Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„Pójdźcie do Mnie wszyscy...”

Podczas obchodów Światowego Dnia Chorego w sosnowieckiej katedrze

Agnieszka Lorek

Podczas obchodów Światowego Dnia Chorego w sosnowieckiej katedrze

W sobotę, 9 lutego w sosnowieckiej katedrze uroczystą Eucharystią rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Chorego. O godz. 10 bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Najświętszej Liturgii w intencji chorych i cierpiących i ich opiekunów oraz wygłosił słowo Boże. Ksiądz Biskup wraz z kapłanami udzielił licznie przybyłym wiernym sakramentu namaszczenia chorych oraz pobłogosławił ich Najświętszym Sakramentem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy ciało zaczyna niedomagać, wówczas zmienia się życie człowieka - mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak. - Nawet proste, codzienne czynności stają się nie do wykonania. Człowiek chory z trwogą myśli o swojej przyszłości. A do tego wszystkiego dochodzi kolejny ciężar - fatalny stan polskiej służby zdrowia. (...) To wszystko razem wzięte sprawia, że choremu nie jest łatwo. Wówczas pojawia się głos: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Chrystus woła do chorego, szuka go. Nie jesteście sami, opuszczeni, ale przeciwnie - Bogu na was zależy - podkreślał Biskup ordynariusz.

- Dziś w sposób szczególny chciejmy usłyszeć głos, który was pokrzepi. On zaprasza was do szkoły, w której można nauczyć się życiowej postawy. Od Niego trzeba zatem się uczyć, bo jest cichy i pokornego serca. Do tej pokory i cichości serca zaprasza nas Chrystus. Bo wtedy doznasz ukojenia. Tylko z Boskim Mistrzem. On znajdzie sposób, aby nas pokrzepić w każdej chwili, w każdym momencie życia - pouczał Kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aby katolicy mogli się duchowo przygotować do jak najlepszego uczestnictwa w modlitwach w Światowym Dniu Chorego, papież Benedykt XVI na audiencji udzielonej 18 stycznia br. penitencjarzowi większemu, kard. Manuelowi Monteiro de Castro i regentowi Penitencjarii Apostolskiej, prał. Krzysztofowi Nykielowi, postanowił umożliwić uzyskanie odpustów tym wiernym, którzy „wzorem Dobrego Samarytanina, w duchu wiary i miłosierdzia oddają się służbie cierpiącym braciom”, a gdy sami zachorują „znoszą cierpienie i przeciwności życiowe, wznosząc do Boga swą duszę z pokorną ufnością”, dając „świadectwo wiary na drodze Ewangelii cierpienia”.

Reklama

Odpust zupełny można było uzyskać od 7 do 11 lutego, raz dziennie, pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) i w intencji zmarłych ci wierni, którzy w duchu prawdziwej pokuty i skruchy wezmą pobożnie udział w nabożeństwie związanym ze Światowym Dniem Chorego w sanktuarium maryjnym w Altötting lub innym miejscu wskazanym przez władze kościelne, odmawiając tam „Ojcze nasz”, Wyznanie Wiary i modlitwę do Matki Bożej.

W naszej diecezji znajduje się ponad 15 szpitali, wiele domów opieki społecznej. Jeden z nich prowadzą Ojcowie Kamilianie. To Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Hutkach. Caritas prowadzi domy dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie-Łagiszy, a także noclegownie. W szpitalach i domach pomocy społecznej pracuje łącznie ponad 20 księży kapelanów. Od kilku lat działa w Będzinie hospicjum stacjonarne, hospicja domowe działają zaś w Sosnowcu i Jaworznie. W parafiach księża dbają o chorych, aby zostali oni zaopatrzeni w sakramenty św. w okresie Wielkanocnym i Bożego Narodzenia. Dlatego w czasie rekolekcji, misji odprawiane są Msze św. dla chorych oraz nabożeństwa lurdzkie. Do troski duszpasterzy parafialnych należy to, aby wierni umierali w stanie łaski uświęcającej - zaopatrzeni sakramentem chorych. Duszpasterze odwiedzają także wszystkich chętnych chorych i starszych wiekiem w pierwsze piątki miesiąca. Poza wymienionymi, istnieje jeszcze szereg innych inicjatyw podejmowanych przez parafie. W większości wspólnot naszej diecezji troska o chorych jest jedną z ważniejszych trosk duszpasterzy. Kapłani pracujący w parafiach nie ograniczają jej do tego jedynego dnia w roku. Parafialne duszpasterstwo chorych to przede wszystkim pierwszopiątkowe wizyty u ludzi dotkniętych krzyżem choroby, podczas których człowiek jedna się z Bogiem w sakramencie spowiedzi św. oraz przyjmuje Komunię św. Duszpasterstwo chorych to także odwiedziny chorych w ich domach podczas każdych rekolekcji adwentowych i wielkopostnych. To również nabożeństwa i Msze św. w intencji chorych.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-20 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warto mieć marzenia

Jerzy Walaszczyk

Zawsze była blisko Boga i ludzi. Jako animatorka oazowa organizowała przedstawienia i misteria, a także spotkania dla przyjaciół. Została pielęgniarką, ale wciąż realizuje swoją teatralną pasję...

Więcej ...

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Z Maryją żyć pełnią życia

2024-05-12 16:13

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bp Michał Janocha przewodniczył Mszy św., która zwieńczyła procesję Maryjną ulicami Starego i Nowego Miasta w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto