Reklama

Wiara

Komu potrzebny jest ojciec

Gabriela Hulbój

W Częstochowie przy ul. Rocha 212 stoi dom... Dom z pozoru nieróżniący się od sąsiednich. Jednak uwagę przykuwa baner w ogrodzie - fotografia mężczyzny z chłopczykiem na ręku z napisem „Serce Ojca - mój dom”

Czy we współczesnym świecie widok ojca troskliwego, zainteresowanego, przytulającego dzieci jest codziennością? Czy mężczyzna, który poświęca czas na wyprawę rowerową, spływ kajakowy, budowanie zamków z piasku to częsty dziś widok? Takich ojców można spotkać we Wspólnocie Bożego Ojcostwa i w domu, który jest miejscem spotkań modlitewnych i formacyjnych.

Dom Ojca

Wspólnota powstała w 1997 r. i swój początek ma w Ruchu Światło-Życie. Od 2010 r. istnieje jako prywatne stowarzyszenie wiernych Archidiecezji Częstochowskiej. Dom został podarowany wspólnocie przez Braci Mniejszych Kapucynów. Jest owocem wiernej modlitwy, bowiem każdego dnia członkowie wspólnoty (bezżenni, małżonkowie, konsekrowani) modlą się o godz. 15 modlitwą „Ojcze nasz” i słowami z Księgi Kronik: „Tyś bowiem Boże mój objawił swemu słudze, że zbudujesz mu dom, stąd to sługa Twój, tak ośmiela się modlić...” (por. 1 Krn 17, 25-27).

Reklama

Bóg Ojciec wypełnia wciąż obietnicę daną swym dzieciom - dał dom z kaplicą i dużym placem, który z miesiąca na miesiąc pięknieje i rozbudowuje się. Mimo że większość członków wspólnoty to młodzi ludzie, jeszcze niedawno studenci, dziś sami wijący rodzinne gniazda, leży im na sercu, by Dom Ojca nie był darem zmarnowanym. Żeby w tym miejscu mogła wypełniać się misja - aby Bóg Ojciec był poznany, czczony i kochany - potrzebne jest świadectwo ludzi, którzy osobiście doświadczyli Boga jako Ojca. Żeby ten dom mógł być domem dla sierot i promieniować ojcostwem, muszą być podejmowane także zwykłe fizyczne działania wokół. Niedawno np. ze starego zagrzybiałego garażu powstało piękne oratorium pw. Świętego Krzyża. Tu odbywają się wykłady, katechezy, agapy. Praca przy domu to osobiste zaangażowanie WBO-wiczów, pieniądze na remonty to czasem „wdowi grosz”, czasem hojny anonimowy dar. Jednak Dom to w dużej mierze jego niezwykła atmosfera. Obecnie mieszka tu pięć niewiast, które dbają, żeby gospodarzem tego miejsca był sam Bóg Ojciec. Można dyskretnie ukryć się w kaplicy na modlitwie, można odpocząć w gościnnym pokoju, w którym w tajemniczy sposób pojawia się na stoliku pyszny deser. Domowniczki mają niezwykły dar gościnności, jeśli tylko same nie spieszą do pracy, chętnie poświęcają swój czas innym. Wszyscy, którzy przychodzą do tego Domu: czy to osoby ze wspólnoty czy z zewnątrz, zgodnie twierdzą, że nie chce się z niego wychodzić.

Rana rodzi perłę

Wielu z tych, którzy dziś we wspólnocie świadczą o Bogu jako najlepszym Ojcu, ma za sobą trudną przeszłość. Czasem to po prostu fizyczny brak taty czy mamy, którzy umierali zbyt wcześnie. Każda dysfunkcja w domu rodzinnym powodowała zranienia, każde zranienie odbierało chęć lub umiejętność dobrego, pozytywnego przeżywania własnego życia. Dziś starają się twardo stać na ziemi, tylko głowy mają wciąż w chmurach blisko Niebieskiego Tatusia, do którego często podprowadzał ich duchowy ojciec ks. prał. Remigiusz Lota - moderator WBO. Nie jest odkryciem, że im bardziej negatywne doświadczenie w relacji z rodzonym ojcem, tym bardziej zaburzony obraz Boga Ojca. Istnieje też druga prawda, którą członkowie Wspólnoty Bożego Ojcostwa już znają i głoszą: Kiedy zaufamy Bogu i pozwolimy mu się prowadzić, doświadczymy Jego ojcowskiej, czułej miłości, która uleczy każdą ranę i pozwoli...

…stać się jak dziecko…

Jak to zrobić, uczy św. Teresa od Dzieciątka Jezus (patronuje WBO obok Maryi Dziewicy Kontemplacji i św. Józefa). Wspólnota czerpie z karmelitańskiej duchowości i stara się iść „małą drogą”, na którą wskazuje Mała Tereska. Znaczną część wspólnoty stanowią młode rodziny, wielkim darem i błogosławieństwem są dla niej dzieci, a nikt nie pokaże lepiej postawy ufności jak właśnie one.

Być ojcem dla sierot

Kiedy ktoś gubi się w codzienności, trudno mu rozeznać swe życiowe powołanie, nie wie, po co żyje i dokąd zmierza, potrzebuje powrotu do źródła. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca Wspólnota zaprasza na Eucharystię „dla sierot bez Ojca”, podejmuje też regularną modlitwę różańcową i post w konkretnych intencjach, organizuje dni skupienia i sesje dla tych, którzy potrzebują i pragną przemiany własnego życia. W dniach od 1 do 4 sierpnia poprowadzi sesję biblijno-modlitewną: „Synu, tobie mówię, wstań!”, do 30 czerwca trwają zapisy. Więcej o sesji, a także o WBO, jej charyzmacie, regule, podejmowanych przez nią dziełach można dowiedzieć się ze strony: www.ojcze.pl.

2013-06-20 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowe "standardy" ojcostwa po wejściu w życie ustawy o in vitro?

WIKIPEDIA

Ojcem dziecka urodzonego wskutek zabiegu in vitro będzie mógł być jakikolwiek mężczyzna wskazany na podstawie oświadczenia kobiety, którego prawdziwości nie sposób będzie zweryfikować.

Więcej ...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

2021-09-16 20:44

PAP

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę