1 sierpnia w Warszawie w godzinie „W” zabrzmią kościelne dzwony
PAP
Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela
Po detonacji figura Chrystusa upadła na ulicę, ręką wskazując na napis na cokole: Sursum corda. Wrzesień 1944 r.
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, dla upamiętnienia tego zrywu warszawskie parafie uruchomią o godz. 17 kościelne dzwony - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
"Dzwony, które zabrzmią w kościołach archidiecezji warszawskiej w godzinie +W+, będą hołdem złożonym poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Ponadto, wierni będą modlić się w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim podczas mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz 1 sierpnia o godz. 17:00 weźmie udział w uroczystościach przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Następnie o godz. 18:30 hierarcha będzie uczestniczył w modlitwie międzyreligijnej i złożeniu kwiatów przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
O godz. 20:00 kard. Nycz odprawi Mszę świętą polową na Cmentarzu Powstańców Warszawy.(PAP)
Powstaniec Warszawski: wiara była nadzieją w beznadziei, światełkiem w ciemności
Family News Service
Justyna Galant
Wiara pozwalała powstańcom uwierzyć w to, że tragedia Powstania Warszawskiego ma głębszy sens, który odkryją po drugiej stronie. Życie religijne było tym, co ich jednoczyło i budowało tożsamość wspólnoty – powiedziała Family News Service historyk Marcelina Koprowska, autorka książki „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego”. W dniach 5-7 sierpnia 1944 r. miała miejsce jedna z największych zbrodni na ludności cywilnej w dziejach II wojny światowej, zwana rzezią Woli. Liczbę ofiar zbrodni niemieckich popełnionych na Woli szacuje się pomiędzy 38 a 65 tys. osób. Jej dokładne ustalenie jest niemożliwym, z uwagi na niewielką liczbę ocalałych, a także fakt zacierania przez Niemców śladów swoich działań.
Polska upraszcza dostęp do świadczeń po poronieniu. Nowe przepisy wejdą w życie w sierpniu
2025-07-24 07:36
Family News Service
s. Amata J. Nowaszewska CSFN / Family News Service
W Polsce wchodzą w życie przepisy znoszące obowiązek określenia płci dziecka po poronieniu jako warunku uzyskania zasiłku pogrzebowego i skróconego urlopu. Rozporządzenia w tej sprawie podpisała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe regulacje mają uprościć procedury i zapewnić realny dostęp do świadczeń osobom, które doświadczyły straty na wczesnym etapie ciąży.
Kard. Müller: obrona życia ludzkiego obowiązkiem biskupów
2025-07-24 12:43
st/KAI
Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela
kard. Gerhard Müller
Na zagrożenia wynikające z „poprawności politycznej” i brak proroczego głosu biskupów w obronie życia ludzkiego wskazuje w obszernym artykule opublikowanym w Rzymie kardynał Gerhard Ludwig Müller. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary adresuje swe słowa szczególnie do sytuacji w swej ojczyźnie.