Reklama

Niedziela Lubelska

Powrót braci studenckiej

Archiwum Centrum Wolontariatu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od października Lublin wyraźnie odmładza się, niemal co piąty mieszkaniec jest studentem.

Niemal cały pierwszy rok studiów Helena spędziła przed laptopem. Zupełnie inaczej wyobrażała sobie życie akademickie, ale przyszła pandemia. Ze swojego roku dziewczyna zna osobiście dwie osoby, pozostałych prawie sto to ikonki z twarzami na komputerze. Miała nadzieję, że na drugim roku wszystko wróci do normy, okazuje się jednak, że będzie to wersja hybrydowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zderzenie z pandemią

Rektorzy lubelskich uczelni, od najstarszego KUL-u po najmłodszą, startującą w tym roku Akademię Zamojską, z niepokojem patrzą na statystyki zakażeń, to one dyktują standardy studiowania. Powrót do zajęć wyłącznie w trybie stacjonarnym jest raczej wykluczony; dobrze, jeżeli da się utrzymać formę hybrydową, trochę zajęć w budynkach, a reszta przez internet. Najmocniej te zmiany odczuwają nowi studenci, spragnieni kontaktu z nowymi znajomymi i fizycznej możliwości poznania choćby murów swoich szkół.

W siedmiu ośrodkach akademickich w naszym regionie naukę podejmie ponad 70 tys. studentów, w tym blisko 10 tys. z zagranicy. Po młodzieży z Ukrainy na drugim miejscu są Białorusini. Duża liczba żaków zza Bugu to efekt sytuacji na Białorusi; studenci stamtąd korzystają obecnie bardzo licznie z rządowego programu im. Konstantego Kalinowskiego, który funduje im bezpłatne studia m.in. w Lublinie, Chełmie i Puławach. Z Brześcia czy Pińska do Lublina jest bardzo blisko, dlatego chętnych nie brakuje, tych zwłaszcza z polskim korzeniami.

Fala młodości

Od października Lublin wyraźnie odmładza się, niemal co piąty mieszkaniec jest studentem. Mniej to zjawisko widoczne jest w innych miastach, choć i one starają się wychodzić z ofertą dla młodzieży akademickiej. W okolicach Politechniki i Uniwersytetu Medycznego wyrosło mnóstwo prywatnych akademików zapełnianych przez żaków, niedawno dołączył także Chełm, gdzie oddano do użytku pierwszy dom studencki. Ogłoszeń podjęcia pracy jest mnóstwo, dorabiać można w restauracjach, sklepach i w opiece nad osobami starszymi. Dla bardziej ambitnych ciekawą ofertę mają inkubatory przedsiębiorczości w specjalnej strefie ekonomicznej. Jeżeli pandemia pozwoli, nie zabraknie dobrych propozycji ze strony studenckich klubów czy aren sportu akademickiego.

Reklama

Student szuka Boga

Wobec tak intensywnego nasycenia bracią studencką staje szesnastu duszpasterzy akademickich. Czołową rolę odgrywają ośrodek jezuicki przy KUL i dominikański na lubelskim Starym Mieście. W tradycyjnych już formach duchowego wzrostu pomagać mogą wspólnoty charyzmatyczne, licznie obecne w Lublinie czy w Chełmie. Grupy akademickie mają również oazy, KSM, Focolari i Chemin Neuf.

Jezuici zapraszają do Todo Modo, szkoły kontaktu z Bogiem oraz do Strumieni Życia, wspólnot opartych na głębszym poznaniu Pana Boga i oddania Mu życia. Dominikanie postawili na formy bardziej dyskusyjne. „Hamak i Dym” to wieczorne rozmowy na aktualne tematy związane z Kościołem i zmianami cywilizacyjnymi. Przy DA Łukasz (Uniwersytet Medyczny) gorące tematy bioetyczne podejmuje jedyna kobieta w lubelskim duszpasterstwie s. Barbara Cholewa.

Wszystkie uczelnie, nawet prywatne, mają liturgie akademickie, sprofilowane rekolekcje i dyżury spowiedników. Wspólną inicjatywą na „dobry początek” jest październikowa pielgrzymka do Wąwolnicy oraz możliwość ukończenia kursów przedmałżeńskich. Spragnieni głębszych motywów duchowych znajdą je u karmelitów, salezjanów, pallotynów czy ojców i sióstr białych. Niezastąpioną rolę odgrywają osobowości duszpasterzy. Przed wojną porywał studentów ks. Stefan Wyszyński, potem w latach 50. XX wieku ks. Karol Wojtyła, a w czasach stanu wojennego ks. Franciszek Blachnicki

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-28 04:48

Wybrane dla Ciebie

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Więcej ...

Każdy znalazł coś dla siebie

2024-04-18 12:56

Katarzyna Krawcewicz

"Wsiąść do pociągu" rozgrywane w holu Uniwersytetu Zielonogórskiego

Koło Akademickie KSM zorganizowało na Uniwersytecie Zielonogórskim wieczór z planszówkami.

Więcej ...

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous