Reklama

Niedziela Sandomierska

Ewangelizacja, katechumenat, diakonia

Podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Sandomierzu

Ks. Adam Stachowicz

Podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Światło-Życie, znany powszechnie jako Oaza, to jeden z ruchów odnowy posoborowej w Kościele. Powstał w Polsce, założony przez ks. Franciszka Blachnickiego (obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny). Oaza gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów i siostry zakonne oraz całe rodziny.

Znak i cel

Znakiem Ruchu są skrzyżowane greckie słowa: światło i życie. Specyfiką metody oazowej jest realizacja zasady „życie z życia” (tylko osoba, która sama żyje dojrzałą wiarą, może ją przekazywać innym) i zasady organicznego wzrostu. Cel Ruchu Światło-Życie jest osiągany poprzez realizację programu formacyjnego. Każdy uczestnik po ewangelizacji i osobistym opowiedzeniu się za Jezusem uczestniczy w formacji w grupie „uczniów Jezusa”, a następnie we wspólnocie - diakoni, podejmując konkretną służbę w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewangelizacja - katechumenat - diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło-Życie dla każdego człowieka.

Oaza mocno zakorzeniona jest i oddana Maryi Niepokalanej, która jest patronką Ruchu i dlatego 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - jest dla oazowicza szczególny. W tym dniu winno się świętować w każdej wspólnocie oazowej.

KWC

Nieodłącznie z Ruchem wiąże się Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC), polegająca na: powstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych, nieczęstowania i niewydawania pieniędzy na alkohol. Członkowie i kandydaci KWC przeciwdziałają wszystkiemu, co prowadzi do zniewolenia człowieka. Każdego dnia ci co przynależą do KWC pamiętają o innych w modlitwie i modlą się za tych, którzy uwikłali się w uzależnienie. W czasie trwania turnusów wakacyjnych oraz przez liczne akcje trzeźwościowe, jak: rekolekcje wyzwolenia czy diecezjalne spotkanie KWC w sanktuarium św. Józefa w Nisku, działający w krucjacie chcą promować styl życia wolny od uzależnień. W czasie każdego Dnia Wspólnoty ponawiane i składane są nowe deklaracje kandydackie i członkowskie KWC.

Reklama

W diecezji

Wiele wspólnot parafialnych może się poszczycić grupami oazowymi. W tysiącach można liczyć młodzież, dzieci i dorosłych, którzy regularnie spotykają się w duchu oazowym. Zwieńczeniem roku formacyjnego są 15-dniowe rekolekcje przeżyciowe oparte na poszczególnych tajemnicach różańcowych, pomagających przeżywać cały cykl roku liturgicznego. Rekolekcje podzielone są na stopnie, aby uczestnicy poszczególnych turnusów byli do siebie zbliżeni wiekiem i stopniem rozwoju życia duchowego. Jak informuje ks. Marek Kuliński: - O prężności Oazy może świadczyć fakt, że na turnusach oazowych w ostatnie wakacje wypoczywało ponad 800 uczestników, którymi opiekowało się blisko 100 animatorów i 40 moderatorów z Ruchu Światło-Życie. Optymizmem napawa duże zaangażowanie animatorów, którzy przyjeżdżają pomagać moderatorom w prowadzeniu grup formacyjnych. Wzruszające są świadectwa podsumowujące wakacyjny wypoczynek - młodzi ludzie mówią wtedy o doświadczeniu spotkania z Bogiem na modlitwie czy w Piśmie Świętym - dodaje ks. Kuliński.

Posługa

W naszej diecezji posługę moderatora diecezjalnego pełni ks. Marek Kuliński, wspierany przez ks. Pawła Laska i s. Justynę Mikos. Wsparciem dla moderacji są moderatorzy poszczególnych diakonii. W parafiach natomiast wspólnotami opiekują się księża moderatorzy i opiekunowie grup parafialnych.

Grupą wspierającą moderatorów są animatorzy. Jak podkreśla an. Adrian Pieniążek, który wychował się w Oazie, a obecnie posługuje jako animator: - Rolą animatora jest być starszym bratem dla tych, których prowadzimy i tych, którym chcemy pokazać Boga. Nim zostałem animatorem przez wiele lat sam uczestniczyłem w turnusach oazowych oraz zdobywałem potrzebne umiejętności na zajęciach dla chcących posługiwać.

Inicjatywy

Inicjatywy jakie podejmuje Ruch, to akcje duszpastersko-charytatywne oraz formacja swoich członków. Poszczególne grupy parafialne, czy cała wspólnota diecezjalna, ewangelizuje przez czynne włączanie się w rekolekcje ewangelizacyjne czy marsze dla Jezusa. W ostatnim czasie wyrastają, jak grzyby po deszczu, młodzieżowe inicjatywy modlitw, czuwań czy różnego typu wieczorów uwielbienia, w których szczególną posługę pełni młodzież wychowana w duchu oazowym. Młodzież odwiedza starszych i chorych. Włącza się w kwesty czy festyny charytatywne. Organizuje i animuje zabawy, przeglądy i festiwale. Nieocenioną rolę nasi oazowicze spełniają podczas dorocznych dni młodzieży w poszczególnych miastach naszej diecezji.

Reklama

Diecezja dla członków oazy, animatorów i moderatorów posługujących w Ruchu organizuje szkolenia, dni skupienia czy różnorakie kursy: OM - Oaza Modlitwy, Szkoła Animatora I i II rok, spotkania formacyjne animatorów oraz spotkania w poszczególnych diakoniach. Kursy specjalistyczne, takie jak ORAE (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji), KODA (kurs oazowy dla animatorów), czy inne. Kolegium moderatorów i opiekunów grup parafialnych.

Dla grających i śpiewających organizowane są natomiast: SAM - Szkoła Animatora Muzycznego, KAMUZO - Kurs Animatora Muzycznego i kolędowe warsztaty muzyczne.

Obecnie głównym miejscem formacyjnym Oazy w naszej diecezji jest ośrodek „Golgota” przy parafii św. Barbary w Tarnobrzegu. Sporadycznie oazowicze mają swoje spotkania w ośrodku przy parafii w Gorzycach. W ostatnim czasie coraz bardziej dojrzewa myśl, aby wiele ofert oazowych organizowanych było w Młodzieżowym Ośrodku Turystycznym „Brama Bieszczad” w Olchowej k. Zagórza.

Fundacja Światło-Życie

Początki Fundacja Światło-Życie w Polsce sięgają 1989 r. W tym czasie wielki promotor i opiekun Ruchu Światło-Życie, bł. Jan Paweł II - uznając zasługi Ruchu w ewangelizacji, a równocześnie znając ekonomiczne potrzeby - obdarował Oazę pewną sumą pieniędzy. Po wielu analizach ludzie, którzy otrzymali rozmaite wsparcie ze środowisk oazowych i wychowankowie Ruchu postanowili utworzyć Fundację, która będzie narzędziem dla działań i służyć będzie organizacyjnym sprawom Ruchu. Ks. Adam Lechwar, prezes fundacji w naszej diecezji, wyjaśnia: - Fundacja podejmuje organizację różnych wydarzeń. Należą do nich: koncerty, warsztaty muzyczne, a także współorganizowanie wypoczynku wakacyjnego. Obecnie działania Fundacji koncentrują się nad doprowadzeniem do końca remontu Młodzieżowego Ośrodka Turystycznego „Brama Bieszczad” w Olchowej k. Zagórza. Fundacja prowadzi sprawy formalne, szuka sponsorów, a także będąc organizacją pożytku publicznego, pozyskuje środki z odpisu 1% podatku na cele statutowe: KRS 0000071891. Dzieło, które Fundacja tworzy w Olchowej w Bieszczadach, będzie służyć pomocą w organizowaniu wydarzeń Ruchu Światło-Życie, ale jest też otwarta na współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, czy podmiotami mającymi za cel pomoc rodzinie i młodemu człowiekowi w kształtowaniu dojrzałej osobowości. Stąd wiele osób, widzących możliwość działania ku dobremu, angażuje się w Fundację, jako wolontariusze. Inni przez darowizny na cele statutowe odnajdują swój sposób pomocy rodzinom wielodzietnym, albo obarczonymi rozmaitymi przeciwnościami losu. Pragnę podziękować w tym miejscu parafiom, zakładom pracy, urzędom gmin i osobom prywatnym, głównie z terenu naszej diecezji, za współpracę i pomoc w prowadzeniu naszych dzieł. Zapraszam też do korzystania z tworzonej bazy w Olchowej przez różne grupy parafialne, szkolne, turystyczne - dodaje ks. Lechwar.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oazy już niedługo

Zapisy na oazy dzieci i młodzieży koordynuje pani Katarzyna z Centrum Światło-Życie w Zielonej Górze

Ks. Adrian Put/Niedziela

Zapisy na oazy dzieci i młodzieży koordynuje pani Katarzyna z Centrum Światło-Życie w Zielonej Górze

Wzrastająca z każdym dniem liczba zaszczepionych Polaków powoduje, że z większą nadzieją spoglądamy na zbliżające się wakacje. A jeśli zbliża się lato, to warto pomyśleć o wakacyjnych rekolekcjach oazowych.

Więcej ...

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela