Reklama

Abp Jędraszewski: bł. Kadłubek był otwarty na to, że Bóg chce się nim posługiwać

PAP

Bł. Wincenty Kadłubek wierzył i był otwarty na to, że Bóg chce nim się posługiwać – powiedział w poniedziałek w kościele cysterskim w Jędrzejowie abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. i uroczystościom poświęcenia kaplicy z konfesją bł. Wincentego Kadłubka - patrona miasta. 8 marca przypada 798. rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prace przy zabytkowej kaplicy trwały trzy lata. Ich koszt to blisko 1,5 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu indywidualnych ofiarodawców. Dla podkreślania walorów kaplicy oraz efektów zrealizowanych prac, zamontowane zostało nowe oświetlenie.

Mszę św. z okazji poświęcenia koncelebrowali abp Marek Jędraszewski, biskup kielecki Jan Piotrowski, opat jędrzejowski o. Rafał Ścibiorowski oraz opaci cystersi z polskiej kongregacji zakonów a także duchowni diecezji kieleckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę na historyczne znaczenie uroczystości, wyjątkowość postaci mistrza Wincentego dla historii, kultury, na jego koncepcję wspólnoty narodowej i ojczyzny.

Podziel się cytatem

Reklama

Bł. Kadłubka nazwał „humanistą, intelektualistą, jednym z najwybitniejszych i najlepiej wykształconych ludzi w Polsce, po prestiżowych studiach”. – Gdy Bóg go wezwał, zrezygnował z najważniejszych urzędów kościelnych i państwowych, przyszedł tutaj i rozpoczął życie jako prosty mnich w klasztorze (…). Ta jego postawa budziła szacunek i wdzięczność u współczesnych i przyszłych pokoleń – mówił abp Jędraszewski.

Reklama

– Jego „Kronika Polska” stała się jednym z najważniejszych arcydzieł myśli politycznej i kultury polskiej – dodał. Zwrócił także m.in. uwagę na jego definicję tożsamości, budującą jedność między pokoleniami Polaków: „tożsamość jest matką wspólnoty”. Przypomniał, że bł. Kadłubek dal podwaliny pod pojęcie Polski jako wspólnoty Polaków, pod rozumienie ojczyzny – jako „bytu idealnego i ziemskiego”, a „Kronika Polska” to wykładnia tego, czym jest polskość, cnota obywatelska, odpowiedzialność. – Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się głęboko i urzeczywistnia przesłanie zawarte w „Kronice Polskiej” Mistrza Wincentego – podkreślał abp Jędraszewski.

Restauracja poświęconej dzisiaj kaplicy obejmowała m.in. ołtarz główny, tabernakulum oraz 300-letnią trumienkę, w której znajdują się szczątki Błogosławionego. Renowacji poddano XVIII-wieczne cenne freski autorstwa Andrzeja Radwańskiego. Prace objęły również cztery kamienne rzeźby aniołów, XVIII-wieczną kamienną posadzkę i kratę. W ramach prac w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka odnawiane były również m.in. krzyż, świeczniki, wieczna lampa. Renowacja obejmowała także kratę oddzielająca nawę kościoła od kaplicy.

Kaplica bł. Wincentego Kadłubka została wzniesiona przez przeora i późniejszego opata o. Wojciecha Ziemnickiego krótko przed beatyfikacją Wincentego Kadłubka. Do tworzenia wystroju kaplicy zaproszono najlepszych artystów, m.in. malarza krakowskiego Andrzeja Radwańskiego, który pokrył ściany i sklepienie freskami odnoszącymi się do życia bł. Wincentego Kadłubka.  

Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1150 r. w Karwowie. Uczył się w katedralnej szkole krakowskiej w Stopnicy, a studia w Paryżu i Bolonii zakończył tytułem magistra. Był kapelanem i doradcą panujących, scholastykiem katedralnej szkoły krakowskiej i kolegiaty w Sandomierzu. W 1208 r. został biskupem krakowskim w czasach burzliwych walk sukcesyjnych.

Reklama

Był zwolennikiem reform w Kościele polskim i w kraju. Brał udział w Soborze Laterańskim IV i wcielał jego reformy.

Jego niespodziewana rezygnacja z biskupstwa poruszyła współczesnych, w tym cystersów, do których przywędrował pieszo z Krakowa. Ostatnie lata spędził jako mnich w opactwie w Jędrzejowie. Tam zmarł 8 marca 1223 r.

Podziel się cytatem

Reklama

Starania o kanonizację zostały wznowione w październiku 2012 r., w związku z przypadającą w 2014 r. 200. rocznicą beatyfikacji.

Klasztor cysterski w Jędrzejowie (wcześniej Brzeźnicy) został założony ok. roku 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. W jędrzejowskim klasztorze jest 17 ojców i 5 braci.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2021-03-08 20:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O biskupie, który wolał być mnichem

Aleksander Lesser, Wincenty Kadłubek/pl.wikipedia.org

Czy współczesny świat potrzebuje takich wzorców, jak postać bł. Wincentego Kadłubka? – pytamy o. Rafała Ścibiorowskiego, opata archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie

Więcej ...

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Świętość w codzienności

2024-04-25 11:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przy relikwiach Męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...