Reklama

Sport

Biegiem na Jasną Górę

Można iść, a można też biec. Ruszyła niezwyczajna pielgrzymka

Ruszyła Biegowa Pielgrzymka na Jasną Górę

Adobe Stock

Ruszyła Biegowa Pielgrzymka na Jasną Górę

23 ministrantów, 2 kapłanów i kleryk rozpoczęło w poniedziałek o północy swój bieg sztafetowy na Jasną Górę, aby 13 sierpnia dotrzeć tam wraz z pielgrzymami 387. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 33. Diecezji Kaliskiej. Główną intencją pielgrzymki biegowej jest modlitwa o nowe powołania kapłańskie i ministranckie z diecezji kaliskiej. Biegacze łącznie pokonają ok. 170 kilometrów przekazując sobie po 1 kilometrze pałeczkę sztafetową, w której zamieszczono ponad 120 intencji przekazanych przez diecezjan za pomocą strony internetowej ministrantów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

V Biegowa Pielgrzymka Ministrantów Diecezji Kaliskiej na Jasną Górę rozpoczęła się 12 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po kolacji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi św. Po adoracji odprawiona została Msza św. w intencji uczestników pielgrzymki oraz intencjach przysłanych przez diecezjan.

- Chcemy, aby ministranci mogli w duchowy sposób przygotować się do pielgrzymowania, by ta pielgrzymka miała jak najlepsze owoce nie tylko w postaci poprawienia kondycji fizycznej, ale przede wszystkim owoce duchowe - powiedział KAI ks. Mateusz Paprocki, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po krótkim odpoczynku, o północy ministranci wyruszą w kierunku Jasnej Góry. Biegacze łącznie pokonają ok. 170 kilometrów przekazując sobie po 1 kilometrze pałeczkę sztafetową, w której zamieszczono ponad 120 intencji napisanych przez uczestników pielgrzymki oraz przekazanych przez diecezjan za pomocą strony internetowej ministrantów.

Jak wyjawił ks. Paprocki, jeżeli pozwolą siły to planowany jest powrót do Kalisza także w formie sztafety biegowej. - Chcemy po Apelu Jasnogórskim wybiec w drogę powrotną od Maryi do św. Józefa, aby 14 sierpnia ok. południa być w seminarium - zaznaczył duchowny.

Reklama

Wśród biegaczy jest pomysłodawca pielgrzymki ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz rodzin, który przez wiele lat był diecezjalnym duszpasterzem służby liturgicznej i ks. Mateusz Paprocki, diecezjalny duszpasterza służby liturgicznej.

Ministranci dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 387. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 33. Diecezji Kaliskiej.

Dla ministrantów, którzy biorą udział w pielgrzymce jest to przede wszystkim niezwykłe przeżycie oraz nietypowa forma modlitwy o nowe powołania ministranckie i kapłańskie.

- Już czwarty raz uczestniczę w pielgrzymce biegowej. Może to źle zabrzmi z ust ministranta, ale mam delikatne problemy z wiarą i wydaje mi się, że ta pielgrzymka może pomóc mi rozwiać te wątpliwości. Poza tym ta pielgrzymka jest okazją do spotkania się z kolegami i nowymi ministrantami, którzy pierwszy raz zdecydowali się biec - powiedział Tymoteusz z konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim.

- Po raz pierwszy biegnę na Jasną Górę. Do pielgrzymowania zachęcił mnie ks. Mateusz Paprocki. Po niedzielnej Mszy św. zapytał mnie i kolegę, czy chcemy wziąć udział w pielgrzymce. Zgodziliśmy się, bo stwierdziliśmy, że będzie to nowa przygoda. Do Matki Bożej zaniosę intencje swoje i rodziny - podkreślił Kacper z parafii NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach.

Podziel się:

Oceń:

2024-08-13 09:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: w niedzielę 4. Bieg Miłosierdzia

Magdalena Pijewska/Niedziela

Byli już bezdomni i dzieci, teraz nadszedł czas na seniorów.

Więcej ...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

2025-07-11 14:45
Abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...