Reklama

Niedziela Przemyska

1. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Rolniczych w Strachocina

Eucharystii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz

archiwum parafii

Eucharystii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, w sobotę, 26 czerwca odbyła się 1. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Rolniczych. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

Przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy zebranych powitał Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Pielgrzymujemy do Patrona Polski i tego miejsca w nadziei, że Święty, których pochodził z rodziny rolniczej spojrzy na nas łaskawym okiem i uprosi pomoc z nieba byśmy dobrze służyli ojczyźnie przez zaangażowanie na rzecz polskiego rolnictwa. Jesteśmy tutaj, aby św. Andrzej uprosił mądrość dla wszystkich związanych z branżą rolniczą – powiedział minister. – Zależy nam na Polsce. Oby święty Andrzej czuwał nad nami i by rolnicy byli chlubą Ojczyzny – dodał parlamentarzysta.

W homilii skierowanej szczególnie do rolników bp Leszek Leszkiewicz zwrócił uwagę na to, że na polskiej wsi, w polskich rodzinach może nie było zbyt wielu wykształcony gospodarzy. – Ale na tej polskiej wsi była szczera wiara. Była taka świadomość, że „bez Boga ni do proga”. Polski chłop po prostu wierzył – stwierdził delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników. Rolnik wiązał swoją prace z wiarą i Bogiem.

Reklama

Dziś Polacy stoją wobec potężnego zadania, żeby pokazać zaufanie Panu Bogu i swoją wiarę. – To od nas tak wiele zależy czy w naszych rodzinach będzie przechowywana i przekazywana Ewangelia. Możemy się jej wstydzić, możemy ją odrzucać, możemy pójść taką droga, że zostaną nam jakieś elementy dekoracyjne wiary katolickiej, Ale wtedy będziemy kłamali. Wtedy sami wewnętrznie będziemy pogubieni, nieszczęśliwi i sami będziemy też siewcami nieszczęścia – ostrzegał hierarcha.

Biskup zwrócił uwagę na trzy ważne elementy. – Miejmy zawsze w świadomości, że otrzymaliśmy wiarę od naszych ojców. Pan Bóg patrząc na nas widzi, co zrobiliśmy z wiarę, która przekazali nam nasi przodkowie – przypominał kaznodzieja. Dlatego nie można zmarnować tego dziedzictwa i przynależności do Boga. – My możemy dać choremu światu lekarstwo: wiarę w Boga, który jest Ojcem i pragnie spotkania z każdym z nas – dodał.

Drugim elementem jest tradycja. – Polska wieś, polski chłop, polskie gospodarstwa chcą być nowoczesne. I bardzo dobrze, bo tej nowoczesności potrzebują. Ale prawdziwy rozwój, prawdziwa nowoczesność nie oznacza, że wstydzić się trzeba tradycji, że wstydzić się trzeba takiego stylu życia, w którym wyrośliśmy. W klimacie którego tyle dobrych rzeczy powstało – powiedział bp Leszkiewicz mając na myśli szczególnie te tradycje religijne, które ubogacają rodzinę.

Reklama

Szczególnie chodzi o rodzinna modlitwę. – Zaczynajmy dzień i kończmy dzień z Panem Bogiem. Nie wstydźmy się, że na naszych ścianach wisi krzyż, święty obraz. Nie wstydźmy się błogosławić dzieci, bo to błogosławieństwo jest wam potrzebne – apelował hierarcha.

Trzecim ważnym aspektem, na który zwrócił uwagę Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników jest miłość w rodzinie. – Rodzina jest szczęśliwa wtedy, kiedy to najmłodsze pokolenie, dzieci widzą, że mama kocha tatę, a tato kocha mamę. Tu nie trzeba jakiś wielkich studiów, nie trzeba jakiś wielkich dociekań, ale po prostu decyzji woli – wyjaśniał biskup.

Niestety zapewne współczesny świat będzie naigrywał się z polskiej rolniczej rodziny. – Ci, którzy będą poza tym środowiskiem rolniczym będą się śmiali z tradycyjnej rodziny. Będą ją pokazywali w Polsce i za granicą, jako zacofaną, jako godną ubolewania. Będą wskazywali jako hamulec takich rozwojów, które są budowane na różnych ideologiach. Ale my się tym nie martwmy. Zaufajmy Panu Bogu – prosił kaznodzieja.

Na zakończenie bp Leszek Leszkiewicz życzył wszystkim rolnikom, wszystkim rolniczym rodzinom i wszystkim, którzy służą polskiej wsi takiej radości z tego, że służą pięknej sprawie. – Życzę Bożego błogosławieństwa i tego, byście się tym błogosławieństwem mogli cieszyć. Niech tak się stanie! – zakończył homilię kaznodzieja.

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, ks. prał. Józef Niżnik podziękował wszystkim za obecność i za zawierzenie polskich rolników temu wyjątkowemu Patronowi Polski.

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzyma Rodzin Rolniczych do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie rozpoczęła się rozważaniem Drogi Krzyżowej na Bobolówce. Następnie celebrowana była uroczysta Eucharystia, a po niej zostały złożone wieńce przy pomniku patriotycznym.

2021-06-28 09:46

Wybrane dla Ciebie

Święty Cyprian

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Więcej ...

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55
Pątnicy u kresu pielgrzymki

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Więcej ...

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56
Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku