Reklama

Niedziela Przemyska

Akcja Katolicka ma być blisko proboszcza

Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Obok ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny AK i ks. Jan Kuca, proboszcz w Grodzisku Dolnym

PAWEŁ BUGIRA

Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Obok ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny AK i ks. Jan Kuca, proboszcz w Grodzisku Dolnym

Kontynuacja II Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, modlitewne spotkania w intencji abp. Józefa Michalika, jako wyraz wdzięczności za 20 lat jego posługi w Przemyślu i peregrynacja relikwii św. Andrzeja Boboli to główne zadania, jakie stoją przed Akcją Katolicką w tym roku

W Grodzisku Dolnym niedaleko Leżajska na podsumowaniu minionego roku i przyjęciu programu na bieżący spotkali się 19 stycznia prezesi oddziałów parafialnych tej wspólnoty. - Dla Akcji Katolickiej jest to jedno z najważniejszych spotkań - mówi prezes AK AP Kazimierz Kryla.

Wzrasta liczba członków

W jego trakcie podsumowano miniony rok oraz wyznaczono główne zadania na najbliższe 12 miesięcy. Do głównych należy kontynuacja konferencji II Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, modlitewne spotkania w intencji abp. Józefa Michalika, jako wyraz wdzięczności za 20 lat jego posługi w Przemyślu, jesienna peregrynacja relikwii św. Andrzeja Boboli w dekanatach. Członkowie AK planują również uczestnictwo w akcji „Pielucha dla malucha” na rzecz domów samotnej matki, promocję mediów katolickich, rozprowadzanie w parafiach Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz wsparcie duchowe i materialne osób starszych, samotnych i rodzin wielodzietnych.

Reklama

Według przedstawionych danych liczba oddziałów w 2012 r. wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego o 4 i wynosi 295. Wzrosła też liczba członków zwyczajnych z 3299 na 3386 i wspierających z 623 na 639.

Promować media katolickie

Po dyskusji odbyła się Msza św., której przewodniczył abp Józef Michalik. - Akcja Katolicka to najbliższa proboszczowi wspólnota do współpracy, do budowania jedności, do brania ciężarów i radości, sukcesów, razem z kapłanem i biskupem - mówił Metropolita Przemyski.

Za dyskryminującą uznał decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec starań Telewizji „Trwam” o miejsce na multipleksie cyfrowym. - Wiem, że słuchacze Telewizji „Trwam” i Radia Maryja to nie jest cały Kościół katolicki w Polsce, bo jest wiele innych stacji, ale są to ludzie, którzy mają prawo tak jak inni, żeby ich uszanować - mówił abp Michalik. Zaapelował przy tym o promocję pism i mediów katolickich.

Rodzina podstawą społeczeństwa

Reklama

Podkreślił, że rodzina jest podstawą społeczeństwa i pierwszą wychowawczynią wiary. - Udało się wmówić, że w rodzinie nie musi być ojca i matki, męża i żony, że dobrem będzie, jeśli się rozejdą, bo mają charaktery niedobrane. To nieprawda. Jeśli byli dobrani przez rok czy kilka lat, to są dobrani, tylko egoizm wziął górę. Dzisiaj słyszymy, że nawet po 30 latach okazuje się, że małżeństwo było niedobrane. Coś się stało, przestaliśmy pracować nad sobą - mówił abp Michalik. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że promocja związków jednopłciowych służy wykluczeniu wyłączności małżeństwa tylko dla kobiety i mężczyzny. Uznał, że niedawne protesty we Francji przeciw adopcji dzieci przez pary homoseksualne jest przejawem budzenia się zdrowego rozsądku. Pochwalił wydłużenie urlopu macierzyńskiego, zaznaczając, że potrzebne jest zarówno wsparcie państwa, jak i zmiana mentalności w stosunku do rodziny.

Plany zgodne z Ewangelią

Arcybiskup Michalik zaznaczył, że Ewangelia nie może być podporządkowywana nowym pomysłom, ale to one powinny być zgodne z Ewangelią. Powiedział, że Rok Wiary polega na wypełnianiu chrześcijańskiego powołania i przyjmowaniu nauki Jezusa, która stanie się sposobem myślenia.

Metropolita Przemyski nawiązał również do postaci świętego biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara, którego wspomnienie przypadało tego dnia. Wskazywał za nim, że jeśli chcemy pomóc narodowi, musimy opierać się na wierze, bo świat, w którym żyjemy, należy łączyć z wiarą, aby przyszłość narodu budować na wierze. Zauważył, że św. bp Pelczar sprawował swój urząd w czasie zaborów, ale nie załamywał się panującymi trudnościami, a o problemach mówił otwarcie i pisał książki. - Spotkałem wielu biskupów, którzy wychowali się na książkach o duchowości bp. Pelczara. W jednej z nich napisał, że nasze zadanie to pamiętać, że jesteśmy wezwani do przyjaźni z Chrystusem i miłości, bo Jezus więcej nas umiłował, niż dla nas wycierpiał. Cierpienie i rany są wyrazem miłości Jezusa, ale nie objawiają całego jej ogromu, bo ona wewnątrz jest zamknięta - mówił abp Michalik.

Mszę św. i spotkanie opłatkowe muzycznie animował chór parafialny oraz oaza dziecięca i młodzieżowa.

2013-02-06 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Naszą podstawą jest nowa ewangelizacja

Maria Niedziela

Więcej ...

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

2021-09-18 17:17

Karol Porwich/Niedziela

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Więcej ...

Tomaszów Mazowiecki: dziękczynienie za 100-lat istnienia diecezji łódzkiej

2021-09-19 15:44

Archiwum Parafii

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę