Turniej WTA w Madrycie - Świątek awansowała do finału

2024-05-02 17:32
Iga Świątek

PAP/Daniel Gonzalez

Iga Świątek

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek łatwo wygrała z Amerykanką Madison Keys 6:1, 6:3 i awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Mecz trwał godzinę i 11 minut.

Polka nadspodziewanie łatwo poradziła sobie ze znakomicie spisującą się w stolicy Hiszpanii doświadczoną Amerykanką (nr 18), która wyeliminowała m.in. swoją rodaczkę Coco Gauff (nr 3) i Tunezyjkę Ons Jabeur (nr 8).

Pierwszy set rozpoczęła od szybkiego prowadzenia 3:0. Keys wygrała potem gema przy swoim serwisie, ale następne trzy padły łupek Świątek, która zakończyła pierwszą partię w ciągu 31 minut.

Druga była bardziej wyrównana. Świątek zdobyła przewagę w trzecim gemie, zdobywając punkt przy podaniu rywalki. Później obie na zmianę wykorzystywały swój serwis, a przy stanie 5:3 i podaniu Amerykanki Świątek wygrała wszystkie piłki, kończąc mecz.

Był to ich czwarty pojedynek i trzecie zwycięstwo Polki.

Sukcesu 22-letniej tenisistce z Raszyna pogratulował m.in. premier Donald Tusk. "Jak się ogląda Igę, to człowiek szybciej dochodzi do zdrowia. Brawo!" - napisał na platformie X.

Awansując do finału, Świątek powtórzyła ubiegłoroczny wynik. Wtedy w finale przegrała z Białorusinką Aryną Sabalenką.

Finałową rywalkę Polki wyłoni wieczorny pojedynek Sabalenki (nr 2) z reprezentantką Kazachstanu Jeleną Rybakiną (nr 4).

Wynik półfinału:

Iga Świątek (Polska, 1) - Madison Keys (USA, 18) 6:1, 6:3. (PAP)

af/ co/

+1 0

French Open – Świątek wróciła do Polski, po drodze przystanek w Austrii

Triumfatorka wielkoszlemowego turnieju French Open Iga Świątek w nocy z poniedziałku na wtorek wróciła do Polski - potwierdziła PAP agencja PR współpracująca z tenisistką. Podróż wydłużyła się w związku z wizytą tenisistki w Austrii w siedzibie jednego z jej sponsorów.

Prezydent o żołnierzach walczących pod Monte Cassino: o Polskę walczyli i za Polskę ginęli

2024-05-18 19:16

PAP/Piotr Nowak

Polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Władysława Andersa to bohaterzy, którzy walczyli o to, aby otworzyć drogę do wolności; oni o Polskę walczyli i za Polskę ginęli - mówił podczas obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino prezydent Andrzej Duda.

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.