Reklama

Wiara

Eucharystii nie można zastąpić transmisją ani jakąkolwiek aktywnością

Karol Porwich/Niedziela

Możemy prowadzić różne działania polityczne, gospodarcze, społeczne, ale one wszystkie są ograniczone czasem i zasięgiem geograficznym, i wcześniej czy później się wyczerpią. Eucharystia natomiast przynosi życie wieczne, przekracza wszelkie bariery i jest spotkaniem z żywym Bogiem, którego nie można zastąpić żadną inną aktywnością ani telewizyjną transmisją - przypomina w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP uczestniczy w Budapeszcie w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI metropolita poznański, znaczenia spotkania, który w tym tygodniu trwa na Węgrzech nie można w pełni zrozumieć bez świadomości, że jest on kontynuacją Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w Budapeszcie w 1938 r. i który miał wielkie znaczenie zarówno dla Kościoła na Węgrzech, jak też w całej Europie, która wkrótce potem musiała stawić czoła okrucieństwom wojny.

- Pierwszy kongres był przygotowywany tutaj w przy okazji 900-lecia chrztu Węgier. Odbył się w dramatycznych czasach, na rok przed wybuchem II wojny światowej, kiedy ta wisiała już w powietrzu, a Hitler zabronił Niemcom udziału w tym wydarzeniu. Był to swego rodzaju znak, że ten, kto występuje przeciwko Eucharystii jest niebezpiecznym człowiekiem – mówi abp Gądecki. Jak dodaje, Polacy powinni pamiętać o tym wydarzeniu także ze względu na udział kard. Augusta Hlonda, ówczesnego prymasa Polski, który właśnie w Budapeszcie zadał profetyczne pytanie: kiedy nadejdą owe Pentecostes Slavae [Pięćdziesiątnica Słowian - KAI]?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Do tego pytania o to, kiedy nadejdzie czas Pięćdziesiątnicy Słowian, kiedy narody słowiańskie będą mogły w swoim języku sławić Boga, nawiązał po latach Jan Paweł II podczas spotkania z młodzieżą w Gnieźnie, w 1979 r. I miało ono podwójne znaczenie: dotyczyło zarówno rozszerzenia liturgii na języki słowiańskie, jak też pokonanie okropnej bariery politycznej, która rzutowała na życie całych pokoleń Europejczyków - przypomina hierarcha.

Przewodniczący KEP podkreśla, że Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny zwraca uwagę na to, iż niezależnie od okoliczności historycznych i politycznych, chrześcijanie powinni wciąż na nowo powracać do nieprzemijającej wartości Eucharystii.

- Możemy prowadzić różne działania polityczne, gospodarcze, społeczne, ale one wszystkie są ograniczone czasem i zasięgiem geograficznym i wcześniej czy później się wyczerpią. Eucharystia natomiast przynosi życie wieczne, przekracza wszelkie bariery i jest spotkaniem z żywym Bogiem, którego nie można zastąpić żadną inną aktywnością ani telewizyjną transmisją - wskazuje metropolita poznański.

Reklama

Nawiązując do doświadczeń pandemii, abp Gądecki podkreślił, że w wielu miejscach na świecie stała się ona powodem pewnego ucisku Kościoła, a trwający Kongres jest niejako odpowiedzią na tęsknoty i trudności, z którymi w ostatnich miesiącach mierzyło się wielu chrześcijan na świecie.

Podziel się cytatem

Reklama

– W niektórych państwach stała się ona powodem zamknięcia kościołów na długie miesiące. Znamienna jest dla mnie wypowiedź jednego z europejskich ministrów, odpowiedzialnego za sprawy religijne, który, pytany o ponowne otwarcie kościołów, powiedział, że jego zadaniem nie jest ich otwieranie, ale zamykanie – wskazuje hierarcha, podkreślając, że zróżnicowane postawy wobec tego samego zagrożenia, jakie stanowiła pandemia, wprowadziło zamęt i sprawiło, że wielu chrześcijan zaczęło odczuwać głód Eucharystii.

Reklama

Pytany o to, czy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie, wizyta papieska na Węgrzech i Słowacji oraz beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego – trzy ważne wydarzenia, które przypadają niemal w tym samym czasie – mają szanse zwrócić oczy Kościoła na tę część Europy, abp Gądecki wyraża nadzieję, że tak się stanie i że będzie to okazja do dania świadectwa przez chrześcijan Europy Środkowej i Wschodniej.

– Ta część Starego Kontynentu ma wielu męczenników, o wiele więcej niż Europa Zachodnia. Jeśli wziąć pod uwagę męczenników rosyjskich, to mówimy o wielomilionowej społeczności, która straciła życie dla wiary. Pamięć o tych heroicznych osobach, które nie uważały oddania życia ze względu na Chrystusa za stratę, to wielki znak, którego potrzebuje dziś Europa. Wprawdzie nawrócenie jest aktem osobistym, a nie dokonywanym przez cały naród, niemniej jednak pewna wrażliwość narodów środkowoeuropejskich na wartości duchowe jest dziś potrzebna, jako świadectwo dla społeczności, które cechuje myślenie jedynie racjonalne – mówi abp Gądecki.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny potrwa w Budapeszcie do niedzieli 12 września. Jego kulminacją będzie Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka. W spotkaniu bierze udział około 200-osobowa grupa pielgrzymów z Polski i wspólnot polonijnych.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-09 15:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ofiara Baranka

Wiesław Ochotny

„Ofiaruję Tobie, Panie mój, całe życie me, cały jestem Twój aż na wieki”… jakże często z drżeniem serca, pomni niedoskonałości swej ofiary składanej Bogu, wyśpiewujemy słowa tej pieśni. Warto uświadomić sobie wartość Ofiary Baranka, który naszym małym ofiarom nadaje sens nieśmiertelności.

Więcej ...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...