry legnickiej. Jednak po pewnym czasie na prośbę biskupa legnickiego Stefana Cichego, została powołana specjalna komisja, która zajęła się przygotowaniem propozycji nowego herbu, który nawiązywałby do Kościoła lokalnego. Ostatecznie, po dwóch latach prac tego zespołu, została przyjęta prezentowana propozycja herbu, który specjalnym dekretem podpisanym przez Biskupa Legnickiego, będzie odtąd znakiem naszej diecezji. Dodam tylko, że miałem okazję kierować tym zespołem i wiele się nauczyłem, poznając zasady, jakimi powinniśmy się kierować przy opracowywaniu każdego herbu. Jest to nasza wielka radość i owoc trudnej pracy całego zespołu - dodaje Biskup Marek.

W rezultacie zostało przyjęte opracowanie podjęte przez historyka dr. Wacława Szetelnickiego. On sam przyznaje, że wybranie poszczególnych elementów, uzasadnienie, opracowanie zgodności z regułami heraldyki, a później zaproponowanie tego podczas prac komisji, wymagało niemałego wysiłku i zabiegów.

Opisując herb, nawiązuje on do naszej dolnośląskiej ziemi oraz do homilii papieskiej wygłoszonej podczas wizyty Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r. Ojciec Święty wskazał w niej wątek historyczny, religijny i pielgrzymkowy, co stało się inspiracją do powstania nowego herbu.

Reklama

- Dotychczas, można powiedzieć, że diecezja posługiwała się zamiast herbu formą logotypu, przedstawiającym osoby Świętych Piotra i Pawła. W nowym herbie chcemy nawiązać do dobrze znanych nam odwołań - mówi Wacław Szetelnicki. - Po pierwsze barwy: kolor złoty i czerwony - to kolory naszej metropolii wrocławskiej. Sama tarcza jest podzielona na cztery pola. W pierwszym z nich mamy przedstawienie piastowskiego orła. Znany on jest m.in. z przedstawień z okresu Bitwy pod Legnicą, z tarczy poległego w niej Henryka Pobożnego. Dzisiaj natomiast jest także znany z godła heraldycznego Dolnego Śląska. W drugim polu znajduje się emblemat maryjny, który nawiązuje do naszego niezwykłego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Ten monogram bardzo dobrze znany jest w ikonografii chrześcijańskiej. W kolejnym trzecim polu heraldycznym znajdują się symbole nawiązujące do atrybutów naszych świętych patronów diecezji: Piotra i Pawła. One również dobrze są znane w symbolice chrześcijańskiej. Natomiast symbol w czwartym polu, nawiązuje do słów papieskich zawartych w bulli ustanawiającej diecezję, które brzmią: „pośród trudów pielgrzymowania…”. Takim symbolem pielgrzymowania stała się muszla, szczególnie znana ze szlaku św. Jakuba wiodącego do jego sanktuarium w Santiago de Compostela. Ponieważ na terenie naszej diecezji krzyżują się te szlaki, stąd znalazł się tu także taki element - dodaje historyk.

Nowy herb przede wszystkim zacznie się pojawiać na publikacjach, pismach, pieczęciach czy wydawnictwach diecezjalnych. Będzie więc coraz bardziej rozpoznawalny przez mieszkańców naszej i innych diecezji.

Obecnie, zgodnie z zasadami heraldyki herbem diecezji legnickiej jest tarcza podzielona krzyżem w skos na cztery pola:

Reklama

1. W pierwszym polu złotym orzeł czarny; przez tułów i skrzydła orła przepaska sierpowa srebrna, na niej pośrodku krzyż

2. W drugim polu czerwonym po stronie prawej (heraldycznie) monogram „Maria”; stylizowane białe litery duże z konturem czarnym

3. W trzecim polu tej samej barwy po lewej stronie miecz z żółtą rękojeścią i jelcem oraz białą głownią w dół, na nim ułożono dwa skrzyżowane klucze (srebrny i złoty) z konturem czarnym

4. W czwartym polu złotym muszla pielgrzyma biała z niebieskim szeryfem i czarnym konturem; na niej pośrodku czerwony krzyż św. Jakuba z takim samym konturem.

Autorem herbu jest dr Wacław Szetelnicki
Wykonanie plastyczne samego herbu Tomasz Ligięza

2013-06-26 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Herb nowego arcybiskupa

2020-07-28 10:38

Niedziela kielecka 31/2020, str. VII

T.D.

Abp Henryk Mieczysław Jagodziński, o którego święceniach w kieleckiej katedrze pisaliśmy w poprzedniej Niedzieli, przyjął herb nawiązujący m.in. do rodzinnych stron.

Więcej ...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy jutuby"

2020-08-07 10:30

youtube.com/wzn

"Przejmujemy jutuby" po katolicku? Teraz to możliwe!

Więcej ...

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory