Reklama

Polska

W Gnieźnie trwają przygotowania do ingresu abp. Polaka

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

W Gnieźnie trwają przygotowania do ingresu nowego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Uroczystość odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 czerwca. Wśród zaproszonych gości są kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy, zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich i związków religijnych obecnych w naszym kraju oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.

Uroczystości ingresowe poprzedzi kanoniczne objęcie archidiecezji gnieźnieńskiej przez abp. Wojciecha Polaka, które odbędzie się przed południem w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

Następnie wszyscy obecni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi przejdą w procesji do katedry gnieźnieńskiej, gdzie przy wiekowych Drzwiach Gnieźnieńskich nowego Prymasa Polski powita Kapituła Prymasowska. Jej prepozyt bp. Krzysztof Wętkowski poda abp. Polakowi do ucałowania krzyż legacki, który przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim od XIII wieku i odtąd będzie towarzyszył nowemu Prymasowi Polski podczas wszystkich ceremonii liturgicznych.

Reklama

W dalszej części uroczystości głos zabierze abp Józef Kowalczyk, a następnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestiono Migliore odczyta tekst papieskiej bulli nominacyjnej. Dalej abp Kowalczyk przekaże abp. Wojciechowi Polakowi pastorał, po czym nowy Prymas zajmie miejsce na katedrze arcybiskupów gnieźnieńskich, a przedstawiciele duchowieństwa i wiernych świeckich złożą mu wyrazy oddania i szacunku. Będą wśród nich: biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, kapłani, siostry i bracia zakonni oraz wierni świeccy.

Po liturgii Słowa nowy Prymas Polski wygłosi homilię, a następnie rozpocznie się liturgia eucharystyczna. Na koniec głos zabierze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a abp Wojciech Polak udzieli wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.

W uroczystym ingresie nowego pasterza archidiecezji gnieźnieńskiej wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim na czele. Obecni będą także kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy oraz abp Włodzimierz Juszczak i bp Eugeniusz Popowicz z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Reklama

Kościół gnieźnieński liczy także na obecność biskupów z zagranicy, rektorów Polskiej Misji Katolickiej oraz zwierzchników i przedstawicieli Kościołów Chrześcijańskich i związków religijnych obecnych na terenie RP. Zaproszono przełożonych prowincjalnych oraz siostry przełożone zgromadzeń działających w archidiecezji gnieźnieńskiej.

W ingresie nowego Prymasa Polski uczestniczyć będą także jego rodzice, rodzeństwo, krewni i przyjaciele, a także współpracownicy.

Przed uroczystościami, o godzinie 9.00, abp Wojciech Polak spotka się w katedrze gnieźnieńskiej z młodzieżą uczestniczącą w Jutrzni Lednickiej. Wieczorem zaś będzie przewodniczyć Mszy św. na Polach Lednickich k. Gniezna, gdzie w tym samym dniu odbywać się będzie XVIII Apel Młodych.

Tydzień przez ingresem (30 maja) abp Wojciech Polak gościł w Trzemesznie. Nawiązał w ten sposób do długoletniej tradycji, której wierni byli także jego poprzednicy. Odwiedziny Trzemeszna przez Prymasów Polski związane są z przekazem mówiącym o złożeniu w tym mieście ciała św. Wojciecha przed jego uroczystym pochówkiem w Gnieźnie. To właśnie z Trzemeszna ciało biskupa męczennika zostało przewiezione najpierw na gnieźnieńskie Wzgórze Zbarskie, a stamtąd do świątyni na Wzgórzu Lecha, której kamienne pozostałości zobaczyć dziś można w podziemiach katedry gnieźnieńskiej.

Udokumentowana tradycja nawiedzania przez Prymasów trzemeszeńskiej bazyliki sięga czasów międzywojennych. Zachowały się relacje prasowe opisujące uroczysty pobyt w Trzemesznie kard. Augusta Hlonda, który „przy dźwięku fanfar, biciu dzwonów i huku moździerzy wszedł do świątyni i ukląkł przed ołtarzem św. Wojciecha”.

Kard. Stefan Wyszyński przed ingresem w Trzemesznie nocował. Władze komunistyczne jak mogły utrudniały mu nie tylko przejazd, ale i pobyt, poleciły m.in. wyłączyć w mieście prąd. Niezrażeni mieszkańcy przyjęli Prymasa tym bardziej serdecznie, wystawiając w oknach zapalone świece. W swoich dziennikach Prymas wspominał te utrudnienia, a także żegnających go licznych trzemesznian. Śladem poprzedników podążyli także kard. Józef Glemp i abp Józef Kowalczyk, którzy gościli w Trzemesznie kilka dni przed ingresem do katedry gnieźnieńskiej.

Abp Wojciech Polak będzie 90 arcybiskupem metropolitą i 57 Prymasem Polski w dziejach archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

2014-06-02 18:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas do więźniów: Bóg przyszedł byś nie zwątpił w swoje człowieczeństwo

Mateusz Wyrwich

Abp Wojciech Polak odwiedził 18 grudnia osadzonych w Zakładzie Karnym w Inowrocławiu. Łamiąc się z więźniami opłatkiem przypominał, że Bóg narodził się także dla nich. „Przyszedł jako człowiek byś najpierw nie zwątpił w swoje człowieczeństwo, a potem byś dostrzegł Jego oblicze w drugim człowieku” – mówił Prymas.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18
Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w...

Wiara

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy