Reklama

Polska

Warszawa: Biskup polowy odwiedził pacjentów i lekarzy Wojskowego Instytutu Medycznego

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji przypadającego 11 lutego XXXII Światowego Dnia Chorego biskup polowy Wiesław Lechowicz odwiedził pacjentów i lekarzy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił sakramentu namaszczenia chorych, a także spotkał się z pacjentami, kadrą i kapelanami szpitala. Światowy Dzień Chorego był także okazją do wręczenia odznaczeń lekarzom i pracownikom instytutu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy szpitala WIM pw. św. Rafała Kalinowskiego biskup polowy wraz z kapelanami WIM modlił się w intencji chorych oraz tych, którzy niosą im pomoc. Zebranych powitał ks. ppłk Robert Dębiński, koordynujący posługę duszpasterską w WIM.

W homilii bp Lechowicz podkreślał, że „nie jest łatwo być przy chorym, ale nie jest też łatwo, a raczej jeszcze trudniej być chorym - uznać swoje ograniczenia, zaakceptować swój stan i jednocześnie podjąć walkę o zdrowie i przedłużenie życia”. - Cóż dopiero powiedzieć o chorych w stanie terminalnym, żyjących w obliczu bliskiej śmierci, rozstania się z tymi, których się kochało?! I właśnie dlatego z okazji Światowego Dnia Chorego gromadzimy się przy ołtarzu, bo nie kto inny jak Jezus pokazuje nam, jak być przy chorym i jak chorobę przyjmować - wyjaśniał biskup polowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do odczytanej Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego ordynariusz wojskowy podkreślił, że ukazuje ona Jezusa „wrażliwego na cierpienie człowieka”. Wskazywał, że otwarcie się na Jezusa leczącego i ostatecznie przyjmującego cierpienie w postaci krzyża prowadzącego na śmierć, daje choremu nową perspektywę spojrzenia na doświadczaną chorobę oraz staje się źródłem nadziei, która sięga poza wymiar uzdrowienia fizycznego.

Reklama

Z okazji Światowego Dnia Chorego i w kontekście ewangelicznego opisu uzdrowienia biskup życzył zebranym zdrowia fizycznego i duchowego. - Chorym życzę doświadczenia bliskości Jezusa i drugiego człowieka, a lekarzom, by nie zapominali o słowach Petroniusza: „Lekarz nie jest niczym innym, jak pocieszeniem duszy” - powiedział.

Po homilii nastąpił obrzęd udzielenia sakramentu namaszczenia chorych zebranym w kaplicy pacjentom WIM. We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. broni Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, przedstawiciele kadry medycznej oraz licznie zgromadzeni pacjenci i pracownicy instytutu.

Przed błogosławieństwem bp Lechowicz wręczył odznaczenia dla kadry i pracowników WIM. Medalami Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki odznaczeni zostali: płk dr n. med. Barbara Betiuk, płk dr n. med. Zbigniew Nowak, Beata Onisk-Kumar oraz Anna Podgórska. Ks. Dębiński podziękował biskupowi polowemu za sprawowaną Eucharystię i złożył życzenia z okazji nadchodzącej drugiej rocznicy ingresu do katedry polowej.

Bp Wiesław Lechowicz wyraził wdzięczność gen. Gielerakowi za życzliwość dla posługi duszpasterskiej kapelanów oraz pomoc okazywaną Ordynariatowi Polowemu.

Po zakończeniu Mszy św. bp Lechowicz wraz z dyrektorem Wojskowego Instytutu Medycznego odwiedzili pacjentów Kliniki Pediatrii, Alergologii i Nefrologii, Kliniki Kardiochirurgii oraz salę rehabilitacyjną. Ordynariusz Wojskowy rozmawiał z chorymi, błogosławił ich i rozdawał obrazki, a najmłodszym upominki przygotowane przez Caritas Ordynariatu Polowego.

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Lourdes to miejsce objawień maryjnych, słynące z licznych uzdrowień.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-09 17:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe ppłk. Lecha Rudzińskiego „Gońca”, żołnierza wileńskiej AK

ppłk. Lech Rudziński

Fundacja Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi

ppłk. Lech Rudziński

Mszą św. w katedrze polowej sprawowaną przez ordynariusza wojskowego Józefa Guzdka rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ppłk. Lecha Rudzińskiego, żołnierza Okręgu Wileńskiego AK, więźnia łagrów, jednego z podkomendnych mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Po Mszy św. urna z prochami ppłk. Rudzińskiego została złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Więcej ...

Czy potrafię się zjednoczyć w swoim przeżywanym bólu z Jezusem?

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 12, 14-21.

Więcej ...

Rzecznik PAŻP: system zarządzania ruchem lotniczym został przywrócony

2025-07-19 15:13

Adobe Stock

Podstawowy system zarządzania ruchem lotniczym został przywrócony – przekazał w sobotnim oświadczeniu rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Marcin Hadaj. Rano doszło do awarii tego systemu, wskutek czego samoloty w całym kraju nie mogły startować.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat