Reklama

Niedziela Wrocławska

Wychowankowie nie zapominają o "Orzechu"

2024-04-22 09:53
Uczestnicy pierwszego dnia sympozjum

Archiwum organizatorów [Wiesław Wowk]

Uczestnicy pierwszego dnia sympozjum

Za nami Seminarium Historyczne poświęcone ks. Stanisławowi Orzechowskiemu oraz Duszpasterstwu Akademickiemu “Wawrzyny”. Przez cztery dni była okazja do rozmów, debat, wspomnień oraz modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy, którzy tu jesteśmy, przyszliśmy, bo w którymś momencie naszego życia pojawił się kapłan wielkiego formatu, ks. Stanisław Orzechowski. Dzisiaj nie będziemy tylko wspominać i wzruszać, ale będziemy badać życiorys, spuściznę i dzieło, które nam w spadku zostawił - mówiła we wstępie do wydarzenia, Agnieszka Bugała, dziennikarka i autorka książek.

Seminarium historyczne podzielone było na dwa dni konferencyjne. Pierwszy dzień poświęcony był stricte ks. Orzechowskiemu. O jego działalności mówił m.in. dr Stanisław Bogaczewicz. Z kolei Łukasz Sołtysik zwrócił uwagę na “Orzecha” jako kapelana “Solidarności”. Trzecim z prelegentów był ks. Aleksander Radecki, który przybliżył postać “Orzecha”, jako przewodnika wrocławskich pielgrzymek na Jasną Górę. Patrząc z perspektywy pielgrzymowania ks. Radecki ukazał wielkie dzieło, które przyniosło ogromny wzrost wiary i pobożności, ale także pomogło w rozeznaniu powołania czy powrotu do Kościoła. Na zakończenie części wykładowej była okazja pochylenia się nad językowym fenom.- Czy mówił do środowiska akademickiego, czy pielgrzymkowego ludzie zachwycali się lub nie, ale mówił językiem ludzi i jest to naczelna cecha jego kazań - zaznaczyła prelegentka. Kazania ks. Orzechowskiego charakteryzowały się :”mówionością” i potocznością. - Pozwoliło to traktować “Orzecha” z wielką taryfą ulgową, jeśli chodzi o poprawność językową. Nikogo to nie raziło. Po prostu wpisywało się to w “Orzechowy” styl - zaznaczyła autorka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po przerwie odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez red. Agnieszkę Bugałę, w którym wzięli udział: Agata Hoffmann, wychowanka “Orzecha” zaangażowana w działalność D.A. “Wawrzyny” w latach 90-tych oraz Wiesław „Kuzyn” Wowk, wieloletni współpracownik “Orzecha”.

Drugi dzień wykładowy był okazją do przypomnienia filmu “Orzech” autorstwa Damiana Żurawskiego. Autor w swoim wykładzie opowiedział także o formacji religijnej w D.A. “Wawrzyny”. Z kolei dr Grzegorz Mazur przybliżył środowisko działalności ks. Orzechowskiego po 1990 roku. O “Wawrzynach” jako miejscu formacji intelektualnej mówił Krzysztof Turkowski, a na koniec swój wykład wygłosił dr Grzegorz Tuszkanow pokazując aktywizację społeczną D.A. “Wawrzyny”. Z kolei w panelu dyskusyjnym wzięli udział: Beata Staszków, o. Michał Serwiński, klaretyn oraz o. Pio Michał Bulenda, franciszkanin

Reklama

Ostatnim wydarzeniem była Msza święta prymicyjna o. Pio Michała Bulendy, wychowanka “Orzecha”.

Organizatorem wydarzenia byli: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny” we Wrocławiu, Parafią Św. Wawrzyńca i Duszpasterstwem Akademickim „Wawrzyny”. Patronat medialny objęła Niedziela Wrocławska.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej