Reklama

Świat

Abp Mokrzycki nadal przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Mieczysław Mokrzycki

Jarosław Ciszek

Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy na drugą kadencję pozostał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki – powiedział KAI biskup charkowsko-zaporoski Marian Buczek, którego kolejny raz wybrano na sekretarza Konferencji. Z kolei jej wiceprzewodniczącym został wybrany abp Piotr Malczuk, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej. Wyborów dokonano na XLII posiedzeniu konferencji episkopatu, które odbyło się 15 listopada w Wyższym Seminarium Duchowym w Brzuchowicach k. Lwowa.

Przed rozpoczęciem obrad biskupi łacińscy spotkali się w Domu Rekolekcyjnym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Brzuchowicach z członkami Synodu Biskupów tego Kościoła i dwoma biskupami greckokatolickiej eparchii (diecezji) mukaczewskiej sui iuris, odbyli wspólne rekolekcje i braterskie posiedzenie. W obradach uczestniczył również nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Thomas Edward Gullickson.

Reklama

Z okazji 80. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie konferencja episkopatu łacińskiego wystosowała komunikat, który ma być odczytany we wszystkich parafiach – powiedział bp Buczek. Biskupi wezwali duchowieństwo i wiernych do wspólnej modlitwy za ludzi, którzy zginęli z powodu śmierci głodowej oraz do dzielenia się pokarmem z potrzebującymi.

Został także przyjęty List na Święto Świętej Rodziny, który będzie czytany w grudniu. Dużo miejsca poświęcono w nim zagrożeniu ze strony tak zwanej ideologii gender, „która teraz niszczy rodziny, młodzież”, i temu jak na to powinni patrzeć wierzący i reagować od małego – zaznaczył bp Buczek.

Z kolei dr Aleksander Bokotej z Zakarpacia wygłosił referat na temat ekologii. „Już od kilku lat organizujemy w Użgorodzie międzynarodowe ekumeniczne konferencje naukowe z udziałem naukowców z Ukrainy, Polski, Słowacji, Węgier i duchowieństwa różnych Kościołów i wyznań” – powiedział KAI dr Bokotej.

2013-11-18 15:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odessa: Msza św. w katedrze łacińskiej za ofiary tragicznych starć

[ TEMATY ]

Kościół

Ukraina

Bożena Sztajner/Niedziela

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Odessie biskup odesko-symferopolski Bronisław Bernacki wystosował list pasterski. Zaprosił także wszystkich kapłanów i wiernych do udziału w Mszy św. za ofiary konfliktu, która zostanie odprawiona dzisiaj wieczorem w odeskiej katedrze łacińskiej.

„Drugi już raz w ciągu ostatnich miesięcy teren naszej diecezji stał się miejscem przerażających wydarzeń. Najpierw z wielkim niepokojem byliśmy świadkami aneksji Krymu, a w miniony piątek sama Odessa stała się polem bitwy. Z głęboką troską obserwuję nasilanie się agresji i coraz częstsze zamieszki w różnych częściach kraju” - napisał bp Bernacki. Zdaniem hierarchy, tragiczne w swoim przebiegu piątkowe wydarzenia w Odessie jasno pokazują, że za tymi zamieszkami stoją siły spoza tego miasta i spoza Ukrainy.
„Patrząc na poległych w tych zamieszkach i widząc cierpienia wielkiej liczby rannych, pragnę wezwać wszystkich chrześcijan bez względu na ich przynależność wyznaniową do wspólnej i bezustannej modlitwy o pokój. Jednocześnie zapraszam na Mszę świętą żałobną za wszystkie ofiary tych starć niezależnie od tego, po której stronie konfliktu zmarli ci stali” – czytamy w liście.
Bp Bernacki zwrócił się z prośbą do wiernych o zachowanie spokoju i niepoddawanie się prowokacjom. „Wzywam Was także do głębokiej modlitwy w intencjach naszej ojczyzny. Pragnę także zwrócić się z apelem do wszystkich sił politycznych w kraju i zagranicą o natężenie wysiłków mających na celu zapewnienie pokoju w Ukrainie i zatrzymanie eskalacji przemocy. Proszę społeczność międzynarodową o wzmocnienie nacisków politycznych i ekonomicznych na tych, którzy wspierają przemoc, opłacają prowokatorów i separatystów oraz zaopatrują ich w broń” – zaapelował bp Bronisław Bernacki.
W wyniku starć między zwolennikami jedności Ukrainy a uzbrojonymi prorosyjskimi demonstrantami i pożaru siedziby związków zawodowych w Odessie, do jakich doszło 2 maja, zginęło ponad 30 osób.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję