Reklama

Niedziela Wrocławska

Rocznica narodzin dla nieba bł. Edmunda Bojanowskiego.

Marek Zygmunt

W katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu obchodzono 150. rocznicę narodzin dla nieba bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. 

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości uczestniczyły członkinie tego zgromadzenia z Polski oraz z Czech, Słowacji i Kamerunu, na czele z Przełożoną Generalną s. Dąbrówką Augustyn. Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów współpracujących z tym Zgromadzeniem przewodniczył metropolita wrocławski, ks. abp Józef Kupny. Zabierając głos na początku Eucharystii ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry  przypomniał, że w latach 1832-1836 bł. Edmund Bojanowski przybył do Wrocławia, gdzie jako student Wydziału Nauk Filozoficznych Uniwersytetu Wrocławskiego nawiązywał przyjaźnie, tłumaczył dzieła klasyków literackich i korzystał z bogactwa kulturowego i duchowego miasta. Mieszkał przy ul Katedralnej 9 i uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Akademickiego działającego przy Kościele Świętego Krzyża. -Ta Eucharystia jest sprawowana na uwielbienie Boga i dziękczynienie za osobę i charyzmat bł. Edmunda Bojanowskiego w 150. rocznicę Jego narodzin dla nieba i z prośbą o dar rychłej kanonizacji- stwierdził ks. Cembrowicz.

W homilii metropolita wrocławski  wskazał na dzienniki bł. Edmunda, w których na pierwszy plan wysuwa się Jego niezwykła wiara w Bożą Opatrzność i Boże prowadzenie oraz ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Czego Pan Bóg ode mnie oczekuje?”. Nie, jakie są moje plany, ale czego Bóg chce ode mnie. Kaznodzieja wskazał, że bardzo często w zapiskach bł. Edmunda można znaleźć myśl rozpoczynającą się od słów: "Rano zesłał mi Pan” I tu pojawiają się różne postacie; chłopiec, robotnik, poszukujące pomocy kobiety. Każdy człowiek był dla Niego darem Pana Boga. Przy Panu Jezusie był obecny nie tylko na Eucharystii, czytając Pismo Święte, ale tak naprawdę w całym swoim myśleniu i spojrzeniu na świat. Te spotkania z Panem Jezusem sprawiły, ze miał mentalność bliską Panu Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

-Był prekursorem nauki Soboru Watykańskiego II. Jego wizja apostolatu świeckich jest wciąż aktualna. Dlatego dziś prosimy, abyśmy pozostali wierni temu dziedzictwu, które nam pozostawił i na tym fundamencie szukali nowych forma apostolatu adekwatnych do dzisiejszych czasów - apelował kończąc homilię ks. abp Józef Kupny.

Reklama

Siostra M. Dąbrówka Augustyn, zbierając głos na zakończenie Eucharystii, mówiła o założycielu zgromadzenia. Podkreśliła m.in., że bł. Edmund był tym, o którym św. Jan Paweł II powiedział, że umiał gromadzić różne środowiska wokół dobra, stać przed nami jako świadek wiary, świecki apostoł, wychowawca, literat, student Uniwersytetu Wrocławskiego, ojciec Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. - Proszę Księdza Arcybiskupa o Błogosławieństwo,o to, abyśmy na co dzień mogły żyć charyzmatem służby pokornej i prostej w dziele wychowania ,odczytania znaków życia i realizować w naszym życiu powołanie do świętości - apelowała s. D. Augustyn.

Mszę św. poprzedziła modlitwa przy pomniku bł. Edmunda Bojanowskiego oraz program słowno-muzyczny przybliżający postawę bł. Edmunda Bojanowskiego zaprezentowany przez dzieci z przedszkola prowadzonego we Wrocławiu przez Siostry Służebniczki przybliżający osobę błogosławionego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-27 09:04

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

Więcej ...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06
Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Więcej ...

Zaszczytna funkcja

2024-04-16 13:48

Mateusz Góra

– To duża odpowiedzialność, ale też w pewien sposób wyróżnienie, bo posługiwanie bezpośrednio przy biskupie to zaszczyt – przyznaje jeden z uczestników kursu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Wiadomości

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny