Reklama

Kultura

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

Reklama

Wiele pieśni maryjnych w Polsce powstało w środowiskach twórców ludowych, którzy kult Maryi szerzą nie tylko śpiewem, lecz także rzeźbą i malarstwem. Niemal w każdym zakątku Polski odnajdziemy twórców, którzy w sposób charakterystyczny dla swojego regionu przedstawiają Matkę Bożą. W kalendarzu zamieściliśmy wizerunki Maryi w stylu charakterystycznym dla Podhala, namalowane na szkle przez panią Marię Gąsienicę-Gładczan. Widoczne są w nich inspiracje obrazami wyznaczającymi kanon ikonografii maryjnej w Ko-ściele w Polsce i na całym świecie; rozpoznamy więc wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Różańcowej, Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ale są wśród nich również inspirowane pobożnością ludową, jak ten przedstawiający Maryję jako małą dziewczynkę i Jej mamę – św. Annę. Pełna kolorów paleta, zawierająca charakterystyczne, ozdobne ornamenty góralskie – parzenice, i niemal dziecięca, prosta forma przekazu pomagają przeżywać wiarę w sposób pokorny i radosny.

Pobożność ludowa, jeśli jest zgodna z nauką Kościoła, staje się cenną siłą w ewangelizacji, w katechezie, a przede wszystkim w przekazywaniu wiary następnym pokoleniom. Święty Jan Paweł II tak o niej pisał w przesłaniu do Zebrania Plenarnego Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów we wrześniu 2001 roku: „pobożność ta jest wyrazem wiary, która skupia w sobie elementy kultury określonego środowiska i uzewnętrznia oraz w sposób żywy i skuteczny pobudza wrażliwość uczestników. Ludowa pobożność, wyrażająca się w różnorodności form, jeśli jest autentyczna, wypływa z wiary i z tej racji winna być należycie ceniona i rozwijana”.

Cieszymy się, że sięgają Państwo po nasz kalendarz, który wydajemy od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, i życzymy, aby 2022 rok był dla Państwa czasem szczególnego wstawiennictwa Maryi i pełnego zaufania Bogu, czasem doświadczania duchowego pokoju i dzielenia się Bożą miłością, czasem radosnego świadczenia o Panu Jezusie w codzienności, pełnej również ludzkich sukcesów.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia - kalendarium

saveriolafronza/pl.fotolia.com

Jutro 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek zainauguruje Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Potrwa on do 20 listopada 2016.

Więcej ...

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

2021-10-01 07:00

Foto: Canva

1 października rozpoczynamy naszą modlitewną akcję #NiezbędnikRóżańcowy. Na początek kilka porad - jak dobrze modlić się na różańcu. Przy takim sposobie odmawiania Różańca każda tajemnica jest jakby małą liturgią słowa. Kto tak będzie odmawiał Różaniec, ten nie popadnie w „klepanie pacierzy”.

Więcej ...

Św. Krzyż: Przy bazylice ustawiono krzyż morowy

2021-10-24 18:50

PAP

Przy bazylice na Świętym Krzyżu stanął w niedzielę sześciometrowy krzyż morowy tzw. karawaka. Krzyż ma upamiętnić ofiary epidemii koronawirusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Czy znasz modlitwę starszą od różańca?

Wiara

Czy znasz modlitwę starszą od różańca?

#NiezbednikKatolika: Różaniec święty w objawieniach...

Kościół

#NiezbednikKatolika: Różaniec święty w objawieniach...

Panie, odmień los Kościoła

Wiara

Panie, odmień los Kościoła

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Kościół

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Kościół

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

Wiara

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...