Reklama

Rodzina

Międzynarodowy Zarząd Spotkań Małżeńskich spotka się we Lwowie

Archiwum rodzinne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wczoraj we Lwowie zakończyło się spotkanie międzynarodowego Zarządu Dzieła „Spotkania Małżeńskie”. Najważniejszym dokumentem, który powstał jest list Liderów Dzieła, Ireny i Jerzego Grzybowskich, do wszystkich wspólnot Spotkań Małżeńskich, szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wobec wydarzeń na Ukrainie.

W liście tym czytamy m.in.: „Troszcząc się o dialog w małżeństwie i rodzinie, ogarniamy dialogiem człowieka jako całość, zgodnie z jego antropologicznym jestestwem. Małżeństwo jest jedną ze sfer przeżywania naszego człowieczeństwa. I tak jak warunkiem dialogu w małżeństwie i przejawem miłości małżeńskiej jest szczerość, prawda i zaufanie, tak we wszystkich innych sferach potrzebne są te same wartości. Nade wszystko zaś potrzebna otwartość na poznanie prawdy, dążenie do niej z miłością i świadomością niedoskonałego jej widzenia.

W aktualnej sytuacji w Europie środkowo-wschodniej szczególnego znaczenia nabierają słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21). Zło zwyciężamy dobrem, gdy pomimo lęków, niepokoju i zwątpienia, nadal prowadzimy wszystkie formy pracy Spotkań Małżeńskich w krajach i społecznościach, które czują się zagrożone, gdy dbamy o dojrzałość emocjonalną i prawdę w relacjach międzyludzkich, gdy budujemy zaufanie. Tymczasem Szatan usiłuje rozbić więź między ludźmi. Manipuluje prawdą i emocjami. Dlatego tak ważne jest prowadzenie i uczestniczenie we wszystkich formach pracy i sposobach działania Spotkań Małżeńskich, które kształtują dojrzałość emocjonalną, budują zaufanie. Dodawajmy ich uczestnikom wiary, nadziei i miłości! Dar dialogu pomaga stawać się podmiotem w relacjach międzyludzkich, a nie przedmiotem manipulacji. Odnawia godność osoby ludzkiej. „Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu…” (Rz 12,2) uczy nas św. Paweł. Dialog, według zasad Spotkań Małżeńskich, pomaga nam w takim odnawianiu umysłu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważna jest nasza solidarność, nasza wspólnota międzynarodowa skupiona wokół Pana Boga, bogata Nim, bogata Jego darem dialogu i Jego darami męstwa, roztropności, mądrości, rozumu, umiejętności, rady, pobożności i bojaźni Bożej we wszystkich krajach, we wszystkich naszych wspólnotach. Te dary są nam potrzebne w dialogu z Panem Bogiem i drugim człowiekiem, szczególnie w sytuacji, gdy szatan będzie usiłował rozbić nasze narody i naszą wspólnotę w myśl rzymskiej zasady „divide et impera”. Będzie próbował robić to w małżeństwach, ale mogą być podejmowane próby manipulowania dialogiem i wbijania klina także pomiędzy nasze wspólnoty w krajach, w których pracujemy. Mogą być podejmowane próby rozbicia wspólnoty Spotkań Małżeńskich od środka, od wewnątrz, we wspólnocie danego kraju poprzez insynuacje, manipulowanie uczuciami i opiniami, podważaniem zaufania. Nasza reakcja będzie sprawdzianem dialogu jako drogi duchowości nas wszystkich. Dlatego zalecamy wielką troskę o tę duchowość. Odnawiając więź małżeńską, wyzwalając ją od przemocy, manipulacji i różnego rodzaju zniewolenia, odnawiamy godność osoby ludzkiej w ogóle. Niech wspólnoty Spotkań Małżeńskich promieniują tymi wartościami także na zewnątrz!

Reklama

Wyzwaniem jest kwestia dialogu i jego granic w obliczu wojny. Jest dylematem moralnym, szczególnie w kontekście duchowości dialogu, wojna obronna. Najważniejsza jest w niej motywacja działań i pełny odwagi dialog z Panem Bogiem, wsłuchanie się w Niego, rozumienie obrony koniecznej - własnej i narodów. Potrzebne jest dzielenie się z Panem Bogiem rozterką duchową w tej kwestii i podejmowanie decyzji zgodnych z sumieniem. Najważniejsze jest, aby uchronić się od nienawiści nawet w sytuacjach skrajnych. W kontekście ostatnich wydarzeń szczególnej uwagi potrzebuje współpraca katolicko-prawosławna, jaką podjęliśmy w Spotkaniach Małżeńskich. Z uczuciem wewnętrznego pokoju dbamy, by nasz dialog był prowadzony nadal w prawdzie, szczerości, wolności i zaufaniu. Nie obawiamy się dzielenia uczuciami trudnymi. Dbamy też o to, żeby dialog ten nie był, nawet podświadomie, nośnikiem rosyjskiej polityki imperialnej. Nasza współpraca na fundamencie Ewangelii, na miłości Pana Boga i bliźniego, może być drogą „odnawiania umysłu” w duchu słów św. Pawła.

Naszą modlitwą ogarniamy Animatorów i uczestników weekendów nie tylko na Ukrainie, ale i w innych krajach Europy Wschodniej, które dotyka zagrożenie. Szczególną modlitwą otaczamy naszych prawosławnych przyjaciół w Rosji, dla których przeżywanie obecnych wydarzeń, zgodnie z zasadami dialogu, jest wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Prosimy dobrego Boga, by pomógł każdemu z nas odczytać znaki czasu w obecnych wydarzeniach i naszą postawę wobec nich.

Reklama

Liderzy Spotkań Małżeńskich
Irena i Jerzy Grzybowscy
Wraz z uczestniczącymi z zebraniu Zarządu małżeństwami z Białorusi, Łotwy i Ukrainy”

Spotkania Małżeńskie na Ukrainie nie przerwały działalności rekolekcyjnej. W marcu odbyły się kolejne zamknięte rekolekcje dla małżeństw we Lwowie i w Drohobyczu. Prowadzone są także systematycznie m.in. na Litwie, w obwodzie kaliningradzkim i na Mołdawii. Więcej informacji na www.spotkaniamalzenskie.pl

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-03-25 19:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abyśmy byli jedno...

Adobe Stock

Razem się modlimy, razem pracujemy i razem cierpimy z powodu braku możliwości wspólnego przystępowania do Komunii św. – mówią żyjący w małżeństwach mieszanych.

Więcej ...

Wielkopostna droga bezdomnych z okolic Watykanu

2024-03-27 17:23

Adobe.Stock

Z misją zaniesienia nie tylko wsparcia materialnego, ale i Słowa Bożego wyszły do bezdomnych mieszkających w okolicach Placu św. Piotra siostry klaretynki. Z przesłaniem zapowiadającym radość Wielkanocy wyruszyły w miejsca, gdzie ludzie wielu narodowości żyją często na kartonach, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei. Na progu Wielkiego Tygodnia misjonarki zorganizowały dla ubogich, bezdomnych i samotnych nabożeństwo pokutne, z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...