Reklama

Niedziela Łódzka

Łódzkie: Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego

2024-04-12 14:00

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa stała prezentująca kulturę ludową i folklor województwa łódzkiego będzie głównym elementem powstającego Centrum Folkloru w Sieradzu.

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego połączy nowoczesną architekturę z ludowymi inspiracjami. Jego bazą były analizy naukowe, które pozwoliły wyodrębnić cztery główne ośrodki regionalne województwa łódzkiego: łowicki, sieradzki, łęczycki i rawsko-opoczyński. W powstającym Centrum Folkloru każdemu z tych regionów zostanie poświęcona jedna sala ekspozycyjna. Na pograniczu tych obszarów zostaną uwzględnione zjawiska kulturowe pojawiające się wokół mniejszych ośrodków, w tym takich miast jak: Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Wieluń czy Radomsko. Ta nowoczesna inwestycja samorządu województwa została pomyślana jako instytucja kultury odpowiadająca na potrzeby przyszłości i ważny element budowania marki regionu rozpoznawalnej w Polsce. - Folklor to nasze dziedzictwo, wspaniała baza do budowania przyszłości w oparciu o naszą przeszłość, o tradycje i obrzędowość. Ale współczesny folklor to przede wszystkim ludzie zaangażowani w pielęgnowanie tych wartości. Warto i należy ich doceniać, wspierać oraz promować. Dlatego tworzymy instytucję, która pomoże im dzielić się doświadczeniami i zarażać swoją pasją kolejne pokolenia mieszkańców - mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nad koncepcją Centrum Folkloru Urząd Marszałkowski zaczął pracować w 2021 r. Rok później został ogłoszony przetarg na projekt architektoniczny, który wygrała doświadczona warszawska firma Mirosław Nizio Design International. Pracownia zaprojektowała m.in. ekspozycje stałe w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum POLIN. Ma na koncie także projekt architektury i wystawy w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 

Reklama

Projekt Centrum zakłada wystawę stałą w formie ścieżki prezentującej najważniejsze zjawiska związane z kulturą ludową i folklorem Łódzkiego. Ekspozycja zostanie podzielona na 4 galerie reprezentujące tematykę głównych ośrodków regionalnych. Każdą będzie charakteryzować aranżacja i kolorystyka nawiązująca do strojów ludowych. W przestrzeniach między galeriami powstaną sale multimedialne oraz eskpozycje opowiadające o wiejskich obrzędach. W centrum prowadzone będą również działania promujące folklor i inspirujące twórców ludowych. - Centrum to nie tylko ładna architektura. Będą się tu odbywać warsztaty, spotkania, festiwale. Znajdą się tu sale taneczne, rzemieślnicze i garncarskie. Na dziedzińcu będzie pulsowała woda, po sąsiedzku jest park. Dzięki temu poczujemy się tu sielsko, ale i współcześnie - mówi Mirosław Nizio, architekt.

Centrum ma być gotowe za dwa lata. Budowa będzie kosztować blisko 67 milionów złotych. 27 mln zł samorząd województwa przeznaczy z własnego budżetu. Resztę ma stanowić unijna dotacja. Zarząd województwa wybrał inwestycję do dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.


Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łask: Dziękczynienie za 600 lat miasta

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego