Reklama

Niedziela Częstochowska

Duch nowej ewangelizacji w Zawierciu

Agnieszka Lorek

Po raz pierwszy mówił o niej bł. Jan Paweł II w Nowej Hucie w 1979 r. Powiedział wtedy, że spod postawionego tam krzyża trzeba rozpocząć nową ewangelizację. Przez kolejne lata swojego pontyfikatu ciągle podkreślał w swoich przemówieniach i encyklikach, że jest ona nieodzowna. Nowa ewangelizacja oznacza nowe metody, nowy zapał, nowy entuzjazm w misji Kościoła. Trzeba ją prowadzić w nowy sposób, bo ludzie współcześni są inni, nowi, panuje odmienna kultura, nowa mentalność

Koncerty, konkursy, przeglądy, rekolekcje, misteria, kiermasze, marsze to tylko niektóre działania zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego, które od chwili powołania go przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo ruszyły pełną parą. - Nowa ewangelizacja posługuje się współczesnym językiem, a także nowymi środkami, które przemówią do osób w każdym wieku i z każdego środowiska - zaznacza ks. Michał Jaskuła, wikariusz z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu, odpowiedzialny za nową ewangelizację całego rejonu zawierciańskiego. W nowe ewangelizacyjne akcje włączyli się kapłani zawierciańskich wspólnot, ale ponad wszystko osoby świeckie.

„Poczuj smak prawdy”

Zwieńczeniem różnych ewangelizacyjnych poczynań był wyjątkowy koncert - „Poczuj smak prawdy”, który odbył się 9 czerwca na płycie zawierciańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Z koncertami wystąpili znani artyści. Był przemarsz ulicami miasta orkiestry dętej wraz z mażoretkami. Na scenie wystąpił także bp Antoni Długosz. Uczestnicy wysłuchali również świadectw, a także wzięli udział w plenerowym koncercie organowym oraz byli świadkami wielu niespodzianek. Nie zabrakło modlitwy, a na koniec pokazu fajerwerków.

Oj, działo się, działo…

Reklama

W listopadzie zeszłego roku w parafii pw. św. Stanisława Kostki ruszyły cykliczne zajęcia w ramach szkoły pantomimy. Zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, które uczą się tutaj m.in. ruchu scenicznego, klasycznej pantomimy, podstaw teatru ulicznego czy gry w maskach. Na 22 czerwca przewidziane są ostatnie lekcje tej szkoły.

„Szarpnij sianko” - to akcja, w którą włączyła się młodzież oazowa, także z zawierciańskiej parafii św. Stanisława Kostki. Zespół ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego postanowił wyjść poza teren kościołów i parafii, na miasto, by zaprosić jego mieszkańców do wspólnego kolędowania. Miejscem spotkania był plac bł. Jana Pawła II. W efekcie zostało rozdanych ponad tysiąc ulotek z informacją o działalności zespołu oraz zapraszających na kolejny wieczór uwielbienia, który w każdą ostatnią sobotę miesiąca, od grudnia zeszłego roku ma miejsce w parafii pw. św. Stanisława Kostki. Najbliższy wieczór uwielbienia już w sobotę 22 czerwca.

Zawierciański zespół w akcji!

Członkowie zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego sprawdzili się też jako doskonali aktorzy. W styczniu w ramach kazania na wszystkich Mszach św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki przedstawili inscenizację pt.: „Boski diament”, a w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu wystawili Jasełka pt.: „Teatr Cieni”. Młodzi ludzie nie przeszli też obojętnie wobec święta zakochanych, popularnych walentynek - 14 lutego.

Reklama

Przeglądy filmów religijnych to kolejna inicjatywa. W auli parafialnej kościoła pw. św. Stanisława Kostki w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca odbywają się filmowe wieczory. Z kolei Członkowie Rycerstwa św. Michała Archanioła zorganizowali cykl konferencji ks. Mariana Polaka na temat współczesnych zagrożeń duchowych. Miały one miejsce w bazylice pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. W kwietniu, zarówno w Zawierciu, jak i w Myszkowie odbyło się przedsięwzięcie profilaktyczne pt: „Znajdź pomysł na siebie” prowadzone przez zespół „Full Power Spirit”.

W ramach kolejnego, bezpośredniego spotkania z człowiekiem wiosną na placu bł. Jana Pawła II w Zawierciu odbył się koncert ewangelizacyjny, którego przesłaniem było miłosierdzie Boże. Przedstawiciele zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego zorganizowali także konkurs poezji religijnej dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Przyrzeczenia, kiermasze i bieg

Głębokie przeżycia duchowe, uśmiech i łzy szczęścia przyniosła kwietniowa uroczystość w kościele św. Stanisława Kostki w Zawierciu, podczas której małżonkowie w czasie Mszy św. odnowili przyrzeczenia. Na każdej Eucharystii około 70 chętnych par, na nowo ślubowało sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Przedstawiciele zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego postanowili wyjść także z inicjatywą kiermaszu książki religijnej oraz kiermaszu ciast, by w ten sposób również pozyskać fundusze na dzieło nowej ewangelizacji. Z kolei 31 maja zorganizowali pielgrzymkę dla sportowców - „Bieg Uwielbienia”. 2 czerwca mieszkańcy miasta pod przewodnictwem abp. Wacława Depo wyruszyli w Marszu dla Życia i Rodziny, wyrażając swoje przywiązanie do wartości rodzinnych oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W czerwcu także, w łączności z Watykanem, we wszystkich świątyniach rejonu odbyła się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Przekaz multimedialny

Wraz z wszelkimi inicjatywami w mieście ruszyła kampania multimedialna. Na ulicach pojawiły się banery promujące akcje zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego. Utworzony został także profil na Facebooku (www.facebook.pl/NowaEwangelizacja.Zawiercia) oraz adres e-mail, który jest używany do celów komunikacyjnych z wybranymi jednostkami (nowaewangelizacjazawiercia@gmail.com).

2013-06-11 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Filoni: każdy ochrzczony jest misjonarzem

Vatican News

„Ojciec Święty przypomina, że bycie misjonarzem nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób specjalnie do tego powołanych i wyszkolonych. Dlatego nazwał obecny miesiąc misyjny «nadzwyczajnym»” – wyjaśnił kard. Fernando Filoni. „W każdym miejscu i czasie, jako chrześcijanie, mamy świadczyć o wierze” – przypomniał hierarcha.

Więcej ...

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42
Bp Tadeusz Bronakowski

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Więcej ...

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23
Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Wiadomości

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust