Reklama

Niedziela Kielecka

Ekumeniczne spotkania

Bp Kazimierz Ryczan przewodniczy nabożeństwu na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

T. D.

Bp Kazimierz Ryczan przewodniczy nabożeństwu na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan już za nami. Od 18 do 25 stycznia na modlitwie i przy „ekumenicznym stole” spotykało się niewielkie grono od kilkudziesięciu do ok. stu osób. Spotkania ekumeniczne w diecezji, która ma znikomą liczbę wiernych innych wspólnot chrześcijańskich, trudno mierzyć liczbami i spektakularnymi wydarzeniami. Trwają, są, wspólnie wielbią Boga i starają się rzucać kładki nad podziałami. Zgodnie przyznają - brakuje młodych entuzjastów ekumenizmu.

Program tego Tygodnia i hasło „Czego chce od nas Pan?” nawiązujące do tekstu proroka Micheasza, zostały przygotowane przez chrześcijan z Indii. Jest to jedno z tych miejsc, w którym wierzących w Chrystusa spotykają prześladowania za wiarę oraz gdzie cierpią oni z powodu wykluczenia społecznego. 80 proc. chrześcijan w Indiach pochodzi spośród ludzi należących do dalitów, czyli „niedotykalnych”, a więc w praktyce wyłączonych z normalnego życia społecznego i będących na jego marginesie - wyjaśnia diecezjalny referent ds. ekumenizmu ks. dr Paweł Borto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Trójcy Świętej na początek

Reklama

Tydzień rozpoczął się w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej, a nabożeństwu przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. Przy ołtarzu, obok biskupa kieleckiego, stanęli: pastor Andrzej Jeziernicki - naczelny prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, ks. Władysław Tyszuk - proboszcz parafii św. Mikołaja Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Paweł Walczyński - proboszcz Kościoła Polskokatolickiego - parafii w Hucisku, pastor Janusz Daszuta - z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Wojciech Rudkowski - proboszcz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz księża rzymskokatoliccy. Oprawę liturgiczną przygotował Chór Seminaryjny.

- Dla Kościoła Katolickiego ten rok jest Rokiem Wiary (…). Wszystkich nas łączy już chrzest i wiara w jednego Boga w Trójcy Jedynego. Połączy nas też ostatni etap naszej ziemskiej drogi - śmierć, za której bramą czeka Pan. Ale pomiędzy chrztem i śmiercią mamy do przebycia drogę życia, na której Chrystus chce naszego świadectwa o Nim - świadectwa, które winno przekraczać ludzkie podziały - mówił ks. Borto.

Aby ekumeniczną modlitwą włączyć się w Rok Wiary, przedstawiciele poszczególnych Kościołów w formie pytań skierowanych do zebranych wiernych angażowali uczestników nabożeństwa do wspólnego wyznania wiary.

Z kolei słowo do zgromadzonych, nawiązujące m.in. do wspólnych korzeni chrześcijan i Żydów, powiedział pastor Janusz Daszuta, z Kościoła Metodystów. Przypomniał biblijną wieżę Babel, gdzie ludzie przestali się rozumieć, wspominał Indie, gdzie jest ponad 1300 języków, mówił także o Polsce, gdzie trudno się porozumieć, pomimo jednego wspólnego języka. Zauważył, że chrześcijanie dali światu Jezusa, a Żydzi - Dekalog oraz że każdy, kto wierzy w Ducha Świętego, może wejść w osobistą relację z Bogiem, zmieniającą świat i znoszącą podziały.

Reklama

Z duchownymi modliło się ok. 150 wiernych oraz alumni WSD i - po raz pierwszy - grupa uczestników projektu powołaniowego „Kleryk to... zostań nim na weekend i zobacz sam”. Spotkanie zakończyła agapa w Seminarium, z wyśmienitym żurkiem i piątkową rybą. Wiadomo, wspólny stół i posiłek łączą, pomagają lepiej się poznać, zmniejszać uprzedzenia.

W polskokatolickiej parafii w Hucisku

19 stycznia. Hucisko przed Stąporkowem. Ludziom zgromadzonym w ten wieczór w polskokatolickiej parafii przesyła pozdrowienia aż z Syberii o. Karol Lipiński, oblat ze Świętego Krzyża - tam jednak musi być zimniej w polskokatolickiem kościele Wniebowzięcia NMP (ładnie ostatnio odnowionym). Pomimo zimna - dobrze się słucha Słowa Bożego i kolęd w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej. Chórzyści pod kierunkiem założycielki chóru - Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz zaśpiewali kilkanaście kolęd polskich, ukraińskich, rosyjskich, angielskich.

Słowo do zebranych wygłosił ks. kan. Władysław Tyszuk, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach. Mówił m.in. o wspólnym spożywaniu Paschy - „jako przedsionku do nieba”, o znaczeniu Eucharystii w życiu chrześcijan, zaapelował „o większe zaangażowanie w wysławianie miłości Bożej, o pokorę - bo pokornym Bóg objawia się wyżej”.

Na zakończenie zebranych pobłogosławili: ks. Paweł Borto, ks. Władysław Tyszuk, pastor Janusz Daszuta i gospodarz parafii polskokatolickiej - ks. Paweł Walczyński.

Reklama

Następnie przy wyśmienitym bigosie i smalcu z ogórkami wspominano 7 lat spotkań w Hucisku, 10 lat kierowania parafią przez ks. Walczyńskiego, działalność świetlicy środowiskowej „Zapiecek” (obecnie prowadzi ją gmina), uruchomionej we współpracy z księdzem katolickim, dawnym proboszczem Odrowąża - Markiem Migockim. Wspólnie śpiewane kolędy - one także stawały się łącznikiem.

Spotkania

Ekumeniczne modlitwy i spotkania w ramach Tygodnia odbyły się także w cerkwi prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy, u ojców kapucynów w parafii św. Franciszka z Asyżu - z modlitwą kanonami Taizé, w kościele Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, w kościele ewangelicko-augsburskim (Ekumeniczna Świątynia Pokoju) i na zakończenie - w kościele ewangelicko-metodystycznym.

Jaka konkluzja wynika ze spotkań, z dyskusji po modlitwach? Uprzedzania i niechęci osłabiają ewangelizację współczesnego świata. Nie można biernie godzić się z trudnym dziedzictwem podzielonego chrześcijaństwa, przejętym od poprzednich pokoleń uczniów Chrystusa. Dążenie do jedności jest wymagające, a jego podglebie musi stanowić pokora wewnętrzna, stała modlitwa, gotowość przebaczenia i poszukiwania prawdy. Jeden Kościół - to dla wielu ogromny i wymarzony dar.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-06 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Program ekumenicznych nabożeństw

Artur Stelmasiak

Więcej ...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Więcej ...

Jak VPN i serwery proxy wpływają na bezpieczeństwo i anonimowość online?

2025-07-28 08:36

Materiał sponsora

Cyfrowa transformacja przenosi coraz więcej aspektów życia do internetu. Kwestia prywatności i cyberbezpieczeństwa staje się dziś nie tylko techniczną ciekawostką, ale realnym problemem każdego użytkownika. Wystarczy chwila nieuwagi, by dane osobowe trafiły w niepowołane ręce - dlatego tak istotne jest zrozumienie mechanizmów, które mogą pomóc chronić naszą tożsamość i aktywność w sieci. Dwa najczęściej stosowane narzędzia to VPN i serwery proxy - choć podobne w działaniu, różnią się istotnie pod względem funkcji i zastosowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.