Reklama

Świat

U papieskiego krawca

Rzymski krawiec już uszył szaty dla nowego papieża

Niedziela Ogólnopolska 11/2013, str. 9

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

W senny zimowy dzień 11 lutego Annibale Gammarelli pracował w swym zakładzie krawieckim, który znajduje się w budynku Papieskiej Akademii Kościelnej - to samo serce Rzymu, tuż obok Panteonu i kościoła św. Klary „sopra Minerva”. Około południa zadzwonił do niego znajomy i podnieconym głosem powtarzał: „Benedetto XVI si è dimesso!” (Benedykt XVI podał się do dymisji). Pan Annibale nie wierzył swym uszom, nigdy jeszcze nie słyszał takiej wiadomości. On, który tak dobrze zna środowisko watykańskie i kościelne, nie spodziewał się tego. To było nieprawdopodobne, to było szokujące.
Jego rodzinna firma istnieje od 1798 r., a do zakładu z napisem: „GAMMARELLI. Sartoria per ecclesiastici” (Gammarelli. Zakład krawiecki dla księży) przy ul. św. Klary przychodzą od ponad 200 lat księża, biskupi, kardynałowie, arystokraci i dyplomaci. Lecz firma zasłynęła w świecie, gdy, począwszy od Piusa XI, zaczęła szyć ubrania dla papieży. Gdy umiera papież, krawcy zaczynają przygotowywać ubranie dla nowo wybranego Biskupa Rzymu. Tak było ostatni raz po śmierci Jana Pawła II, gdy odwiedziłem pana Annibale w jego zakładzie. Szaty dla nowego papieża przygotowywane są zawsze w smutnym okresie żałoby po śmierci papieża, lecz tym razem Papież nie umarł! Naszą rozmowę zacząłem od tego właśnie faktu. (W. R.)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Panie Annibale, z reguły zaczynacie szyć szaty dla nowego papieża, gdy poprzedni umiera. Jak to się odbyło tym razem?

ANNIBALE GAMMARELLI: - To, co się stało w tym roku, to fakt bez precedensu. Oczywiście, już 11 lutego wiedzieliśmy o rezygnacji Benedykta XVI z urzędu, ale czekaliśmy na oficjalne zamówienie z Watykanu. W sobotę 23 lutego zadzwonił do mnie ks. prał. Guido Marini, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, prosząc o przygotowanie kompletu szat dla nowego papieża. Z reguły szyjemy 3 komplety o różnych rozmiarach (mały, średni i duży). Każdy komplet składa się z białej wełnianej sutanny, czerwonej pelerynki (mozzetta) i akcesoriów: złotego sznura na krzyż, piuski oraz pasa ze złotymi frędzlami, na którym zostanie umieszczony herb nowego papieża. Tym razem nie zamówiono u nas drugiego zestawu sutann z jedwabiu (jedwab moiré), zważywszy na porę roku.

- Czy Wasze szaty pasują na papieży?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Z reguły musimy jechać do Watykanu i szybko dopasowujemy jedną z sutann, by papież po wyborze mógł się ukazać w loży Bazyliki św. Piotra. Następnie wzywają nas do Watykanu, by wziąć dokładną miarę. Chociaż zdarza się, że przygotowane przez nas szaty idealnie pasują na papieża - tak było w 1958 r. w przypadku Jana XXIII.

- A jak to było w przypadku Jana Pawła II?

- Wybór kard. Wojtyły był dla wszystkich niespodzianką. Nie myśleliśmy więc o nim, szyjąc szaty. Ale nie było żadnych problemów - na Jana Pawła II pasował duży rozmiar.

Reklama

- Kiedy wystawiliście szaty papieskie w witrynie Waszego zakładu?

- W pierwszej chwili chcieliśmy je wystawić już w piątek 1 marca, w tzw. pierwszy dzień „sede vacante” (wakatu Stolicy Piotrowej). Ale przez szacunek dla Benedykta XVI postanowiliśmy poczekać kilka dni - wystawiliśmy je dopiero w poniedziałek 4 marca.

- A później będziecie czekać na wiadomości z Kaplicy Sykstyńskiej...

- To prawda. Gdy rozpoczyna się konklawe, jesteśmy w gotowości, by w każdej chwili jechać do Watykanu.

- Wiele osób musi Wam zazdrościć, że jesteście zawsze pierwszymi osobami spoza Watykanu, które spotykają nowego papieża...

- Szycie ubrań dla papieży jest dla naszej rodziny wielkim wyróżnieniem i zaszczytem.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-11 12:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jaką Turcję odwiedza papież Franciszek

Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 10-12

Janusz Rosikoń/RosikonPress

W dniach od 28 do 30 listopada 2014 r. odbywa się historyczna wizyta papieża Franciszka w Turcji. Głównym celem tej podróży jest udział Ojca Świętego w uroczystościach św. Andrzeja - patrona Kościoła Konstantynopola.

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Lublin. Nowy sezon w Wieży Trynitarskiej

2024-05-05 12:18
Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...