Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: o mediach - wyzwaniach i szansach na Forum Szkół Katolickich

BPJG

O prostej i skomplikowanej naturze mediów, o smartfonie w rodzinie i w szkole, ryzykownych zachowaniach dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy 32. Forum Szkół Katolickich. Dwudniowe spotkanie nauczycieli i pedagogów poprzedza Konferencja Dyrektorów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wybraliśmy kilka tematów i prelegentów, którzy mówić będą o problemach, wyzwaniach, ale i o wielkiej szansie np. ewangelizacyjnej czy promocyjnej, jaką niosą media - powiedziała s. Patrycja Garbacka z Zarządu Rady Szkół Katolickich.

Mottem tegorocznego spotkania są m.in. słowa z orędzia Jana Pawła II z okazji Światowego Dnia Środków Przekazu o tym, że internet będzie prawdziwie ludzką przestrzenią tylko wtedy, gdy świat, także w nim, będzie mógł poznać Dobrą Nowinę o zbawieniu. - Chcemy zastanowić się nad słowami papieża, który mówił, że dzięki internetowi na milionach monitorów pojawiają się miliardy obrazów, ale pytał też, o to czy z owej galaktyki obrazów i dźwięków wyłoni się twarz Chrystusa i da się słyszeć Jego głos - dodała przedstawicielka Rady Szkół Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chcemy poszukiwać prawdy, tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje, nawet jeśli trzeba iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł - zauważył ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Podkreślił, że wspólnie z dyrektorami i nauczycielami chcą podjąć refleksję nad tym, jak odbierać media, jak rozróżniać prawdę i fake newsy, jak reagować na konkretne sytuacje, ale też jak budować relacje z mediami w szkołach katolickich.

Jak podkreśla Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, edukacja także w obszarze medialnym, jest konieczna, by pomóc młodym w dobrym rozpoznawaniu tego ogromnego obszaru ich życia. - Wiemy, że np. informacja, która jest przekazywana natychmiast, może zawierać także nieprawdę, fałsz czy manipulację. Musimy o tym wiedzieć i musimy przygotować naszych uczniów do odbioru tego świata. Ja np. zachęcam młodych, by śledzili kilka programów informacyjnych różnych stacji i zobaczyli jak o jednym wydarzeniu można mówić w różny sposób - powiedział dyrektor.

Małgorzata Bak, wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Jeleniej Górze, zauważyła, że internet w dobie pandemii służył jako narzędzie do prowadzenia zajęć, ale niestety, ten czas, przyniósł wielkie spustoszenie w budowaniu relacji.

Reklama

- Widzimy jakie spustoszenie poczyniło nauczanie zdalne, nie bez powodu pomoc psychologiczno-pedagogiczna w większości szkół w tej chwili jest ukierunkowana na to, żeby pomóc młodym ludziom nawiązywać relacje z rówieśnikami, nauczycielami itd. - powiedziała.

Z kolei o. Paweł Brożyniak z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie spowodowała obudzenie wśród młodych wspólnych działań np. pomocowych. Platformą informacji i mobilizacji jest tu przede wszystkim internet. - Cała sytuacja na Ukrainie, wojna i fala uchodźców uruchomiły postawy prospołeczne, wyciągnęły wielu młodych z domu, zaczęli się interesować tym co dzieje na zewnątrz - powiedział jezuita.

Joanna Saja, pedagog ze szkoły podstawowej w Siniarzewie podkreśliła, że trzeba korzystać z technologii, „bo dzieci się tym świecie urodziły i one w tym świecie rozmawiać będą”. Jej zdaniem dzieci mają umiejętność korzystania z mediów, ale nie mają umiejętności dokonywania wyboru i racjonalnego podejścia. - Trzeba zatem uczyć je krytycyzmu, ostrożności, ale też konieczna jest praca z rodzicami, żeby mieli mądrość i cierpliwość. Czasami niektórzy rodzice nie mają świadomości, albo też nie chcą jej mieć, bo jest im z tym łatwiej – powiedziała pedagog.

Liczba uczniów w szkołach katolickich stale wzrasta. Mimo wielu negatywnych głosów, zwłaszcza w przestrzeni medialnej, nieprzychylnych Kościołowi, rodzice chętnie wybierają placówki prowadzone przez kościelne osoby prawne.

W tym roku szkolnym do różnych typów placówek, a jest ich 483: podstawówek (260), liceów (137), techników (22) czy szkół specjalnych (55) oraz artystycznych (9), uczęszcza ponad 74 tysiące dzieci i młodzieży. To wzrost o ponad 700 osób w stosunku do roku poprzedniego.

Reklama

Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

Rada Szkół Katolickich wspiera szkoły oraz ich organa założycielskie w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-11-24 16:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za śp. s. Maksymilianę Wojnar

Śp. s. Maksymiliana Wojnar

BPJG

Śp. s. Maksymiliana Wojnar

Na Jasnej Górze trwa modlitwa za zmarłą s. Maksymilianę Wojnar, prezentkę i wieloletnią sekretarz Rady Szkół Katolickich w Polsce. S. Maksymiliana zmarła w Krakowie, 17 lutego po ciężkiej chorobie w 77. roku życia i w 58. roku życia zakonnego.

Więcej ...

Życie jest najważniejsze [Felieton]

2024-04-15 14:00

Karol Porwich/Niedziela

Temat życia i śmierci od zawsze budzi dużo emocji. I nie chodzi tylko o moment odejścia z tego świata. Każdego dnia toczy się walka o ludzkie życie, to najbardziej niewinne, a coraz bardziej rozochocona lewicowa machina próbuje udawać, że to wszystko dla dobra Polek.

Więcej ...

Patron Dnia: Święty Benedykt Józef Labre, który „użyczył” twarzy Jezusowi

2024-04-16 08:26
Święty Benedykt Józef Labre

Domena publiczna

Święty Benedykt Józef Labre

Mówi się, że jego promieniująca świętością twarz fascynowała ludzi. Jednemu z rzymskich malarzy posłużyła nawet do namalowania oblicza Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 16 kwietnia wspominamy św. Benedykta Józefa Labre. Beatyfikował go Papież Pius IX w 1860 r., a kanonizował w 1881 r. Leon XIII. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Monti w Rzymie. Jest patronem pielgrzymów i podróżników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...