Reklama

Wiadomości

Para prezydencka przybyła na Węgry

prezydent.pl

Polska para prezydencka przybyła w środę wieczorem do Budapesztu. W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Węgier, a także przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier; Andrzej Duda zostanie też uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"To będzie już szósta oficjalna wizyta prezydenta na Węgrzech. Do tej pory odbyło się dwanaście spotkań dwustronnych i w ramach Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Węgier. To pokazuje jak dobre, jak bliskie są relacje między Polską a Węgrami" - mówił PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Pierwszym punktem wizyty jest spotkanie w czwartek z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Najpierw prezydenci rozmawiać będą w cztery oczy, następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent Duda spotka się także z premierem Węgier Victorem Orbanem, a następnie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koverem.

"Prezydent w czasie rozmów będzie poruszał kwestie dotyczące relacji dwustronnych: politycznych, gospodarczych oraz kulturalnych; spraw dotyczących wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także w ramach inicjatywy Trójmorza. Z całą pewnością jednym z tematów, który pojawi się podczas rozmów będzie kwestia bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w związku z kryzysem wywołanym działaniami ze strony białoruskich władz" - zapowiedział Kolarski.

Wizyta pary prezydenckiej na Węgrzech zakończy się ceremonią odznaczenia prezydenta Dudy Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi.

To najwyższe odznaczenie przyznawane głowom innych państw zostało przyznane Andrzejowi Dudzie 15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 r. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

"To wielki zaszczyt dla prezydenta RP, otrzymuje najwyższe państwowe odznaczenie z rąk prezydenta Węgier. To odznaczenie jest świadectwem doskonałych relacji między naszymi państwami" - podkreślił minister Kolarski.

Reklama

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął Prezydent Węgier Janos Ader, który w uzasadnieniu podkreślił szczególne zasługi i osobiste zaangażowanie prezydenta Dudy w rozwijanie stosunków Polski i Węgier, w tym liczne inicjatywy skierowane na pogłębianie tradycyjnie przyjaznych stosunków międzypaństwowych, aktywne zaangażowanie w popularyzację wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego obu krajów, a także znaczący wkład w realizację interesów Polski i Węgier na forum Unii Europejskiej i w dialogu regionalnym. Jednocześnie prezydent Węgier z uznaniem ocenił zaangażowanie prezydenta Dudy we wzmacnianie kontaktów politycznych i społecznych pomiędzy krajami, w tym podczas corocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowanych od 2007 r. w dniu 23 marca.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

Z Budapesztu Aleksandra Rebelińska(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ kib/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-09-08 19:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z Pierwszą Damą

Niedziela podlaska 8/2021, str. I

Wirtualne spotkanie może być równie owocne i fascynujące, jak na żywo

Archiwum Kancelarii Prezydenta

Wirtualne spotkanie może być równie owocne i fascynujące, jak na żywo

Agata Kornhauser-Duda spotkała się 10 lutego on-line z uczestnikami i kadrą Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous