Reklama

Wiadomości

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

A my tymczasem „stawiamy przeszkody na drogach migracyjnych ludzi, którzy wyruszają w drogę, uciekając przed wojnami, z obszarów kryzysów, z terenów przekształconych przez zmianę klimatu lub po prostu z powodu globalnej niesprawiedliwości, która w ciągu ostatnich lat coraz bardziej pogłębiała przepaść nierówności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Ripamonti zaznaczył, że „swoboda poszczególnych państw i zaostrzenie przyspieszonych procedur granicznych zagrażają prawom wielu osób, które coraz bardziej bezbronne przybywają na terytorium Unii” Europejskiej. Zauważył, że tylko „wspólne, celowe podejście do zjawiska migracji czyni z niego zasób, a nie defensywne podejście poszczególnych państw na własną rękę”. Niestety, wraz z nowym Paktem Migracyjnym straciliśmy na to okazję, stwierdził z żalem jezuita.

Pakt Migracyjny, przegłosowany 10 kwietnia przez Parlament Europejski, musi jeszcze zatwierdzić Rada Europejska, składająca się z przywódców (głów państw lub szefów rządów) państw członkowskich Unii Europejskiej.

Podziel się:

Oceń:

+2 -2
2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek m.in. o obowiązku towarzyszenia uchodźcom i migrantom

Episkopat News

Praktyczne formy wypełniania chrześcijańskiego obowiązku towarzyszenia uchodźcom i migrantom w Polsce były głównym tematem obrad Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, która spotkała się 8 maja w Warszawie.

Więcej ...

Ratunek przyjdzie spóźniony

2025-10-21 21:55

Karol Porwich/Niedziela

W ludziach mieszka niepokój... Boją się, że nadchodzi czas wypełnienia się mrocznej tajemnicy fatimskiej, że dobro jest w odwrocie, a to, że za chwilę świat stanie się domeną szatana, nie jest wcale czczą teorią.

Więcej ...

Król Karol III przybył do Watykanu

2025-10-23 12:01
Król Karol III jest już w Watykanie

PAP

Król Karol III jest już w Watykanie

Król Anglii Karol III i królowa Camilla przybyli do Watykanu z wizytą państwową. Jest to pierwsze spotkanie angielskiego monarchy z papieżem Leonem XIV i bez wątpienia można je nazwać historycznym, ponieważ po raz pierwszy od czasu rozłamu, 500 lat temu, głowa Kościoła katolickiego i głowa Kościoła anglikańskiego będą modlić się razem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon XIV rezygnuje z wypowiedzi spontanicznych

Leon XIV

Leon XIV rezygnuje z wypowiedzi spontanicznych

My wybieramy, czy chcemy iść za Jezusem, czy nie

Wiara

My wybieramy, czy chcemy iść za Jezusem, czy nie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Różaniec ze św. Janem Pawłem II

Wiara

Różaniec ze św. Janem Pawłem II

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Zdewastowano kapliczkę Matki Bożej

Kościół

Zdewastowano kapliczkę Matki Bożej

Polka zagra Maryję w „Pasji 2”. Mel Gibson rozpoczął...

W wolnej chwili

Polka zagra Maryję w „Pasji 2”. Mel Gibson rozpoczął...

Rozważanie: Masz bezsenne noce? Spróbuj tego i zobacz co...

Wiara

Rozważanie: Masz bezsenne noce? Spróbuj tego i zobacz co...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką