Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej

Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej oficjalnie rozpoczęły się 26 kwietnia 2013 r. i trwać będą do 7 lipca 2013 r. Poprzedzone zostały powołaniem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Region Wieluński i powierzeniem odpowiedzialności za ich przebieg ks. Jakubowi Raczyńskiemu. Ks. Jakub przypomniał wtedy, że sprawa Nowej Ewangelizacji nie jest tematem nowym. Była ona bardzo bliska bł. Janowi Pawłowi II, bliska była także jego następcy Benedyktowi XVI. Stała się bliska także polskim biskupom, którzy ten temat podjęli w związku z ogłoszonym przez Benedykta XVI w listopadzie 2012 r. Rokiem Wiary.

Jan Paweł II swoim zawołaniem „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” od samego początku swego pontyfikatu uwrażliwiał nas na obecność Chrystusa w każdej sferze życia człowieka i społeczeństw. W encyklice „Redemptoris misso” z 1990 r., poświęconej misyjnej działalności Kościoła, mówił o konieczności głoszenia Chrystusa nie tylko na krańcach świata, ale także w Europie, czyli głoszenia Go tym, którzy jeszcze Go nie poznali i tym, którzy o Nim zapomnieli, tak jak mieszkańcy Europy. Jest więc misyjne posłanie istotnym elementem Nowej Ewangelizacji, do której Jan Paweł II nieustannie wzywał już od 1983 r.

Reklama

Odpowiadając na nauczanie Jana Pawła II, na ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary i na nauczanie Ojca Świętego Franciszka Wieluń odpowiedział włączeniem się w Dzieło Nowej Ewangelizacji, by poprzez szereg podejmowanych w ciągu maja i czerwca działań odnowić wiarę ludzi wierzących i przypomnieć im 4 podstawowe prawdy człowieka wierzącego: Bóg jest Miłością i ma wobec każdego z nas wierzących swój zbawczy plan; nie jestem człowiekiem bez grzechu; moim jedynym Zbawicielem jest Jezus Chrystus i tylko zaproszenie Go do mojego życia poprowadzi mnie do wieczności.

Współorganizatorami Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej są: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Częstochowskiej, Urząd Miasta i Gminy Wieluń. Przewidzianych jest wiele ciekawych imprez, które łączą w sobie treści religijne, patriotyczne i kulturalne. Będą więc uroczyste Msze św., całonocne czuwania modlitewne, koncerty pieśni religijnych i patriotycznych, konkursy recytatorskie, widowiska, pielgrzymki do poszczególnych kościołów, stacji na drodze Nowej Ewangelizacji, występy chórów, w tym chór „Gospel” „God’s Property”, warsztaty plastyczne i humanistyczne, parafiady, wystawy, spotkania wspólnot przyparafialnych i „Noc konfesjonałów” z 14 na 15 czerwca od 21.00 do 24.00 w wieluńskiej kolegiacie.

W realizację tak szerokiego programu włączają się wszystkie kościoły dekanatów Matki Bożej Pocieszenia i św. Wojciecha, placówki kulturalne miasta Wielunia, w tym MiGBP w Wieluniu, w której 14 maja 2013 r. będzie gościł arcybiskup Wacław Depo. Na spotkanie z Księdzem Arcybiskupem i promocję jego książki „Blask wiary w Chrystusie” zapraszają burmistrz Wielunia Janusz Antczak, dyrektor MiGBP w Wieluniu Iwona Podeszwa oraz Zespół ds. Nowej Ewangelizacji - Region Wieluński.

Reklama

Największe przedsięwzięcie Wieluńskich Dni Wiary będzie miało miejsce 9 czerwca, kiedy to zaangażowani w Nową Ewangelizację będą głosić Chrystusa na jednym z większych placów miasta (Targowisko Miejskie przy ul. Zielonej). Tu ludzie wierzący, poprzez świadectwa, będą dzielić się swoją wiarą; będą koncerty, wystąpią zespoły „Arka Noego” i „New Life’m”, zaśpiewają chóry wieluńskie, będą pantomimy, tańce, śpiew i wiele atrakcji dla dzieci, ale także możliwość rozmowy, spowiedzi i Komunii św., słowem spotkania ludzi zakochanych w Jezusie…, a wszystko to pod hasłem: „Chcemy poczuć smak prawdy. A Ty?”.

Wiara tak naprawdę umacnia się wtedy, gdy jest przedmiotem świadectwa i gdy jest przekazywana. Wiara, którą ludzie potrafią się dzielić nie wysycha, jest jak podlewana roślina - mawiał Jan Paweł II. Jeśli uda nam się ożywić naszą wiarę w czasie Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej, będzie to wielki sukces.

2013-05-16 13:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Być solą dla świata

Ks. Michał Misiak (w koszulce z nr 33) ewangelizuje także przez sport,
biorąc aktywny udział w tego typu imprezach

Archiwum ks. Michała Misiaka

Ks. Michał Misiak (w koszulce z nr 33) ewangelizuje także przez sport, biorąc aktywny udział w tego typu imprezach

O tym, że łatwiej buduje się razem i o Bogu, który w każde miejsce wnosi nowe życie rozmawiamy z ks. Michałem Misiakiem – jednym z organizatorów Festiwalu On Days na OFF-ie, który odbył się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia w Łodzi

Więcej ...

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Więcej ...

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...