Reklama

Rodzina

"Mama i tata - najbardziej twórczy duet świata"

Wiesław Ochotny

Przez 10 dni, od piątku 23 maja, trwać będą Łódzkie Dni Rodziny. XXI edycja imprezy towarzyszy hasło "Mama i tata - najbardziej twórczy duet świat".

- Zwracamy uwagę na wielką wartość mamy i taty w życiu każdego człowieka, szczególnie w wychowaniu dziecka. Pamiętamy jednak przy tym, że niezależnie od wieku mama i tata pozostają dla nas osobami wyjątkowymi - podkreśla Tomasz Bilicki z Centrum Służby Rodzinie, które organizuje Łódzkie Dni Rodziny. "W naszym Centrum często mamy do czynienia z rodzinami dysfunkcyjnymi, gdzie jeden z rodziców zawodzi. Zadaniem Łódzkich Dni Rodziny jest także przypomnienie o normalności. O tym, że większość rodzin wśród nas, to rodziny zdrowe, kochające. Pewnie nie idealne, ale odważnie radzące sobie z problemami - właśnie dlatego, że oboje rodzice się angażują - dodaje Bilicki. Organizatorzy Łódzkich Dni Rodziny chcą zwrócić uwagę na to, że bycie mamą i tatą "to nie jest męczarnia". "To nie jest cierpienie, ale najbardziej twórcza praca świata, wymagająca grania w duecie. Można i trzeba być budowlańcem stawiającym wspaniałe budynki, programistą piszącym programy komputerowe czy hydraulikiem świetnie naprawiającym instalacje wodociągowe, ale najbardziej budujące jest wychowywanie dziecka - podkreśla Tomasz Bilicki.

Program tegorocznej edycji Łódzkich Dni Rodziny składa się z 10 punktów. Pierwsze wydarzenie to sympozjum "Płeć - natura czy kultura?". - Chcemy w rzeczowy sposób zastanowić się nad tym, jak odkrywanie naturalnej płci człowieka wpływa na realizowanie później przez niego roli ojca i matki oraz całe późniejsze życie" - wyjaśnia Bilicki. Sympozjum odbędzie się 23 maja o godz. 11.00 w auli Centrum Służby Rodzinie (ul. Broniewskiego 1a).

Reklama

Bardzo ciekawy temat poruszą eksperci podczas panelu "Wizerunek rodziny w literaturze dla dzieci" (29 maja, godz. 12.00). "Zgłosili się do nas rodzice dziewczynki w wieku przedszkolnym. Ich córka dostała w przedszkolu zindywidualizowaną książeczkę opowiadającą o dziewczynce, której dom rodzinny jest strasznym miejscem. Dopiero pojawienie się eleganckiego, starszego pana w karecie, odmienia jej życie. Dziewczynka zostawia rodzinę i wybiera się z nim w podróż" - mówi Bilicki. "Zaniepokojeni rodzice obawiają się, że takie publikacje mogą być ukrytą formą propagowania pedofilii. Dlatego zaprosiliśmy ekspertów, żeby zastanowić się nad tym, jak powinniśmy reagować na podobne treści w bajkach - tłumaczy wicedyrektor Centrum Służby Rodzinie.

25 maja odbędzie się Pielgrzymka Rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach. Będzie jej przewodniczyć bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. W trakcie uroczystości małżeństwa obchodzące 25- i 50-lecie sakramentu małżeństwa otrzymają od abp. Marka Jędraszewskiego okolicznościowe pamiątki. Wręczona zostanie też statuetka "Maryja Matka życia" oraz odznaki "Zasłużony Służbie Rodzinie".

W ramach Łódzkich Dni Rodziny odbędzie się też warsztat "Jak rozmawiać z dziećmi o seksualności?" (24 maja, godz. 10.00), audycje radiowe w Radiu Plus Łódź i Radiu Niepokalanów (26 maja), sympozjum "Standardy wsparcia młodych rodziców" (27 maja, godz. 12.00), Dzień Matki dla podopiecznych Centrum Służby Rodzinie (28 maja, godz. 16.00), spotkanie absolwentów Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego czy dzień rodzicielstwa zastępczego w Centrum Służby Rodzinie połączony z XV Zjazdem Rodzin Adopcyjnych w 25-lecie Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego (31 maja, godz. 11.00, kościół Przemienienia Pańskiego w Łodzi).

Reklama

Tegoroczny cykl spotkań zakończy się 1 czerwca Marszem dla Życia i Rodziny oraz festynem "Rodzina się bawi" w parku na Zdrowiu. Marsz, organizowany przez Fundację Życie, będzie wspierać osoby wychowujące dzieci z Zespołem Downa. "W trakcie marszu rodzice będą opowiadać, jak uczą się swoich dzieci i jak wspierają je w rozwoju. Mam nadzieję, że uda nam się zebrać fundusze na zorganizowanie jesienią cyklu warsztatów dla rodziców dzieci z Zespołem Downa. Bo wspieranie ich nowoczesną wiedzą i przekazywanie umiejętności, to jest to, czego bardzo potrzebują" - tłumaczy Michał Owczarski z Fundacji "Życie". Marsz ruszy o godz. 14.00 z placu Wolności.

Festyn rozpocznie się o godz. 15.30. W jego trakcie wystąpi Mały Chór Wielkich Serc, zaplanowane są konkursy, zabawy i loteria fantowa oraz modelowanie fryzur, malowanie buzi, wyścigi w workach, kapsle, szczudła, zjazdy na linie, mini krykiet, strzelanie z łuku czy harcerska grochówka.

XXI Łódzkie Dni Rodziny organizuje Centrum Służby Rodzinie, Fundacja Służby Rodzinie "Nadzieja", Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej, Dom Samotnej Matki, stowarzyszenie Civitas Christiana, Oratorium św. Jana Bosko w Łodzi, ZHR, Wydział Duszpasterstwa Rodzin i łódzki Marsz dla Życia i Rodziny.

Honorowym patronem ŁDR jest abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

2014-05-20 16:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światowe Spotkanie Rodzin w liczbach

Boggy/Fotolia.com

Już 30 tys. osób zapisało się na Światowe Spotkanie Rodzin, które odbędzie się w sierpniu w stolicy Irlandii, Dublinie. 5,5 tys. wolontariuszy zgłosiło swoją dyspozycyjność, aby pomóc w organizacji tego wydarzenia.

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki. Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę